عادت به شستن دست ها،پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی

شستن دست

مراحل شستن دست
مراحل شستن دست

شستن دست

پیش‌گیری از سرماخوردگی ها با شستن دست یکی از راه هایی است که در این فصل می‌توانید سالم بمانید- و ممکن است از دیگر بیماری ها مانندآنفولانزا هم پیش‌گیری کنید.
به گزارش آسان طب وقتی کسی سرماخوردگی دارد این بیماری عمدتا از طریق  قطرات تنفسی سرفه و عطسه گسترش می‌یابد. اما در بسیاری از مواقع ما نادانسته این ذرات بسیار ریز میکروب های سرماخوردگی را روی سطوح لمس می‌کنیم و بعد خود را با همان ویروس سرماخوردگی آلوده می‌کنیم. برخی ویروس ها و باکتری ها تا چندین ساعت می‌توانند روی سطوح سخت مانند میزهای کافه‌تریا، گوشی تلفن، صفحه کلید رایانه و دستگیره در زندگی کنند.

پیش‌گیری از سرماخوردگی با شستن دست جلوی انتقال ویروس های سرماخوردگی- وگرفتن ویروس های روی سطوح محیط‌تان- را می‌گیرد.

فواید شستن دست
فواید شستن دست

شستن دست مقابله با میکروب های سرماخوردگی 

حدود 80% بیماری های عفونی با لمس کردن منتقل می‌شوند. مرکز کنترل بیماریها  تخمین می‌زند که هر سال 49000 نفر از آنفولانزا یا بیماری های شبیه آنفولانزا می‌میرند و هر سال 5000 نفر دیگر از بیماری های منتقل شده از غذا می‌میرند. بهترین حفاظت در برابر این نوع بیماری شستن دست ها به صورت مکرر  است. اصطکاک ساده‌ای که هنگام مالیدن پوست دو دست رخ می‌دهد، به همراه آب گرم و صابون که در پی آن شستن و خشک کردن کامل انجام می‌شود، شما را از شر باکتری های بالقوه مضر خلاص می‌کند.

طبق اعلام مرکز کنترل بیماریها، عمل ساده‌ی شستن دست تنها ابزار مهم پیشگیری از گسترش عفونت های ویروسی و باکتریایی است. با این وجود برخی یافته ها نشان می‌دهد بسیاری از آمریکایی هایی که از توالت های عمومی استفاده می‌کنند، پیش از ترک آن دست های خود را نمی‌شویند. مردم پیش از آماده کردن وعده های غذایی هم فراموش می‌کنند دستان خود را بشویند. آنها حتی به میان وعده ها هم بدون فکر کردن به شستن دست حمله می‌کنند.

آموزش شستن دست
آموزش شستن دست

آموزش مراحل شستن دست

دست های خود را با آب تمیز خیس کنید. بهتر است با آب گرم دست های خود را بشویید

به دستهای خود صابون بزنید.بهتر است صابون مایع باشد چون صابون جامد تا حد زیادی باکتری ها را روی خود نگه میدارد.

بعد از زدن صابون دست ها را کاملا به هم بمالید. کف دست، پست دست و لای انگشتان خود را صابون بمالید. به زیر ناخن هایتان هم توجه کنید (خصوصا اگر بلند باشند)، زیرا ممکن است میکروب و آلودگی در آنجا باقی بماند.

دست های خود را با آب تمیز، کاملا بشویید تا صابون به همراه آلودگی ها برود. روی شیر آب هم چند بار آب بریزید تا تمیز شود. سپس شیر را ببندید

دست ها را با یک حوله تمیز یا دستمال کاغذی یا دستگاه خشک‌کن (در بیرون از منزل) خشک کنید.

شستن صحیح دست
شستن صحیح دست

زمان شستن دست ها

  • قبل ، هنگام و بعد از زمانی که دارید آشپزی میکنید یا غذا تهیه می کنید
  • قبل از خوردن غذا
  • قبل و بعد از مراقبت از افرادی که بیمار هستند
  • قبل و بعد از برخورد دست شما با یک زخم باز
  • بعد از تعویض پوشک بچه و یا تمیز کردن بچه ای که از توالت استفاده کرده
  • بعد از سرفه و عطسه
  • بعد از تماس دست ها با آشغال و پلاستیک پر از زباله
  • بعد از اینکه از محیط بیرون به منزل بازگشتید
فواید شستن دست
فواید شستن دست

چه چیزهایی میتواند ناقل ویروس های مختلف باشد؟

موبایل و تبلت

ما خیلی عادت نداریم موبایل یا تبلت را تمیز کنیم، بعضی‌ها اصلا این کار را نمی‌کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهند میزان باکتری (بخصوص استافیلوکوک) روی موبایل ده برابر و روی تبلت ۳۰ برابر نشیمن‌گاه توالت است. البته خیلی‌ از ما وقتی دستشویی می‌رویم تلفن هوشمند یا تبلت را هم با خود می‌بریم. در بریتانیا که ۷۵ درصد مردم این کار را می‌کنند

کیبرد

کیبرد (صفحه کلید) کامپیوتر را افراد مختلفی در ساعت‌های طولانی استفاده می‌کنند بخصوص در محل کار. شکاف‌های بین کلیدها هم محل مناسبی برای خرده‌های مواد غذایی است بخصوص آنکه بسیاری جلوی کامپیوتر غذا می‌خورند. تحقیقی که در یکی از دفاتر کار در لندن انجام شده نشان می‌دهد کی‌بردها حداقل پنج بار آلوده‌تر از نشیمن‌گاه توالت هستند. تحقیق دیگری که در سال ۲۰۰۸ در آمریکا انجام شد این میزان را ۴۰۰ برابر نشان داد. قبل از شروع به کار با کامپیوتر بخصوص در اداره، کی‌برد و موس را تمیز کنید. کی‌برد یکی از مهمترین راه‌های انتقال بیماری‌ در محل کار است

ماشین لباسشویی

خیلی‌ها فکر می‌کنند همین‌ که لباس را در ماشین لباسشویی ریختند و آن را روشن کردند کار تمام است و همه چیز تمیز خواهد شد. اما ماشین لباسشویی محیطی مناسب برای باکتری‌ها است بخصوص آنکه آب در پایین ماشین لباسشویی جمع می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد وقتی لباس‌های زیر خود را در ماشین لباسشویی می‌ریزید تا صد میلیون باکتری ای‌کلای(E.Coli) را هم در آن می‌ریزید. باکتری‌هایی که در ماشین لباس‌شویی می‌مانند، می‌توانند به لباس‌هایی که بعدا در آن می‌ریزید منتقل شوند. اما برای بهداشت بهتر، از ماشین لباسشویی بعنوان محل انباشت لباس‌های کثیف استفاده نکنید. لباس‌های زیر را جدا بشویید و مثلا آن‌ها را همراه با حوله خشک کردن دست نشویید.

دکمه‌های آسانسور

این یکی خیلی عجیب نیست، صدها نفر در روز از آسانسورها استفاده می‌کنند و معمولا هم کسی آنها را تمیز نمی‌کند. شاید بد نباشد در صورت امکان از پله استفاده کنید، هم تمیزتر است هم سالم‌تر.

عابر بانک و پول

شاید دیگر کمتر کسی معتقد باشد پول “چرک کف دست” است اما پول حتما از چرک کف دست چرک‌تر است. تعجبی ندارد، هزاران نفر در هر حالت و شرایطی پول را لمس می‌کنند و البه پول شسته هم نمی‌شود. هر اسکناس حامل تا ۲۰۰ هزار باکتری است. عابر بانک هم همینطور است، هزاران نفر از آن استفاده می‌کنند و شسته نمی‌شود و علاوه بر این با پول هم در تماس است. محققان می‌گویند بعد از استفاده از عابر بانک هم جیبتان غنی‌تر می‌شود هم دستتان، با پنج هزار باکتری بیشتر.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا