پوسیدگی دندان ها و برخی علتها

پوسیدگی دندان ها یکی از مشکلاتی است که برای دهان و دندان اتفاق می افتد . بعضی از بچه ها همه ی دندانهایشان می پوسد ، ولی بعضی ها تقریبا دندان پوسیده ندارند ، چرا اینگونه است ؟ ما واقعا همه علت هایی را که منجر به پوسیدگی دندان ها می شود نمی شناسیم ، ولی میدانیم که رژیم غذایی مادر باردار و بعد ها خود بچه نقش مهمی در تشکیل دندان کودک ایفا می کند. توارث هم در پوسیدگی دندان ها نقش دارد .

پوسیدگی دندان ها

علت پوسیدگی دندان ها

– به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، مهمترین علت پوسیدگی دندان ها اسیدی است که توسط باکتری ها در دهان ایجاد می شود ، این اسید از قند و نشاسته موجود در رژیم غذایی کودک به وجود می آیند . باکتری و مواد غذایی با بزاق دهان ترکیب می شوند و ماده ای چسبنده به نام پلاک دندانی را به وجود می اورند که به سطح دندان می چسبد . در طول شبانه روز هر چه مدت باقی ماندن این پلاک روی دندان کمتر باشد ، مقدار باکتری ها و اسید ترشح شده بیشتر خواهد بود . این اسید ماده معدنی سطح دندان را می پوساند و کم کم کم به قسمت های داخلی تر دندان نفوذ می کند .

اطلاعات بیشتر درباره پوسیدگی دندان ها

– تشکیل این اسید همچنین موجب بروز خونریزی و تورم لثه ها می شود . به همین دلیل است که مصرف آب نبات چوبی ، آب نبات های چسبنده ، خشکبار، نوشابه ها ، شیرینی و تنقلاتی که به دندان می چسبند باعث زیاد شدن پوسیدگی می شود .

– یکی دیگر از عوامل پوسیدگی دندان ها پوسیدگی در اثر شیر خوردن با شیشه است . هنگامی که کودک دائما با شیشه شیر می خورد ، مخصوصا موقعی که به خواب می رود ، شیری که در دهان اوست و به خصوص پشت دندان های جلویی او جریان پیدا می کند ، تشکیل اسید می دهد و باعث پوسیدگی دندان ها می شود . دندان های بعضی از بچه ها حتی قبل از سن یک سالگی می پوسد ؛ گاهی اوقات پوسیدگی به قدری شدید است که باید دندان پوسیده را کشید . نباید در حالی که کودک در تخت خوابیده ، شیشه شیر یا آب میوه یا هر مایع شیرین دیگری را به دهان او گذاشت . تنها مایعی که درهنگام خوابیدن ، دادنش به کودک ضرری ندارد آب ساده است .

– همچنین یکی دیگر ازموادی باعث تقویت دندان ها می شود فلوراید است . فلوراید ماده ای است که در دندان و استخوان وود دارد . پزشک می تواند به شما اطمینان دهد که آیا میزان فلوراید به کودک می رسد یا نه . اگر در آب اشامیدنی فلوراید نباشد ، پزشک با توجه به جامعه ، سن و وزن کودک مقداری فلوراید تجویز می کند . فلوراید زیادی ممکن است به صورت لکه های سیاه یا قهوه ای روی دندان دیده شود . بنابراین میزان دقیق مصرف مهم است .

– دریافت منظم حلول فلوراید در مطب دنداپزشکی هم یکی دیگر از راههای درمان پوسیدگی دندان ها است . خمیر دندان های فلوراید هم از آن جا که عاج دندان را تقویت می کنند ، سودمند هستند . ولی مراقب یک نکته مهم هم باشید که بچه ها معمولا خمیر دندان را قورت می دهند و این ممکن است که فلوراید زیادی را به بدن ان ها برساند که ضرر دارد بنابراین در مورد بچه ها از خمیر دندان های مخصوص خودشان استفاده کنید و خمیر دندان های حاوی فلوراید را در دسترشان قرار ندهید . مسواک زدن صحیح دندان چگونه است ؟

پوسیدگی دندان ها

پوسیدگی دندان مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، نخوردن شیرینی زیاد ، نشکستن پسته و اجیل با دندان و … همگی در پوسیدگی دندان تاثیر گذار است.

همچنین کمبود کلسیم بدن در خرابی دندان ها تاثیر بیشتری می گذارد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا