پنج علت سرطان ریه را بشناسید

سرطان ریه یکی از انواع سرطان است که متاسفانه شایع شده است. اما این بیماری دلایل مختلفی دارد. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب  درباره مهمترین علت سرطان ریه اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم.

آرسنیک در آب آشامیدنی از علت سرطان ریه

یک علت سرطان ریه آرسنیک موجود در آب است. آرسنیک که در خاک، سنگ، آب، هوا، گیاهان و جانوران وجود دارد معایب زیادی برای سلامتی ما دارد . از جمله سرطان ریه . طبق اطلاعات بدست امده مقدار زیاد آرسنیک در منابع آب برخی مناطق جنوب شرقی آسیا و جنوب  آفریقا موجب افزایش خطر سرطان ریه خواهد شد.

علت سرطان ریه

پرتودرمانی در قفسه‌ی سینه از علت سرطان ریه

پرتودرمانی در قفسه سینه از دیگر علل سرطان ریه است . اگر فردی برای درمان انواع دیگر سرطان در ناحیه‌ی سینه تحت پرتودرمانی قرار گیرد خطر ابتلا به سرطان ریه در او  افزایش می یابد. حال اگر این شخص سیگاری هم باشد این خطر دوبرابر خواهد شد.

علت سرطان ریه

قرارگیری در معرض رادون از علت سرطان ریه

به گزارش آسان طب قرار گرفتن در معرض رادون از دیگر علل سرطان ریه است. دلیل این امر انست که وقتیکه عناصر رادیواکتیو شکسته می‌شوند رادون که گازی بدون رنگ و بی‌بو است شکل می‌گیرد. این گاز که در خاک و سنگ وجود دارد می‌تواند در هوا، آب‌ های زیرزمینی و آب‌ های سطحی نیز دیده شود. قرارگیری در  معرض گاز رادون باعث ابتلا به سرطان ریه خواهد شد.

علت سرطان ریه

کار با آزبست یا پنبه نسوز از علت سرطان ریه

کار با آزبست میتواند موجب سرطان ریه شود.  آزبست در معادن، کارخانه‌ها، گل‌های پارچه‌ای، مناطقی که دارای عایق هستند و کارخانه‌های کشتی‌سازی وجود دارد.خوشبختانه این روزها دولت با قوانین خود مقدار زیادی میزان استفاده از این ماده در صنایع تجاری و صنعتی را محدود کرده است.

علت سرطان ریه

آلودگی هوا از علت سرطان ریه

الودگی هوا از مهمترین دلایل سرطان ریه است. شش ها وسیله تنفس هستند و وقتی هوا الوده باشد وارد شش ها شده و میتواند منجر به سرطان ریه گردد. تنها کافیست شهرهای آلوده را با شهرهای کوهستانی مقایسه کنید. کیفیت هوا در یک شهر کثیف قابل مقایسه با هوای تازه نیست.

علت سرطان ریه

درباره علایم سرطان ریه هم باید بگوییم که این بیماری علایمی نظیر علایم زیر دارد :

علت سرطان ریه علایم سرطان ریه

اگر علایم بالا را به طور مشکوکی ملاحظه کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا دلیل ان را شناسایی کنند.

اما خب شاید مهمترین دلیل سرطان سینه همان سیگار و دود مواد مخدر + آلودگی هوا باشد. چون این هوای کثیف وارد ریه می شود و کم کم ان را از داخل نابود میکند.

امیدواریم از این بخش از اسان طب بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا