آب بنوشید تا همیشه سالم بمانید

اهمیت آب در زندگی و سلامت ما بسیار است. برای داشتن پوستی شاداب و در امان بودن از انواع بیماری ها باید حداقل روزی 8 لیوان آب بخورید. کم آبی برای بدن عوارض خیلی بدی دارد. بخش عظیمی از بدن انسان از آب تشکیل شده که مواد معدنی و ویتامین ها را در خود حل کرده و به همه جای بدن انتقال می دهد.

اهمیت آب
اهمیت آب

اهمیت آب

در این مقاله از مجله پزشکی آسان طب شما را با اهمیت نوشیدن آب و ضرورت مصرف آن آشنا میسازیم.هنگامی که شما دربارهٔ یک رژیم غذایی مفید فکر می کنید خیلی آسان است  به مهم ترین نیاز بدنتان بی توجه باشید. ماده ای که مهمترین نیاز بدن است یعنی آب. این مایعات هستند که بدن شما را از نظر شیمیایی تنظیم می کنند؛ مواد معدنی را در خود حل می کنند و نیز ویتامین ها و سایر مواد غذایی را به جایی حمل می کنند که در آنجا بدان نیاز است.

همچنین اهمیت آب در شکل دادن به ساختمان سلولها، نسوج بدن و اعضای دیگر کمک اساسی می نمایند. قبل از آنکه شما به دنیا بیایید، آب مانند یک نازبالش کلیهٔ اندامهای بدن شما را در برابر ضربه های بیرون محافظت می کرد.

آب نقطهٔ اتکای مهمی است برای مفاصل بدنتان و نیر ستون فقرات شما. اهمیت آب در تنظیم حرارت بدن شما نقشی اساسی دارد، از نقاط اساسی بدن شما که وظیفه شان هضم غذاست محافظت می کند و همچنین فشار ماهیچه های چشمانتان را در یک حالت خاصی ابقا می نماید.

اهمیت آب در سلامتی بدن :

اهمیت آب

شما هر روز احتیاج به آشامیدن مایعات دارید، زیرا عرق می کنید و به این وسیله آب بدنتان را از دست می دهید و به وسیلهٔ آب سموم بدن خود را دفع می کنید. این مانند آن است که بدن شما آب لازم برای بقای خود را از دست دهد. اگر شما ۵ درصد از مایعات بدن خود را از دست بدهید و نتوانید جای خالی آن را پر کنید، ممکن است دچار سردرد، خستگی، عدم تمرکز و دقت و بالا رفتن تپش قلب شوید. ( فواید آب )

از دست دادن آب بیشتر از آن، شما را با خطر آشفتگی، شوک، حملهٔ قلبی و مغزی و در انتها بیهوشی و کما مواجه میسازد و حتی امکان دارد جانتان را از دست بدهید. در تمام طول روز سعی کنید جرعه جرعه آب در ساعتهای مختلف به بدن خود برسانید.

منتظر ان نشوید که دچار تشنگی گردید تا یک لیوان آب بیاشامید. تشنگی شما مخصوصا هنگامی که سنتان بالا می رود ممکن نیست مقیاس قابل اعتمادی از نیازهای بدن شما به آب باشد.

هنگامی که هوا گرم تر است آب زیادتری بنوشید .وقتی هوا گرم و خشک است یا آنکه بیش از اندازهٔ معمولی ورزش کرده اید، طبیعی است که به آب زیادتری نیاز دارید. اگر شما مقدار زیادی سوپ یا میوه جات آبدار و سبزیجات صرف کنید ممکن است نیاز کمتری به نوشیدن آب داشته باشید.

مقدرا مصرف روزانه ی آب :

بیشتر مردم روزانه بین ۸ تا ۱۲ فنجان مایعات برای آشامیدن نیاز دارند، البته الکل یا مایعاتی که با کافئین اشباع شده است جزو مایعات مورد نظر ما محسوب نمیشوند. قهوه، انواع کولاها یا چای، مایعات مورد نظر ما نیستند.

آنها در استمرار زمانی باعث می شوند که آب را سریع تر از حد معمول از دست دهند. در آن صورت شما به صرف آب بیشتری برای جایگزینی آب از دست رفته نیاز خواهید یافت. دم کرده هایی که از علوفه تهیه می شوند و آبمیوه ها جانشینان خوبی محسوب میگردند، آن هم به هنگامی که شما بخواهید به صرف مواد دیگری که کیفیتش با آب متفاوت است بپردازید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا