بررسی ویژگی‌های سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال یک روش بی خطر و ساده بوده که پزشکان از آن برای بررسی اندام‌های داخلی در ناحیه لگن زنان استفاده می‌کنند. در این روش، سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی همراه فرکانس بالا جهت تولید دقیق تصاویر اندام‌های داخلی همراه است. در سونوگرافی ترانس واژینال بر خلاف اشعه ایکس از تابش استفاده نمی‌شود و همین مسئله باعث شده است تا عوارض جانبی مضر نیز ایجاد نشود. در این مقاله سونوگرافی ترانس واژینال و شیوه‌های آمادگی پیدا کردن برای انجام آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سونوگرافی ترانس واژینال

ارائه اطلاعاتی در رابطه با سونوگرافی ترانس واژینال

هنگامی که نام سونوگرافی به میان می‌آید باور عمومی آن است که پزشکان با استفاده از یک دستگاه که بر روی بدن و ناحیه‌های مشخص قرار می‌گیرد می‌توانند تصاویری را از درون بدن تهیه نمایند، اگر چه سونوگرافی می‌تواند اطلاعاتی را در رابطه با ارگان‌های شکم تهیه کند اما قادر به تهیه تصاویر با کیفیت نخواهد بود. علائم و شرایط پزشکی همچون آندومتریوز نیاز به تصاویری با کیفیت بالاتر از آنچه سونوگرافی انجام می‌دهد دارند، سونوگرافی ترانس واژینال نوعی معاینه داخلی به حساب می‌آید. برای انجام این نوع سونوگرافی پزشکان ابزاری را درون واژن زنان قرار خواهند داد و بدین ترتیب تصاویر فوق‌العاده دقیقی از اندام‌های لگن ایجاد می‌شود. شاید برای شما سوال ایجاد شود که سونوگرافی ترانس واژینال در چه مواردی استفاده خواهد شد، موارد زیر می‌توانند نیازمند این نوع از سونوگرافی باشند:

 • معاینه درون واژن
 • رحم
 • لوله‌های فالوپ یا همان لوله رحمی
 • تخمدان‌ها
 • مثانه

سونوگرافی ترانس واژینال همچنین می‌تواند برای موارد زیر نیز کاربرد داشته باشد:

پزشکان تنها کسانی هستند که می‌توانند سونوگرافی ترانس واژینال و یا انواع دیگر را برای بیماران تجویز نمایند، بر اساس مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته می‌توان گفت در صورتی که علائم و نشانه‌های زیر در افراد دیده شود امکان تجویز سونوگرافی ترانس واژینال وجود خواهد داشت:

 • ایجاد درد در لگن
 • خونریزی واژینال و نامفهوم بودن علت آن
 • ناباروری
 • نتایج غیرطبیعی از آزمایش‌های مربوط به لگن و یا شکم

البته امکان تجویز این سونوگرافی برای بررسی مواردی در زنان باردار وجود دارد، همانند:

 • بررسی ضربان قلب جنین
 • تایید تاریخ بارداری
 • ارزیابی وضعیت بدن
 • بررسی وضعیت حاملگی خارج رحم
 • نظارت بر روی روند حاملگی با خطر بالای سقط جنین

اقدامات اولیه برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

در ابتدا باید گفت که سونوگرافی ترانس واژینال یک روش ساده و بدون درد بوده که نیازمند مراحل آماده‌سازی بسیار کمی است. پزشکان و کسانی که این کار را انجام می‌دهند ممکن است در زمینه خالی و یا پر بودن مثانه به اقتضای مشکل تجویزهای متفاوتی داشته باشند، بهتر است پیش از انجام آزمایش در رابطه با مصرف مایعات سوال کرده تا در صورت نیاز وقت کافی جهت این کار را داشته باشید. استفاده از پروب کمی ناراحت کننده است اما اگر در این رابطه نگرانی وجود دارد بهتر است با پزشک مشورت‌های لازم را انجام دهید. کسانی که در هنگام انجام آزمایش عادت ماهانه هستند باید لوازم بهداشتی خود را ابتدا بردارند و یا به توصیه‌های پزشکان عمل نمایند.

روش‌های انجام این نوع از سونوگرافی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب یک پزشک و یا تکنیسین آموزش دیده ماهر می‌تواند از عهده انجام سونوگرافی ترانس واژینال برآید، این افراد باید تمامی مسائل مربوط به آزمایش همانند پوشیدن لباس‌های مخصوص احتمالی را به خوبی انجام دهند. ابزار مربوطه‌ای که قرار است وارد واژن گردد پیش از انجام کار توسط پزشک به وسیله لوازم خاص و بهداشتی پوشیده خواهد شد تا احتمال انتقال هرگونه میکروب و یا باکتری به صفر برسد. هنگامی که ابزار مربوطه به ناحیه مورد نظر وارد شود به وسیله امواج صوتی که از خود بیرون می‌دهد و توسط اندام‌های داخلی بدن آن را دوباره دریافت می‌کند باعث ایجاد تصاویری دقیق در مانیتور پزشک خواهد شد. با این روش می‌توان تصاویری با جزئیات بالا تهیه کرد و پزشکان به وسیله آن مشکلات احتمالی را تشخیص می‌دهند، سونوگرافی ترانس واژینال یکی از بهترین آزمایش‌هایی است که برای تشخیص مشکلات احتمالی در زنان انجام می‌شود و ایمن بودن آن نیز سبب شده تا پزشکان آن را راحت تجویز نمایند.

بررسی خطرات و عوارض جانبی احتمالی

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد سونوگرافی ترانس واژینال برخلاف سایر روش‌های سونوگرافی از تابش و اشعه ایکس استفاده نمی‌کند، به همین دلیل است که می‌توان از آن به عنوان یکی از روش‌های ایمن سونوگرافی یاد کرد. زنان بارداری که نیاز به انجام سونوگرافی دارند غالبا از اشعه ایکس و تاثیرات احتمالی آن بر روی جنین ترس دارند که سونوگرافی ترانس واژینال می‌تواند گزینه‌ای مناسب محسوب شود. هنگام قرار دادن ابزار مخصوص سونوگرافی در واژن امکان ایجاد درد وجود دارد، دقت کنید که درد مربوطه باید پس از بیرون آوردن ابزار پایان یابد. بهتر است در طول انجام سونوگرافی اگر برایتان اتفاق ناراحت کننده‌ای افتاد بدون هیچ مشکلی با پزشک مطرح نمایید.

شیوه بررسی نتایج به دست آمده از آزمایش

کسانی که سونوگرافی ترانس واژینال را انجام می‌دهند به راحتی پس از آزمایش می‌توانند جواب خود را دریافت نمایند، البته در برخی مراکز ممکن است نتایج را برای یک رادیولوژیست ارسال نمایند، در این صورت رادیولوژیست با ارسال یک گزارش کتبی نتایج را به اطلاع بیمار می‌رساند. بهترین کار برای به دست آوردن اطلاعات کافی مراجعه به پزشک و ارائه نتایج است.

مروری کوتاه بر مقاله سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

مهمترین نکته‌ای که اطلاع داشتن از آن حائز اهمیت است ایمنی سونوگرافی ترانس واژینال است، امکان ایجاد ناراحتی برای افراد در این روش وجود دارد اما موقتی بوده و پس از انجام آزمایش رفع خواهد شد، درد مربوطه می‌تواند به دلیل وارد شدن ابزار مخصوص آزمایش درون واژن باشد. سونوگرافی ترانس واژینال می‌تواند در حدود 30 الی 60 دقیقه طول بکشد و نتایج آن نیز غالبا فوری یا 24 الی 48 ساعت پس از بررسی مشخص خواهد شد. در صورتی که برخی از افراد نسبت به سونوگرافی ترانس واژینال احساس خوبی نداشته باشند امکان دارد که نوعی دیگر از آزمایش سونوگرافی برایشان تجویز گردد، البته این مسئله بستگی به نظر پزشکان دارد اما افراد باید بدانند که در صورت وجود هرگونه دردی باید مراتب را اطلاع دهند. همانطور که گفته شد شیوه انجام آزمایش نیز توسط تکنیسین‌های موجود و یا پزشکان در اتاق آزمایش به بیماران گفته می‌شود و تنها کاری که آنها باید انجام دهند رعایت تمام اصول بیان شده است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا