بررسی کامل خواص تیریشه بر روی سلامتی

تیریشه یکی از گیاهانی است که به شدت مورد تنفر کشاورزان قرار دارد. این گیاه رونده که بسیار مهاجم است از تنه درختان بالا رفته و از آن تغذیه کرده و باعث از بین رفتنش می شود. همین دلیلی است که کشاورزان همیشه با استفاده از سموم شیمیایی این گیاه را نابود کنند. اما با این حال جالب است بدانید که تیریشه یک گیاه خوراکی است. از خواص تیریشه برای قرن ها در طب سوزنی چینی استفاده می شود. این گیاه بیشتر بومی آسیای شرقی، آسیای جنوب شرقی و برخی جزایر اقیانوس آرام است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با خواص تیریشه آشنا کنیم.

خواص تیریشه

خواص تیریشه

کمک به درمان اثرات الکل: برای سال ها از خواص تیریشه برای کاهش تاثیرات منفی الکل استفاده می شده است. استفاده از این گیاه به شدت به کسانی که قصد دارند الکل را ترک کنند. توصیه می شود. با این حال اگر در مصرف تیریشه زیادی روی کنید، از الکل نیز می تواند مضرتر باشد. یک مطالعه که در سال 2012 در مجله روان پزشکی عمومی کاروا تیلاس منتشر شده بود، یک آزمایش چهار هفته ای بر روی مردانی 21 تا 33 ساله انجام داد. این مردان روزانه 5 لیوان الکل و 10 گرم عصاره تیریشه را مصرف می کردند، بعد از 2 هفته، 90 درصد افراد گزارش دادند که تمایلشان به مصرف الکل کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

کاهش التهاب: تقریبا امروزه همه می دانند که یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به بیماری های مزمن، التهاب است. شما می توانید برای درمان این بیماری ها به جای دارو های شیمایی، از تیریشه استفاده کنید. طبق تحقیقات منتشر شده در دانشگاه پزشکی ریودوژانیرو، مصرف تیریشه نه تنها باعث می شود روند درمان بیماری ها بهبود پیدا کند، بلکه سطح عمومی التهاب نیز کاهش پیدا کند. این گیاه مفید یکی از بهترین منابع برای دریافت آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی می باشد.

درمان معده درد: موسسه بهداشت و سلامت عمومی ایالات متحده آمریکا اظهار می کند که خواص تیریشه یک راه حل مناسب برای درمان معده درد های ناشی از مشکلات گوارشی است. مطالعات نشان می دهد که این گیاه حرکات عضلات روده را افزایش داده و باعث بهبود فرایند هضم می شود. یافته ها نشان می دهد که مصرف این گیاه همچنین می تواند باعث تنطیم ترشح اسید معده شود، همان طور که می دانید ترشح بیش از اندازه اسید می تواند باعث اسهال شود. تیریشه یک قوام ضخیم و چسبناک دارد که مشابه با مخاط معده است که معده را پوشانده و از اسید هیدروکلریک اضافی محافظت می کند.

خواص تیریشه

درمان تعریق شبانه: مطالعات کتب طبی سنتی چین نشان می دهد که می توان از خواص تیریشه برای توقف تعریق شبانه استفاده کرد. تعریق شبانه می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، شاید گاهی گرمای محیطی که در آن خوابیده اید یا ضخامت ملحفه ای که استفاده می کنید باعث این امر شود، ولی در خانوم ها در 70 درصد موارد، تعریق شبانه به دلیل یائسگی می باشد. آزمایشات دوره ای گروه پزشکی داریو در دانشگاه علوم پزشکی سانفرانسیکو، حاکی از آن است که در این گیاه موادی وجود دارد که دارای ویژگی هایی مانند استروژن بوده و از همین رو می توانند به برطرف کردن عوارض یائسگی مانند تعریق شبانه کمک کند. اگر چه تحقیقات در مورد تیریشه برای علائم یائسگی متضاد بوده است، برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف این گیاه به واسطه دهان می تواند موجب  کاهش گرگرفتگی و بهبود خشکی واژن در زنان یائسه شود. علاوه بر این، تیریشه ممکن است به بهبود توانایی های ذهنی زنان یائسه کمک کند. مرکز ایمنی مواد غذایی در هنگ کنگ نشان می دهد تیریشه به دلیل  محتوای فیتواستروژن آن، از جمله ایزوفلاون، deoxymiroestrol و میروسترول، می تواند باعث بهبود سندروم پسایائسگی شود.

احتیاطات

تیریشه می توانند باعث بروز خطر هایی شود که بهتر است قبل از استفاده، از آنها آگاه باشید. به عنوان مثال مصرف این گیاه با قرص های ضد بارداری می تواند خطرناک باشد چرا که این گیاه به دلیل خواص استروژن مانندش می تواند با قرص ها ترکیب شده و اثر بخشی این نوع قرص ها را از بین ببرد. همچنین مصرف دارو های ضد لخته خون با این گیاه نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که تیریشه ممکن است کبودی و خونریزی ایجاد کند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا