مضرات استفاده از دستگاه های لاغری

امروزه در تمامی جوامع بشری تناسب اندام و لاغری یکی از مهمترین فاکتورهای سلامتی به شمار می آید و همین امر باعث رونق گرفتن بسیاری از مشاغل پیرامون این حیطه گشته است. برخی از افراد که برای رسیدن به وزن ایده آل زمان و اراده ی ورزش کردن و رژیم گرفتن را ندارند و یا در پی لاغر شدن در کوتاه ترین زمان ممکن هستند روش های دیگر لاغری را امتحان می کنند. این روزها تجارتی جدیدتر از فروش داروهای چربی سوز به نام دستگاه های لاغری ایجاد شده است. دستگاه هایی که ادعا می کنند شما را ظرف مدت چند روز به شدت لاغر می کنند، در یک جلسه بیش از ۱۰۰۰ کالری از بدن شما انرژی می گیرند و عرضه کنندگان آنها مدعی هستند با استفاده از این دستگاه های لاغری از هر ناحیه ای که بخواهید لاغر می شوید. دستگاه های لاغری انواع مختلفی دارند که در این جا به مکانیزم عمل دو نوع مرسوم از آنها می پردازیم.

١. دستگاه LPG از انواع دستگاه های لاغری

 

دستگاه های لاغری

مکانیزم عمل دستگاه LPG ماساژ عمیق توأم با مکش پوست است و کاربرد اصلی آن بهبود وضعیت پوست می باشد. اما عرضه کنندگان LPG ادعا می کنند که با استفاده از این دستگاه پوست شما تحریک می شود، چربی های زیر پوست نرم می شوند و مقاومت آنها نسبت به تمرین و تغذیه کاهش می یابد. اما واقعیت این است که با استفاده از این دستگاه ها به دلیل ایجاد حرارت در پوست، بدن شما آب زیادی از دست می دهد و همین باعث می شود مادامی که به طور پیوسته از این دستگاه ها استفاده کنید وزن کمتری داشته باشید. اما به محض پایان دوره با جایگزین شدن آب از دست رفته ی بدن وزن شما به عدد قبلی باز می گردد. به طور کلی و خلاصه دستگاه LPG یکی از انواع دستگاه های لاغری است که آب میان بافتی بدن را کاهش می دهد. ما به جای استفاده از این دستگاه آب درمانی را برای کاهش وزن به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

٢. دستگاه های EMS نوع دیگری از دستگاه های لاغری

دستگاه های لاغری

دستگاه های تحریک الکتریکی عضلات سال ها قبل با هدف توان بخشی عضلات آسیب دیده ی بدن طراحی و تولید شده اند و تاثیر آنها در این زمینه به خوبی اثبات شده است. کاری که این دستگاه ها می کنند این است که عضلات ضعیف یا آسیب دیده را تحریک می کنند تا جریان خون بیشتری در آنها ایجاد شود و به واسطه ی افزایش جریان خون تقویت شوند که این دستگاه ها در فیزیوتراپی ها بسیار کاربرد دارند. اما امروزه برخی شرکت های تجاری این مکانیزم را در دستگاه هایی به عنوان دستگاه های لاغری استفاده می کنند و آنها را در مراکز مختلف کاهش وزن و برخی باشگاه های ورزشی عرضه می کنند. نحوه ی استفاده از دستگاه EMS به این شکل است که باید جلیقه های مخصوصی که با سیم به دستگاه اصلی وصل هستند را بپوشید و از این طریق در عضلات مختلف بدن شما جریان الکتریکی ایجاد شود.

نکته اینجاست که به هیچ وجه اثبات نشده است که تحریک الکتریکی عضلات باعث مصرف انرژی و کاهش وزن می شود چرا که این تحریکات الکتریکی ضربان قلب را بالا نمی برند و از آن جایی که منشأ انقباض عضلانی در مدت استفاده از دستگاه، جریان الکتریکی دستگاه است نه انقباض ارادی توأم با مصرف انرژی، کالری سوزی بیشتری در این شرایط رخ نخواهد داد. به همین دلیل معمولا توصیه می شود حین استفاده از این دستگاه ها تمرینات ورزشی را هم انجام دهید، چرا که عرضه کنندگان این دستگاه ها هم می دانند وصل کردن جریان الکتریکی به بدن تاثیری در کاهش وزن نخواهد داشت و بدین طریق می خواهند به واسطه ی انجام تمرینات ورزشی در مدت استفاده از دستگاه EMS کالری سوزی بیشتری داشته باشید تا حداقل از این طریق وزن کم کنید. متخصصان به طور جدی در مورد استفاده از دستگاه EMS با هدف لاغری هشدار داده اند چرا که تنها پزشکان و فیزیوتراپ ها مجاز به استفاده از دستگاه EMS آن هم برای تشخیص و بازتوانی مشکلات پزشکی هستند.

نتیجه گیری از مبحث دستگاه های لاغری

دستگاه های LPG و EMS، دستگاه های مفید و پر کاربردی در حوزه ی ترمیم پوست، بازتوانی و توانبخشی عضلات و مفاصل هستند اما استفاده از آنها با هدف کاهش وزن، بی حاصل و بی نتیجه خواهد بود. عرضه کنندگان دستگاه های لاغری مدعی هستند روش کار آن ها پایه و اساس علمی و تحقیقاتی دارد، اما در هیچ یک از نشریات معتبر علمی در سراسر دنیا تحقیقی وجود ندارد که حاکی از تاثیر مثبت این روش ها بر کاهش وزن چربی بدن باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر روش هایی مانند جراحی، دستگاه های لاغری، داروهای چربی سوزی و داروهای لاغری گیاهی روش های سالم و موثری برای کاهش وزن نیستند چرا تجویز و گرایش به این روش ها رو به افزایش است؟ پاسخ این سوال را می توان در یک کلمه خلاصه کرد: درآمدزایی! به همان دلیل که عرضه کنندگان دخانیات، لوازم آرایشی و فست فود می توانند مشتری جذب کنند و درآمدزایی داشته باشند عرضه کنندگان روش های ناسالم کاهش وزن نیز با هدف درآمدزایی، سعی در ترویج محصولات و خدمات خود دارند. اینکه یک تغذیه ی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید درآمد خاصی را برای یک کمپانی خاص به همراه نخواهد داشت بنابراین طبیعی است که شرکت ها، سازمان ها و افراد تولید کننده و عرضه کننده ی محصولات و خدمات لاغری از مزایای کاهش وزن اصولی و طبیعی سخنی به زبان نیاورند و در عوض بر ذکر مزایای روش های میانبری که ارائه می دهند متمرکز شوند. این شما هستید که باید با کسب اطلاعات دقیق و مورد اطمینان بهترین تصمیم را برای سلامتی خود بگیرید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا