سیچلاید فرونتوزا از ماهیان دریاچه تانگانیکا در شرق آفریقا

ماهی سیچلاید فرونتوزا ( Frontosa , Humphead cichlid ) یا سیچلاید کله قوزدار یا فرونتوزا با نام علمی Cyphotilapia frontosa شناخته می شود. سطح مراقبت از ماهی سیچلاید فرونتوزا متوسط تا آسان می باشد. این ماهی خصوصیات فوق العاده ای دارد که مانند سگ ها باعث عزیز شدن آن ها نزد صاحبان می گردد ، در ادامه به سراغ این ماهیان جذاب رفته و شما را بیشتر با آن ها آشنا می کنیم.

سیچلاید فرونتوزا

مراقبت از ماهی سیچلاید فرونتوزا

سطح مراقبت از ماهی سیچلاید فرونتوزا متوسط تا آسان می باشد. اندازه ی این ماهی تا 14 اینچ (35 سانتی متر) نیز می رسد. زیستگاه اصلی آن ها به دریاچه تانگانیکا در شرق آفریقا باز می گردد.

برای نگهداری از سیچلاید فرونتوزا به اسیدیته آب 7.8 الی 9 ، سختی آب 12 تا 20 و دمای آب 24 الی 28 درجه سانتی گراد نخواهد خواهید داشت. طول عمر این ماهی در صورت نگهداری مناسب تا 25 سال خواهد بود.

سیچلاید فرونتوزا
آشنایی با سیچلاید فرونتوزا

معمولا آن ها به عنوان نمونه های ممتاز نمایشی شناخته می شوند. به راستی فرانتوزا دریاچه ی تانگانیکا گونه ی تاثیرگذاری است که هم سایز، شکل بدن و باله مناسب، و هم رنگ بندی مناسبی دارد.

در اصل سیچلاید های فرانتوزا به دلیل جذابیت ظاهری وارد عرصه آکواریوم شدند. با این وجود آکواریوم داران متوجه شدند که این ماهی خصوصیات فوق العاده ای دارد که مثل سگ ها باعث عزیز شدن آن ها نزد صاحب می گردد یا حتی باعث علاقه مندی بیشتر می شود.

بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پزشکی آسان طب ؛ با وجود اینکه این گونه ها متعلق به آب های عمیق دریاچه تانگانیکا می باشند، گونه هایی که امروزه در فروشگاه ها پیدا می گردند حاصل برنامه های تکثیر در اسارت می باشند که باعث تکثیر موفقیت آمیز سیچلاید فرانتوزا شده است. فعالیت های موفقیت آمیز تکثیر در اسارت در مورد این ماهی و برخی گونه های دیگر بسیار مهم هستند ، زیرا هم از نظر زینتی دارای اهمیت می باشند و هم در طبیعت توسط صیادان محلی برای مصارف غذایی مورد شکار قرار می گیرد.

سیچلاید فرونتوزا بیشتر بدانید : ماهی سیچلاید‌فرونتوزا ،نگهداری،تعیین جنسیت و تولید مثل آن ها

سیچلاید فرانتوزا معمولا بدن سفید یا آبی کم رنگ با 6 الی 7 خط عمودی مشکی در هر طرف بدن دارد. همزمان با بزرگ شدن، آن ها یک برآمدگی راسی در قسمت جلوی سر پیدا می کنند که معمولا در نر ها واضح تر می باشد. این برآمدگی در واقع ذخیره چربی بزرگی است که در بالای عضله پشتی قرار دارد و به سمت جلو متمایل می گردد. برآمدگی با افزایش اندازه و سن بزرگتر می شود و معمولا نشان دهنده ی هماوری جنسی می باشد. همچنین باله های آن ها با افزایش سن بزرگتر می گردد که باعث می شود فرانتوزای بالغ با دارا بودن رنگ آمیزی جذاب، اندازه بزرگ برای نگهداری در آکواریوم مناسب گردند.
سیچلاید های فرانتوزا در طبیعت معمولا زندگی ساکن نسبتا بلند مدتی (معمولا بالای 25 سال) دارند ، به دلیل این که در زمان شنای آهسته یا شکار انرژی کمی مصرف می کنند. فرانتوزا خصوصیت بی همتایی دارد که به آن ها اجازه مشاهده خوب در تاریکی را می دهد و آن ها می توانند از ماهی های کوچکی که در نزدیگی بستر خوابیده اند تغذیه نمایند.

سیچلاید فرونتوزا

فرانتوزا به سادگی آرام آرام شنا می کند و ماهی های کوچکی که در نزدیکی بستر می باشند را به داخل دهان می مکد. سیچلاید های فرانتوزا در کل در محیط آکواریوم پرخاشگر نمی باشند، اما می توانند کمی قلمرو طلب باشند. آن ها را با تمامی سیچلاید های آفریقایی بزرگ که به چشم غذا مشاهده نشوند می توان نگهداری نمود. آن ها بستر های ماسه ای تا نیمه ماسه ای با تعدادی تشکیلات صخره ای که تداعی کننده ی محیط طبیعی آن هاست را دوست دارند. اگر چه تعداد کمی صخره با ایجاد احساس امنیت در آن ها مورد پسند شان قرار می گیرد، اما تعداد زیادی صخره برای آن ها مشکل ساز می باشد. به این علت که آن ها شناگرهای نا آزموده ای می باشند که نیاز به فضای زیادی برای شنا دارند. در طبیعت سیچلاید فرانتوزا در گروه های بزرگ زندگی می کند و ترجیح می دهد در آکواریوم نیز به صورت گروهی نگهداری گردد. اگرچه می شود آن ها را به صورت انفرادی نگهداری نمود، اما حالت ایده آل این است که آن ها در گروه های 4 تایی یا بیشتر نگهداری شوند. بهترین ترکیب گروه شامل 3 ماده به ازای هر نر می شود و در آکواریوم های متوسط 4 الی 8 عدد ماهی مناسب می باشد.
در شرایط آکواریومی، سیچلاید فرانتوزا باید با طیفی از غذا های گوشتی شامل ماهی خوراک کوچک (زنده یا یخ زده)، میگو، کریل و کرم ها تغذیه گردد. پلت های بزرک گوشتی نیز انتخاب خوبی می باشند، اما غذای پولکی باید تنها به ماهی های نوجوان داده شود ، به دلیل این که ماهی های بالغ از آن ها چشم پوشی می کنند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا