Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
بررسی علائم و روش‌های درمانی اختلال آلودینیا – مجله آسان طب

بررسی علائم و روش‌های درمانی اختلال آلودینیا

فردی که به اختلال آلودینیا مبتلا است، درد را از محرک‌های غیرواقعی احساس می‌کند. به عنوان مثال، فرد ممکن است به هنگام لمس چیزی و یا شانه کردن موهای خود احساس درد نماید. آلودینیا می‌تواند نشانه‌ای از چندین وضعیت عصبی مختلف بوده و یا به تنهایی رخ دهد. برخی افراد از چیزهای غیر ممکن مانند بریدن کاغذ، احساس درد شدید می‌نمایند، این مشکل نشان از هیپرآلژزی داشته که با آلودینیا متفاوت است. افراد مبتلا به آلودینیا، از مواردی که معمولا بدون درد می‌باشند، احساس درد خواهند کرد.

بررسی اختلال مربوط به آلودینیا

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و ارزیابی این اختلال بپردازیم، اختلالی که می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد نماید و لازم است تا از این موضوع آگاهی کافی داشته باشند.

آلودینیا

موضوعات مقاله عبارتند از:

علائم آلودینیا

انواع آلودینیا

علل و عوامل خطر

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

واکنش‌های رفتاری مناسب به هنگام مواجهه با این مشکل

نگاهی اجمالی

معرفی برخی از علائم اختلال آلودینیا

درد یکی از مکانیسم‌های محافظتی بدن بوده و به شخص هشدار می‌دهد که انجام کارهای مضر را متوقف سازد. به عنوان مثال، یکی از پاسخ‌های درد سبب می‌شود تا فرد دست خود را از اجاق گاز کشیده و از سوختگی شدید جلوگیری به عمل آورد، اما افرادی که به اختلال آلودینیا مبتلا هستند، درد را درک کرده بی‌آنکه چیزی برای ایجاد درد وجود داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است از بروز چند مو بر روی پوست خود، درد شدیدی را متحمل شوند.

علائم موجود می‌تواند خفیف یا شدید باشد، به این صورت که برخی از افراد مبتلا احساس سوزش کرده، در حالی برخی دیگر احساس درد و فشار خواهند کرد. آلودینیا منجر به محدودسازی کارهای روزمره فرد شده و زندگی وی را مختل خواهد کرد. عوارض رایج این بیماری شامل موارد زیر خواهد بود:

افسردگی

اضطراب

اختلالات خواب

خستگی

سه نوع اصلی از این اختلال وجود دارد که بر اساس نوع و شدت درد دسته‌بندی خواهند شد. درد نشان اصلی آلودینیا خواهد بود، برخی ممکن است تنها به یک نوع آن و برخی به هر 3 نوع مبتلا باشند.

مورد اول، اختلال آلودینیا حرارتی

این نوع از اختلال سبب درد مرتبط با دما شده و در حقیقت درد به علت تغییرات خفیف دما در پوست اتفاق خواهد افتاد، به عنوان مثال، چند قطره آب سرد بر روی پوست می‌تواند دردناک باشد.

مورد دوم، اختلال آلودینیا مکانیکی

جنبش در پوست سبب ایجاد این مشکل خواهد شد. به عنوان مثال، ملحفه کشیدن بر روی پوست فرد ممکن است دردناک باشد.

مورد سوم، اختلال آلودینیا تاکتیکی

این نوع اختلال به علت لمس و یا فشار بر روی پوست رخ می‌دهد. به عنوان مثال، ضربه‌ای بر روی شانه فرد مبتلا می‌تواند برای او دردناک باشد.

برخی از علل‌ها و عوامل خطر

آلودینیا

علت دقیق این مشکل شناخته شده نیست، اما داشتن یکی از شرایط پزشکی قید شده زیر ممکن است خطر ابتلا به آلودینیا را افزایش دهد:

میگرن و ارتباط آن با تشدید سردرد

میگرن می‌تواند موجب تشدید درد سر شود، همچنین ممکن است علائم اضافی مانند تهوع و حساسیت به صدا و نور را نیز ایجاد نماید. با توجه به بیانات بنیاد آمریکایی میگرن، افراد مبتلا به میگرن، حدود 80 درصد از علائم آلودینیا را تجربه خواهند کرد.

نورالژی ناشی از آسیب عصبی

این بیماری در اثر آسیب تدریجی عصب سه قلو به وجود آمده و سبب درد شدید در ناحیه چشم‌ها، دندان‌ها، فک، پیشانی، بینی و غیره خواهد شد. نورالژی منجر به درد عصبی مداوم شده و با آلودینیا همراه است.

درد گسترده در بدن به دلیل فیبرومیالژیا

همراهان آسان طب؛ فیبرومیالژی نوعی بیماری بوده که باعث درد گسترده در بدن می‌شود. علت فیبرومیالژیا شناخته شده نیست، اما در بعضی موارد، به نظر می رسد ناشی از یک پیوند ژنتیکی بوده و همچنین می‌تواند نشان دهنده ارتباطی بین آلودینیا و فیبرومیالژیا باشد.

دیابت و آسیب‌رسانی بر روی عصب‌ها

با گذشت زمان، دیابت می‌تواند موجب آسیب عصب‌ها شود. فاکتور رشد عصبی (NGF) برای سیستم عصبی ضروری است و برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که دیابت می‌تواند سطح NGF را کاهش دهد. مطالعه اخیر بر روی جوندگان نشان داد که سطح پایین NGF موجب بروز هیپرالژزی و آلودینیا خواهد شد.

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

هیچ نوع آزمایش پزشکی خاصی برای تشخیص آلودینیا وجود ندارد، به همین خاطر پزشک معاینه فیزیکی انجام داده و علائم فرد را بررسی خواهد کرد. بسیاری از بیماری‌های شایع ممکن است موجب درد مزمن شوند، بنابراین پزشک معمولا قبل از تشخیص آلودینیا، شرایط خاص پزشکی را بررسی می‌کند. لازم به ذکر است که امکان انجام آزمایشات حساسیت عصبی نیز برای کمک به تشخیص وجود دارد.

فردی که از محرک‌های غیرواقعی مانند لمس کردن، احساس درد نماید باید به پزشک مراجعه کند. دریافت تشخیص دقیق می‌تواند به فرد کمک کرده تا روند درمان سریع‌تر انجام گیرد.  

 واکنش‌های رفتاری مناسب  هنگام برخورد با این مشکل

در حال حاضر، درمان قطعی برای بیماری آلودینیا وجود ندارد و هدف از درمان، کاهش درد، استفاده از داروها و تغییرات سبک زندگی می‌باشد. Pregabalin نوعی دارو بوده که برای درمان درد عصبی مرتبط با آسیب نخاعی، دیابت، فیبرومیالژیا و زونا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین ممکن است درد را در برخی از افراد مبتلا به آلودینیا نیز کاهش دهد.

بعضی از داروهای موضعی نیز مانند کرم و پماد حاوی لیدوکائین و داروهای غیر استروئیدی می‌تواند مفید واقع شود. روش‌هایی مانند ماساژ یا طب سوزنی اغلب موثر نخواهند بود زیرا ممکن است باعث ناراحتی فرد مبتلا به آلودینیا گردد. درمان بیماری‌های زمینه‌ای فرد که باعث ایجاد آلودینیا می‌شود نیز ممکن است کمک کننده باشد. به عنوان مثال، جلوگیری یا درمان میگرن می‌تواند به کاهش خطر علائم آلودینیا کمک کند.

درد بیشتر در افراد سیگاری

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد سیگاری متحمل درد بیشتری نسبت به افراد غیرسیگاری می‌شوند، علاوه بر این، ترک سیگار می‌تواند در بسیاری از موارد مفید باشد. اگرچه داشتن یک زندگی سالم، این بیماری را درمان نخواهد کرد اما می‌تواند سلامت کلی فرد را بهبود ببخشد.

شناسایی و کاهش درد می‌تواند تا حد ممکن، علائم فرد مبتلا را کاهش دهد، برخی از تغییرات نیز در شیوه زندگی مسلما بی‌اثر نخواهد بود. به عنوان مثال، افرادی که از شانه کردن موهایشان درد می‌کشند، می‌توانند اقدام به تغییر نوع شانه خود نمایند، زیرا شاید با این کار درد فرد کمتر شود.

آلودینیا

به طور مشابه، اگر استفاده از پارچه خاصی به پوست آسیب برساند، فرد می‌تواند از پارچه‌های دیگر که الیاف بهتری دارند استفاده نماید تا از درد خود بکاهد. استرس نیز می‌تواند درد را در این افراد افزایش دهد، بنابراین یادگیری روش‌های کاهنده استرس می‌تواند کمک کننده باشد. اگر چه کاهش استرس ممکن است بیماری فرد را بهبود ندهد، اما می‌تواند به وی کمک کرده تا با شرایط خود مقابله نماید.  

نگاهی اجمالی بر این مقاله

آلودینیا تهدیدکننده زندگی فرد نخواهد بود، اما می‌تواند زندگی روزمره فرد را با اختلال روبرو کرده و منجر به اضطراب و سایر شرایط سلامت روانی شود. نوع اختلال بسته به شدت آن متفاوت بوده، اما استفاده از تکنیک‌های مدیریت درد و تغییرات شیوه زندگی، علائم آلودینیا را کاهش خواهد داد.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52