بررسی کامل 2 نمونه از رژیم های غذایی ناسالم

بیماری چاقی اولین عامل مرگ و میر افراد در جهان است و عمده ی این تلفات بدلیل سکته های قلبی و مغزی می باشد. وقتی فردی سالیان سال با وضعیت چاقی خود زندگی کند کم کم دچار افزایش فشارخون، دیابت، بیماری های مفصلی و غیره می شود که این بیماری ها با گذشت زمان باعث از دست دادن سلامتی و مرگ می شوند. جالب است بدانید که افراد چاق چندین سال کمتر از افراد معمولی عمر می کنند. رژیم های غذایی مناسب و ورزش های هوازی مهمترین عوامل در کاهش وزن به شمار می آیند اما برخی از افراد عجول برای کاهش وزن با عدم آگاهی و امید به کاهش وزن سریع، از برخی رژیم های غذایی ناسالم پیروی می کنند. ما در متن زیر به ۲ نمونه از رژیم های غذایی ناسالم اشاره می کنیم.

رژیم های غذایی ناسالم

رژیم تک غذایی یکی از رژیم های غذایی ناسالم

همه می خواهند در سریع ترین حالت ممکن وزن کم کنند بدون در نظر گرفتن اینکه چقدر طول کشیده است تا چاق شوند! در اثر وجود این تقاضا روش های نادرست و رژیم های غذایی ناسالم بسیاری برای کاهش وزن سریع به وجود آمده است که هیچ یک واقعا باعث کاهش بافت چربی بدن شما نخواهند شد و به محض اینکه دوره های مربوط به اجرای این روش ها را به اتمام برسانید و به زندگی عادی خود بازگردید اضافه وزن شما برمی گردد. یکی از این رژیم های غذایی ناسالم، رژیم های تک بعدی یا تک غذایی است. رژیم تک غذایی یعنی فقط یک نوع غذا یا یک گروه از مواد غذایی را در تمام وعده ها مصرف کنید. مثلا رژیم پروتئین، رژیم سیب، رژیم سبزیجات و غیره. نوع دیگری از رژیم های تک بعدی بدین شکل است که مثلا در یک روز فقط میوه مصرف می شود، روز دوم فقط سبزیجات، روز سوم گوشت، روز چهارم غلات یا نشاسته (البته این فقط یک مثال است و  توصیه می کنیم این نوع رژیم غذایی را امتحان نکنید.)

علت ناسالم بودن رژیم های تک غذایی

کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی که در اثر حذف گروه های مختلف غذایی در بدن به وجود می آید باعث بروز مشکلات مختلفی در وضعیت سلامتی شما می شود. اولین مشخصه ی یک رژیم غذایی کامل (با هر میزان کالری) این است که باید تمام ریزمغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) و درشت مغذی های پروتئین، کربوهیدرات و چربی مورد نیاز بدن را تامین کند. از طرفی تکیه بر مصرف یک نوع ماده ی غذایی می تواند منجر به مصرف بیش از اندازه ی گروهی از مواد مغذی شود که این هم خود تهدیدی برای سلامتی محسوب می شود. کاهش وزن حاصل از رژیم های تک بعدی غالبأ کاهش بافت عضلانی و کاهش آب بدن است. با کاهش بافت عضلانی سوخت و ساز بدن نیز کاهش می یابد و بعد از برگشتن وضعیت تغذیه به شرایط عادی وزن شما سریعا افزایش خواهد یافت. اما مسأله ی مهمتر این است که به دلیل کاهش بافت عضلانی و سوخت و ساز، کاهش وزن در آینده برای شما دشوارتر خواهد شد. کاهش وزن حاصل از رژیم های تک غذایی به عنوان یکی از رژیم های غذایی ناسالم، مضر و ناپایدار است.

رژیم های کم کالری و طولانی مدت 

رژیم های غذایی ناسالم

صبحانه: معمولا نمی خورم

نهار: یک سیخ جوجه کباب بدون برنج

شام: سالاد 

این نمونه ی اغراق آمیز از رژیم ناموفقی است که هرگز به کاهش وزن اصولی و ماندگار منجر نمی شود. بدن انسان یک سیستم فوق العاده هوشمند است و هنگامی که با کاهش چشمگیر دریافت مواد غذایی مواجه می شود ضمن پایین آوردن میزان مصرف انرژی روزانه به منظور پیشگیری از ضعف سیستم ایمنی از سوختن چربی ها نیز جلوگیری می کند. این حالتیست که اصطلاحا به آن کاهش متابولیسم یا سوخت و ساز گفته می شود. دریافت کمتر از ۱۲۰۰ کالری در روز یک رژیم بسیار کم کالری محسوب می شود که در طولانی مدت به شدت سوخت و ساز را کم می کند. تحقیقات نشان می دهند با ۱۰ درصد کاهش انرژی دریافتی، سوخت و ساز بدن تا ۱۵ درصد کاهش می یابد. یعنی هرچه کمتر بخورید مصرف سوخت بدن شما هم کمتر می شود. در واقع هر نوع رژیمی که شامل محدودیت شدید دریافت کالری باشد می تواند پیش زمینه ای برای ایجاد توقف در کاهش وزن باشد. در این شرایط برای اینکه جلوی توقف کاهش وزن را بگیرید بهتر است در دوره های زمانی مشخص دریافت کالری را در رژیم خود به تدریج افزایش دهید و سعی کنید انرژی بیشتری از طریق ورزش و فعالیت بدنی بسوزانید. رژیم های بسیار کم کالری به عنوان یکی از رژیم های غذایی ناسالم در دراز مدت به بدن آسیب می رسانند. 

 البته ممکن است لازم باشد در بعضی دوره های رژیمی دریافت کالری را به شدت محدود کنید. به ویژه وقتی چاقی شما را دچار عوارضی چون چربی خون بالا، فشار خون بالا و دیابت نوع دو کرده باشد به ناچار باید با یک رژیم کم کالری هر چه سریع تر چند کیلوگرم وزن کم کنید تا خطر کمتری سلامتی شما را تهدید کند. اما این شرایط نباید بیشتر از چند هفته پا برجا باشد. چرا که بعد از چند هفته محدودیت در دریافت کالری، بدن شما کالری سوزی خود را با میزان کالری دریافتی تنظیم می کند و هرچقدر کالری دریافتی را محدود کرده باشید باز هم وزن ثابت می ماند. برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی باید به ازای هر ۳ تا ۵ هفته ای که کالری های دریافتی خود را محدود می کنید ۲ تا ۴ هفته رژیم آزادتری داشته باشید تا از کاهش سوخت و ساز و توقف کاهش وزن جلوگیری کنید. حتی شاید لازم باشد برای عبور از شرایط توقف کاهش وزن، اندکی وزن اضافه کنید. 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا