کتاب ناتور دشت نوشته نویسنده آمریکایی جی.دی.سلینجر

کتاب ناتور دشت درباره پسری نوجوان به نام هولدن است که در نزدیکی کریسمس پس از اخراج چند باره از دبیرستان راهی خانه می شود. هولدن پسری است باهوش و با استعداد که از دروغ و حماقت حاکم بر افکار عمومی بیزار است. با وجود نفرت عجیب او از آدم ها، ارتباط عاطفی هولدن با خواهرش به طرزی شگفت آور، زیبا و منحصر به فرد است. کتاب ناتور دشت کتابی ست برای آدم های تنها و درباره تنهایی. و درباره کنار نیامدن ندای قلبی هر انسانی با رذالت و دروغ که در قالب هولدن این پسرک یاغی، تجسم پیدا کرده و یک تنه می خواهد با عصیان خویش به جنگ ماسک های دروغین و آدم های رقت آور برود. لحن عامیانه هولدن در کتاب ناتور دشت جالب و حیرت انگیز است و نظریات عجیب، بی پرده و قابل تاملی درباره هر چیزی ارائه میدهد. عنوان کتاب ناتور دشت به معنای نگهبان دشت است که خود هولدن در صفحات انتهایی کتاب درباره این اصطلاح که نهایت خواسته و آرزوی اوست برای خواهرش صحبت می کند.

کتاب ناتور دشت

از متن کتاب ناتور دشت

من چاخان ترین آدمی ام که کسی تو عمرش دیده. افتضاحه. حتی وقتی دارم میرم سر کوچه مجله بخرم، اگه کسی ازم بپرسه کجا میری نذر دارم که بگم دارم می رم اپرا. وحشتناکه. بنابر این وقتی هم به اسپنسر پیره گفتم باید برم ورزشگاه وسایلمو جمع کنم، دروغ جانانه ای گفتم، من اصلا وسایل کوفتیمو تو ورزشگاه نگه نمی دارم.

اول کاری که بعد پیاده شدن تو ایستگاه پن کردم این بود که رفتم باجه ی تلفن عمومی. دلم می خواست به یکی تلفن کنم. چمدونامو گذاشتم بیرون باجه، طوری که بتونم از تو باجه مراقب شون باشم، ولی به محض اینکه رفتم تو، دیدم نمی تونم کسی رو پیدا کنم که بشه بهش تلفن کرد.

چیزی که راجع به کتاب خیلی حال میده اینه که وقتی آدم کتابه رو میخونه و تموم میکنه دوست داشته باشه نویسنده ش دوست صمیمیش باشه و بتونه هروقت دوست داره یه زنگی بهش بزنه. گرچه تو واقعیت خیلی هم شدنی نیست.

درباره نویسنده

جروم دیوید سلینجر در اول ژانویه 1919 در منهتن آمریکا به دنیا آمد. اولین داستان او با عنوان جوانان در سال 1940 در مجله ای به نام استوری به چاپ رسید. چند سال بعد کتاب ناتور دشت به انتشار رسید و در مدت کمی برای او شهرت بسیاری به ارمغان آورد. این کتاب در مناطقی از آمریکا عنوان کتاب نامناسب به خود گرفت. از آثار دیگر او می توان به فرانی و زویی، نغمه غمگین، جنگل واژگون، یادداشت های شخصی یک سرباز و… اشاره کرد. جی.دی.سلینجر در سال 2010 از دنیا رفت.

مشخصات کتاب

The catcher in the rye

ناتور دشت

نویسنده: جی.دی.سلینجر

مترجم: محمد نجفی

تعداد صفحات: 207 صفحه

انتشارات: نیلا

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا