خارپوستان و 3نوع آنها از توتیای دریایی تا ستاره های دریایی

ستاره دریایی یکی از بی مهرگان و خارپوستان می باشد که به خوبی شناخته شده است. این جانور معمولاً بیش از پنج بازو ندارد. البته برخی از گونه ها دارای تعداد زیادی بازو هستند و حداقل یک گونه وجود دارد که دارای بدنی پنج ضلعی و فاقد بازو می باشد. البته خارپوستان دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

خارپوستان

بازو در خارپوستان

در صورتی که یک الی دو بازوی ستاره دریایی از بین برود، جانور قدرت ترمیم آن ها و ایجاد بازو های جدیدی را در زمان نسبتاً کوتاهی خواهد داشت. افرادی که اقدام به جمع آوری این جانوران نموده اند، بدون شک به نمونه هایی که برخی از بازو های آن ها کوتاهتر است برخورد کرده اند. این بازو ها در واقع بازو های ترمیم یافته در حال رشد هستند.

ستاره دریایی از خارپوستان

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ لازم به ذکر است که عنوان کنیم رشد و نمو این جانور همراه با از بین رفتن تعداد زیادی از صدف ها می باشد. هر ساله مقدار زیادی از انواع صدفهای خوراکی به وسیله ی این جانوران از بین می روند، به طوری که در برخی از نقاط دنیا ، اقداماتی برای حفاظت آن ها انجام گرفته است.

ستاره های دریایی می توانند صدف ها را گرفته و پا های لوله مانند خود را که ساختمان آن شبیه به یک فنجان مکنده است، به داخل آن فرو برده و آب را با فشار به داخل صدف جریان دهند و آن را باز کنند. از آنجا که هیچ گونه عضله برای این کار به کار نمی رود، خطری ستاره دریایی را تهدید نمی کند و اگر خطری نیز وجود داشته باشد، دامنگیر صدف می شود. همین که صدف باز شد، ستاره دریایی معده خود را بیرون می آورد و با فشار به داخل صدف فرو کرده و نوعی شیره ی گوارشی ترشح نموده ، و پس از خوردن قسمت زنده صدف، دوباره معده خود را به داخل بدن کشیده و بعد از ترک صدف، خود را برای شکار دیگری آماده می کند.

خارپوستان

ستاره های دریایی ترد نوعی از خارپوستان

ستاره های دریایی ترد، دارای یک دیسک کوچک مرکزی و پنج بازوی شکنندهٔ مار مانند می باشند. علت نامگذاری آن ها این است که این جانوران هنگام صید، بازو های خودشان را از دست می دهند. از این گونه ستاره های دریایی انواع رنگین و زیبایی وجود دارند که متاسفانه به دلیل پنهان شدن دائمی، جمع آوری آن ها برای نگهداری در آکواریوم بسیار مشکل می باشد.

توتیا های دریایی از گونه خارپوستان

گروه دیگری از خارپوستان دریایی که خویشاوندی نزدیکی با ستاره های دریایی دارند و ساختمان بدن آن ها پنج ضلعی و قرینه می باشد ، توتیا های دریایی هستند. زائده های دراز و خار مانندی که صدف کلسیمی این جانوران را می پوشانند، معمولاً شکل قرینه آن ها را مخفی می کند. اگر یکی از این زائده های خار مانند لمس گردد، بلافاصله زوائد خار مانند دیگر مجاور آن به سوی زائده تحریک شده باز می گردند. آرواره های نوک مانند این جانوران، بین زوائد خار مانند سطح بدن وجود دارند. این آرواره ها که گاهی سه قسمتی می باشند، جهت خرد کردن حیوانات ریزی که معمولا خود را برای آویزان کردن به خارهای توتیای کند حرکت آویزان می کنند، به کار می روند.

خارپوستان

برای صید حیوانات بزرگتر، این جانوران می توانند از غدد سمی خود استفاده نمایند. از تخم توتیاهای دریایی اغلب در کلاس های زیست شناسی و جنین شناسی برای مطالعه رشد و نمو جنینی استفاده می شود. تخم و اسپرم توتیا ها را به آسانی می توانید با قرار دادن آن ها به طور وارونه در داخل بشقاب محتوی آب دریا جمع آوری نمایید. اگر این جانوران آمادگی تخم ریزی را داشته باشند، تکان های جمع آوری، آن ها را وادار به تخلیه مواد جنسی می سازد (تخم و اسپرم). با روش های مختلف می توان این جانوران را وادار به تخم ریزی کرد که یکی از آسان ترین آن ها، تزریق محلول رقیق کلرور پتاسیم به آن ها است. تشخیص نر و ماده آن ها بسیار آسان می باشد. نر ها بعد از تزریق، مایعی سفید رنگ و ماده ها مایعی کرم رنگ یا زرد ترشح می کنند. مقدار کمی از اسپرم حیوان نر می تواند تعداد بسیار زیادی تخم را بارور سازد. برای تخمها جای وسیعی تأمین کرده و رشد و نمو آن ها را مشاهده کنید.

 

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا