نگهداری از سیلور شارک های صلح جو و اجتماعی

سیلور شارک ها (Bala shark) به سبب شباهت عجیبشان به کوسه ماهی ها همواره مورد توجه پرورش دهندگان ماهی های زینتی می باشند. علاوه بر این ، این ماهی بسیار صلح‌ جو و اجتماعی می باشد و با ماهیان کوچک‌ تر از خود هم به راحتی در آکواریوم می شود. 

نگهداری از سیلور شارک های صلح جو و اجتماعی

سیلور شارک ها

این ماهی تخمگذار است و بسیار مقاوم و کم توقع می باشد. سیلور شارک ها شناگران بسیار ماهری هستند و باتوجه به شباهت ظاهریشان به کوسه عجیب نیست که جزء اقلام ماهیان واراداتی کشور نیز هستند. در حالی که شما امکان دارد تصور کنید به سبب شباهت ظاهریشان به کوسه باید موجودات بسیار جسوری باشند در موقع حمل و نقل به سادگی دچار استرس می گردند و حتی ممکن است بعد از قرار گرفتن درون آکواریوم برای چند دقیقه وارونه بمانند و موجب ترس صاحبان خود گردند. پس پرورش دهندگان شارک باید دقت داشته باشند که شارک ها نسبت به حمل و نقل حساس می باشند و در هفته ی اولی که در آکواریوم جدید قرار می گیرند بسیار آسیب پذیر خواهند بود.

نگهداری از سیلور شارک های صلح جو و اجتماعی

نوع تغذیه سیلور شارک ها

برای تغذیه شارک ها می توانید از انواع کرم ها و بخصوص نخود فرنگی له شده استفاده کنید. شارک نخود فرنگی پخته ی پوست کنده را با اشتها می خورد. البته بهتر است نخود فرنگی هفته ای 2 الی 3 بار بیشتر به آن ها داده نشود.

شارک ها به دلیل گیاه خوار بودن تقریباً همه ی گیاهان آبزی را می خورند لذا برای تزئین آکواریوم بهتر است از گیاهان مصنوعی استفاده شود. استفاده ار گیاه کریپتون به دلیل مزه ی تلخ آن نیز برای جلوگیری از خورده شدن توسط شارک پیشنهاد می شود. شارک ها معمولاً به مکان هایی احتیاج دارند که خود را مخفی کنند.

نگهداری از سیلور شارک های صلح جو و اجتماعی

نگهداری از سیلور شارک

سیلور شارک (شارک نقره ای) معمولاً تا 10 سال عمر می کند ، سیلور شارک اگر به صورت تنها زندگی کند بسار زودتر از آنچه تصور کنید دچار استرس شده و تلف می گردد. بهتر است شارک ها را در گروه های 3 الی 6 تایی نگهداری کنید، به این دلیل که در غیر این صورت احتمال تلف شدن آن ها بسیار زیاد است. همچنین شارک ها علاقه عجیبی به بیرون پریدن از آکواریوم دارند. بنابراین بهتر است آکواریوم شما دارای درپوش باشد.

سیلور شارک که به نام کوسه ی نقره ای نیز شناخته می شود یکی دیگر از ماهی های آب شیرین می باشد . سیلور نقره ای هیچ ارتباطی با کوسه ماهی ندارد و صرفا به دلیل شباهت ظاهریش به کوسه ماهی آب شور و باله پشتی اش به این نام معروف شده است .

سیلور شارک بالغ با توجه به اندازه ی نسبتا بزرگی که دارد برای نگه داری به مخزن های بزرگی نیازمند است. این کوسه های نقره ای ماهی های صلح جویی می باشند ، اما همانند بساری دیگر از ماهی های سایز بزرگ ممکن است ماهی های کوچک را به عنوان یک وعده ی غذایی بخورند .
سیلور شارک ها اصطلاحا جامپر (پرنده ) های قهاری می باشند و وجود درپوش آکواریوم برای نگه داری آن ها الزامی است . همراهان مجله ی آسان طب ؛ این ماهی به خصوص در هنگام روشن شدن ناگهانی آکواریوم استعداد بیرون پریدن از آب را دارد پس حتما به این نکته دقت کافی را داشته باشید .

نگهداری از سیلور شارک های صلح جو و اجتماعی

این مقاله را نیز مظالعه بفرمایید : نگهداری از ماهی پرت ، از حفار های بسیار ماهر شن ها

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید سرعت بالای شنای سیلور شارک ها است که در صورت وجود اجسام نوک تیز و برنده می تواند به بدن آن ها آسیب های جدی وارد سازد.
از ماهیان مناسب برای همزیستی در آکواریوم با آن ها می توان به ماهی های دانیو ها، تترا ها، گوپی، مولی، دم شمشیری، کوریدوراس‌ها، روح سیاه (بلک گوست)، گلد فیش، کت فیش‌ ها، پنکوسی گیاه‌ خوار، پوزه‌ خرگوشی، آنجل، انواع لوچ‌ ها و کوی فیش‌ ها اشاره کرد.

سیلور شارک دارای باله و دم سفید یا طلایی و بدنی کشیده و خاکستری است که سبب ابهت بخشیدن به او می شود. دلیل دیگر ابهت آن ها رشدشان است که تا 35 سانتی متر هم گزارش شده است. این ماهی بسیار صلح‌ جو و اجتماعی است که با ماهی‌ های کوچک‌ تر از خود هم به راحتی قابل نگهداری در آکواریوم می باشد.

 

/منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دکمه بازگشت به بالا