علل طاسی با الگوی مردانه را بدانید

طاسی با الگوی مردانه یا طاسی مردان علل مختلفی دارد. ولی علت اکثر طاسی ها، ارثی است. اکثرا کسانیکه ریزش موی ارثی دارند به آن بی توجهی می کنند و به فکر درمانش نیستند. اما میتوانند با روشهای مختلف حداقل مقدار این ریزش را کمتر کنند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره روشهای درمان طاسی با الگوی مردانه یا طاسی مردان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

طاسی با الگوی مردانه

طاسی با الگوی مردانه

طاسی با الگوی مردانه بیش از نیمی از مردان تا سن 50 سال و اغلب مردان در مرحله ای از عمرشان را دچار می کند. اغلب مردان مبتلا به سراغ درمان نمی روند. اگر نیاز باشد، با درمان می توان جلوی ریزش بیشتر موها را گرفت و اغلب رویش مجدد ایجاد کرد.

طاسی با الگوی مردانه چیست؟

طاسی با الگوی مردانه نوعی ریزش مو است که در اغلب مردان در مرحله ای از عمرشان ایجاد میشود. این مشکل گاهی ریزش موی ارثی هورمونی نیز نامیده میشود. برای طاسی کامل 15 تا 25 سال زمان می برد. با این وجود، برخی مردان در کمتر از 5 سال کاملا طاس میشوند.

معمولا در ابتدا موها از کناره ها کم پشت میشوند. در عین حال در وسط سر نیز موها کم پشت میشوند. در وسط سر به تدریج یک تکه طاس شکل می گیرد. تکه عقب رفته از حاشیه،  و طاسی وسط سر کم کم بزرگتر شده و به هم می پیوندند و فقط یک تکه مو در جلو باقی می ماند. همین قطعه نیز کم کم طاس میشود.

یک حلقه مو اغلب در حاشیه ها و پشت سر باقی می ماند. در برخی مردان این حلقه نیز کم پشت شده و عاقبت می ریزد و سر کاملا طاس میشود.

چه کسانی به طاسی با الگوی مردانه دچار میشوند؟

تقریبا همه مردان تا دهه 60 عمر خود دچار طاسی میشوند. با این وجود، سن آغاز ریزش مو متفاوت است. ریزش مو در هر 10 نفر در حدودا 3 نفر در سی سالگی آغاز میشود و نیمی از افراد 50 ساله کاملا طاس هستند. در برخی زنان نیز ریزش موی مشابهی اتفاق می افتد که اغلب در قسمت تاج سر است. طاسی در زنان بعد از یائسگی بسیار رواج دارد. از هر 10  زن 13 نفر قبل از یائسگی به نوعی دچار طاسی میشوند که بالای 60 سال به 75 نفر در هر 100 نفر می رسد.

علت طاسی با الگوی مردانه چیست؟

مو در فولیکولها ساخته میشود. فولیکولها کیسه های کوچکی درست زیر سطح پوست هستند. در حالت طبیعی از هر فولیکولی یک مو می روید که سه سال عمر می کند. سپس ریخته و موی جدیدی از فولیکول می روید. این چرخه رشد مو، ریزش و رویش مجدد مو، در کل دره زندگی ادامه دارد. تصور میشود در مردان که به تدریج طاس میشوند وقایع زیر اتفاق می افتد:

فولیکول موی آسیب دیده در کف سر به تدریج کوچکتر از حالت طبیعی میشود.

با کوچک شدن فولیکول، هر موی جدید باریک تر از موهای قبل میشود.

قبل از ریختن، هر مو کمتر از مدت طبیعی سه سال عمر میکند.

عاقبت، همه آن چیزی که باقی می ماند فولیکولهای کوچکتر و موهای باریکی است که دیگر از سطح پوست بیرون نمی آیند.

در این تغییرات هورمونها نقش دارند. سطح هورمون اصلی مردانه، تستسترون، در مردانی که طاسی ندارند معمولی است. فولیکولهای مو تستسترون را به هورمون دیگری به نام دای هیدروتستسترون تبدیل می کنند. به دلایلی که هنوز مشخص نیست، فولیکولهای آسیب دیده مو به دی هیدروتستوسترون حساس تر شده و سبب کوچکتر شدن فولیکولهای مو میشود. هنوز مشخص نیست که چرا در زمانهای مختلف فولیکولهای مختلفی تحت تاثیر قرار گرفته و فرآیند طاسی تدریجا شکل می گیرد.

این بیماری ارثی است و محل این ژن در سال 2008 شناسایی شده است.

مشخص نیست که چرا فقط موهای سر تحت تاثیر قرار می گیرند و نه موهای دیگر قسمتها مثل ریش یا زیربغل.

آیا طاسی با الگوی مردانه عوارضی دارد؟

اگرچه الگوی طاسی مردانه متداول و بی ضرر است، می تواند به خاطر سندروم متابولیم ایجاد شده باشد (ترکیبی از چاقی، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا)، که سبب افزایش ریسک بیماری قلبی میشود. این رابطه اغلب در مردانی دیده میشود که طاسی در آن ها در سنین جوانی آغاز میشود.

زنان با الگوی طاسی مردانه باید به خاطر علت افزایش سطح هورمونهای مردانه مثل سندروم تخمک پلی کسیتیک (بیماری که در آن در تخمدانها کیست ایجاد میشود) بررسی شوند.

بیشتر بخوانید:

میکرواسکالپ روشی جهت رفع طاسی سر

درمان طاسی با الگوی مردانه یا طاسی مردان

طاسی با الگوی مردانه

عدم درمان طاسی

برای اغلب مردان طاسی تدریجی یک روند طبیعی از پیری است. اغلب مردان درمانی نمی خواهند یا نیاز ندارند. برای برخی مردان، طاسی می تواند آنها را دچار افسردگی نماید مخصوصا اگر میزان آن زیاد بوده یا در سنین جوانی آغاز شود. در این صورت درمان می تواند کمک کننده باشد.

درمان دارویی طاسی

در حال حاضر دو دارو وجود دارند که می توانند به درمان طاسی با الگوی مردانه یا طاسی مردان کمک کند: فیناستراید (نام تجاری Propecia®) و ماینوکسیدیل (نام تجاری Regaine®). این دو دارو جزو خدمات درمان دولتی نبوده و باید آنها را آزاد تهیه کنید.

فیناستراید از سال 2002 وارد بازار انگلستان شد اگرچه در بازار آمریکا از سال 1997 وجود داشت. عملکرد آن از طریق جلوگیری از تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون است. فولیکولهای مو در این صورت دیگر تحت تاثیر این هورمون قرار نگرفته و می توانند بزرگ شدن و به حالت طبیعی خود باز گردند.

از هر 3 نفری که قرصهای فیناستراید را هر روز مصرف می کنند دو نفر رویش مجدد مو را دارند. از هر سه نفر یک نفر رویش مجدد ندارد اما تا زمانی که این دارو را مصرف می کنند ریزش مو قطع میشود. از هر 100 مرد در یک نفر بی تاثیر است. بنابراین، اگر فیناستراید مصرف می کنید شانس خوبی برای رویش مجدد خواهید داشت یا حداقل ریزش متوقف خواهد شد.

برخی نکات در مورد فیناستراید:

حداقل 4 ماه طول می کشد تا متوجه هر گونه تغییری شوید و تا یکسال رویش کامل مجدد مو زمان می برد.

اگر درمان  متوقف شود پروسه طاسی دوباره باز می گردد. بنابراین، اگر موفقیت آمیز بود، برای حفظ تاثیر باید درمان را ادامه دهید.

معمولا عوارض جانبی ندارد. از هر 100 نفر در دو نفر ضعف جنسی (شهوت جنسی) گزارش شده است.

در زنانی که مبتلا به الگوی طاسی مردانه هستند تاثیری ندارد.

برای دریافت این دارو از داروخانه نیاز به نسخه پزشک است.

لوسیون ماینوکسیدیل یک درمان مالیدنی است که می توانید آن را بدون نسخه پزشک خریداری نمائید. نحوه عملکرد آن مشخص نیست.محلول با قدرت بالاتر آن (5 درصد) فقط برای مردان است و موثرتر از محلول 2 درصد آن است. این محلول با قدرت 5 درصد در حال حاضر به صورت کف نیز موجود است.

در مورد میزان تاثیرگذاری آن بحث هایی وجود دارد احتمالا در نیمی از مردانی که از ماینوکسیدیل استفاده می کنند طاسی به تاخیر می افتد. از هر 100 نفر تقریبا 15 نفر رویش مجدد دارند. در حدود یک سوم مصرف کنندگان ریزش مو ادامه دارد. با این وجود، در برخی گزارشات ادعا شده است که ریزش مو ادامه دارد. با این وجود، برخی نرخ موقفیت بالاتری را گزارش داده اند. به نظر می رسد که بهتر است از این دارو برای پیشگیری از ریزش مو استفاده شود اما در برخی نیز رویش مجدد اتفاق می افتد.

برخی نکات در مورد ماینوکسیدیل عبارتند از:

باید هر روز به کف سر مالیده شود.

ماه طول می کشد تا متوجه هر گونه تغییری شوید.

درمان باید بدون وقفه ادامه داشته باشد. هر گونه مویی که در نتیجه این درمان روییده باشد اگر درمان متوقف شود بعد از دو ماه می ریزد.

بسیار گران است.

در برخی از زنانی که الگوی طاسی مردانه دارند ممکن است موثر باشد.

معمولا عوارض جانبی ندارد- ولی در برخی برای مثال خارش پوست یا بثوراتی ممکن است ایجاد شود.

کلاه گیس برای درمان طاسی

کلاه گیس یک گزینه سنتی برای طاسی با الگوی مردانه یا طاسی مردان است.

جراحی کف سر برای طاسی

از تکنیکهایی مثل پیوند مو، کاشت مو و شیوه های دیگر چند سال است که استفاده میشود. نرخ موفقیت آنها متفاوت است اگر جراحی مد نظر است حتما باید نظر یک متخصص پرسیده شود. بسیار گران است و جزو خدمات درمانی دولتی محسوب نمی گردد.

در این بخش از مجله پزشکی اسان طب اطلاعاتی را درباره علت طاسی و درمان طاسی تقدیمتان کردیم. مردان اگر از طاسی خود رنج میبرند میتوانند به فکر درمان آن باشند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35