مراقبت های پس از بارداری و زایمان سگ ها

بعد از به دنیا آمدن توله سگ ها مادر آن ها با دقت و وسواس بسیاری آن ها را می لیسید و خون و مواد لزج باقی مانده از مایعات جنینی را از روی بدن آن ها پاک می کند. این کار مادر توله ها موجب تحریک اندام های درونی بدن و راه افتادن دستگاه گوارش بچه ها می گردد. در صورتی که می بینید مادر توله ها به خوبی از عهده ی وظایفش در مورد رسیدگی به توله ها  بر می آید از دستکاری توله ها خودداری و جابجایی توله ها خودداری کنید. در مقاله های گذشته درباره ی مراحل زایمان در سگ ها و همین طور در مورد مراقبت های اولیه در دوران بارداری و پیش از زایمان در سگ ها صحبت شد . از آنجا که پس از بارداری و زایمان سگ ها ، آن ها نیاز به رسیدگی و مراقبت کافی دارند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از مجله ی پزشکی آسان طب به این موضوع و راهنمایی های بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

مراقبت های پس از بارداری و زایمان سگ ها

بارداری و زایمان سگ ها

در طول مدت دوران بارداری فعالیت سگ ها اهمیت ویژه ای دارد و تا آخرین روز قبل از زایمان سگ ها پیاده روی سبک برای مادر آینده ضروری و پر فایده خواهد بود. در صورت عدم فعالیت در این دوران حیوان چاق شده و به ضعف عصلانی دچار می گردد و این امر هم وضعیت زایمان را سخت می کند وهم سلامت مادر را به خطر خواهد انداخت .

 پیاده روی روزانه برای حیوان باردار ضرئری است، اما از اواخر دوران بارداری باید از فعالیت های شدید ، جست و خیز حیوان ، پرش از ارتفاع زیاد و انجام حرکات سریع و ناگهانی در روز های پایانی بارداری و روز های نزدیک زایمان سگ ها که احتمال دارد سلامت جنین ها را به خطر بیاندازد جلوگیری گردد.

مراقبت های پس از بارداری و زایمان سگ ها

مراقبت های دوران بارداری و زایمان سگ ها

در این روز ها بهداشت عمومی و نظافت روزانه نظیر شست و شو، برس زدن و کوتاه کردن ناخن ها بدون وارد کردن فشار زیاد به حیوان انجام می گردد. توصیه ما به شما این است که در اواسط تا اواخر دوران بارداری ( نزدیک زایمان سگ ها) سگ ماده تحت درمان ضد انگلی قرار گیرد. به این علت که این امر نه تنها باعث جلوگیری از آلودگی های انگلی توله ها پیش از تولد می گردد . زیرا بعضی از آلودگی های انگلی در زمان جنینی و از طریق جفت از مادر به توله ها انتقال می یابند.

اگر مادر مبتلا به انگل باشد احتمال دارد که تخم انگل ها که از مدفوع سگ ماده دفع شده اند مادر وارد بدن نوزادان شده ( از طریق مکیدن سینه های  مادر و یا تماس با او ) و آن ها را آلوده کند. جهت درمان ضد انگلی حیوان باردار خود حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید.

زایمان طبیعی در سگ ها

پس از 58 الی 72 روز پس از عمل جفت گبری توله ها آماده ی تولد و ورود به دنیای بیرون از رحم مادر می گردند و زایمان سگ ها غریزی و بر اساس تعیین زمان ساعت بیولوژیکی بدن مادر شروع می گردد. عمل زایمان بین 12 الی 36 ساعت به طول می کشد ( به تعداد توله ها و سابقه ی زایمان سگ مادر بستگی دارد ). در مقاله ی مراحل زایمان سگ ها به دلایل تاخیر زایمان سگ ها اشاره کردیم و عنوان نمودیم که اگر دلیل تاخیر چیزی جز این موارد باشد باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 مراقبت های پس از بارداری و زایمان سگ ها

مراقبت های پس از زایمان

در اغلب موارد سگ مادر بعد از به دنیا آوردن تعدادی از توله ها از جا بلند می شود و در اطراف می گردد، سپس دوباره به محل زایمان باز می گردد و بقیه ی توله ها را به دنیا می آورد. این مسئله کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. پس از تولد توله ها، آن ها به طور غریزی به زیر مادر می خزند و از نوک سینه ی مادر شیر می خورند ( گاهی اوقات برای پیدا کردن نوک سینه ها مادر آن ها به توله های خود کمک می کند ).

در صورتی که پس از زایمان سگ ها توله ای مرده دیدید، آن را به آرامی از لانه سگ ها  بردارید. حتما در این هنگام باید مواظب رفتار ناگهانی و واکنش خصمانه ی مادر توله ها باشید . پس از اطمینان از تولد تمامی توله ها به آرامی بستر لانه را عوض کنید و از پوششی نرم ، تمیز و خشکی در کف لانه استفاده کنید.

معمولا سگ ماده پس از زایمان واژن و زیر دم خود را با لیسیدن تمیز می کند. در صورتی که این کار انجام نگردد یا به تعویق بیافتد، شما می توانید با استفاده از پارچه ای تمیز که مرطوب گشته و مقدار کمی آب گرم پشت مادر را تمیز کنید (ناحیه ی واژن را با استفاده از مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید تا از بروز عفونت ها جلوگیری شود ).

توله های تازه متولد شده فاقد قدرت شنوایی ، فاقد قدرت بینایی هستند . احتمال دارد که مادر پس از زایمان احساس ضعف شدید یا خستگی مفرط داشته باشد ، بنا بر این در این زمان از ایجاد سرو صدا یا رفت و آمد در اطراف لانه خودداری کرده و بگذارید پس از زایمان سگ ها مدتی بخوابند.

مراقبت های پس از بارداری و زایمان سگ ها

استفاده از شیر و غذاهای پر انرژی پس از زایمان برای مادر بسیار پر فایده هستند و به افزایش شیر مادر کمک می کنند. در صورتی که پس از زایمان سگ ها و یا در روز های ابتدایی  شیر دهی مادر کسل یا بی حال است و یا در ایستادن و حفظ تعادل خود دچار مشکل می باشد، به احتمال بالا دچار کمبود کلسیم پس از زایمان ( یا تب شیر ) شده است. تب شیر در اثر کاهش ذخیره ی کلسیم بدن مادر و به دلیل از دست دادن مقدار زیادی کلسیم در طول مدت زایمان سگ ها و همین طور عدم آمادگی بدن مادر برای تامین کلسیم مورد نیاز موجود در شیر و یا عدم توانایی در دریافت آن از طریق غذا ها ایجاد می گردد . اگر تب شیر با دادن غذا های مقوی و سرشار از کلسیم بر طرف نگردد باید حتما به دامپزشک مراجعه کرده یا با دامپزشک مشورت کنید. علاوه بر مواردی که ذکر کردیم احتمال زمین گیری یا تشنج مادر نیز وجود دارد ( در حد احتمال ) که به درمان فوری و به موقع نیازمند می باشد.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.8/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35