Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
تخم کبوتر در لکنت زبان تاثیر دارد یا خیر؟ 3 ویدیو – مجله آسان طب

تخم کبوتر در لکنت زبان تاثیر دارد یا خیر؟ 3 ویدیو

از قدیم الایام شاید شنیده باشید که مادربزرگ های مان به بچه ها تخم کبوتر می دادند و معتقد بودند که تخم کبوتر باعث به حرف افتادن او و درمان لکنت زبان او است. حال ما در این بخش از مجله پزشکی آسان طب می خواهیم ببینیم آیا واقعا تخم کبوتر بر لکنت زبان کودک تاثیر می گذارد یا خیر؟ ابتدا 3 ویدئو مفید در مورد لکنت زبان به نمایش می‌گذاریم سپس به فواید تخم کبوتر خواهیم پرداخت.

لکنت زبان در بزرگسالی هم گاهی گریبان‌گیر فرد است

 

لکنت زبان فرزند با داروی گیاهی درمان می‌شود؟ ببینید:

 

تحقیقات انجام شده در مورد لکنت زبان

این ویدئو کمی طولانی است اگر فرصت دیدن آن را ندارید ادامه مقاله را بخوانید در مورد اینکه آیا تخم کبوتر برای لکنت مفید است یا خیر!

 

فواید تخم کبوتر و لکنت زبان

دو ساله شده اما حرف نمی زند، دغدغه نخستین تمامی والدینی است که کودک متفاوتی را به دنیا آورده اند، اینجا است که تخم کبوترها از سوی مادربزرگ ها و همسایه های میانسال برای باز شدن زبان کودک به غذای فرزند کم حرف افزوده می شود.

پدر و مادر با اینکه چیزی در وجودشان فریاد می زند که این داروی سفید کوچک نمی تواند کودک شان را همانند سایر بچه های دو ساله ای که در پارک بازی می کنند، بلبل زبان کند، اما گاهی برای احترام به بزرگ ترها و زندگی بهتر فرزندانشان داروی تجویزی را خام و یا پخته به فرزندشان می خورانند.

فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

کم کم اظهار نظرها در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاده و کودکشان کم حرف می زند یا اصلا حرف نمی زند، آغاز می شود، به جرات می توان گفت این فصل نخست داستان تمام خانواده هایی است که صاحب فرزند اوتیستیک هستند. فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

یک روانپزشک چطور می تواند به پدرو مادری که نگران است چرا کودکش حرف نمی زند، بفهماند که صاحب کودکی است که تمام زندگیش را نیاز به آموزش دارد که اگر دیر به فکر بیافتد تا جایی که کودکش همانند یک انسان عقب مانده ذهنی شدید و یا حتی بیشتر از او تنزل می یابد. فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

حالا اگر والدین با قبول این بیماری بخواهند از همان اوان کودکی به درمان کودک خود بپردازند، باید از اقشار ثروتمند جامعه باشد تا بتوانند هزینه درمان و توانبخشی فرزندان خود را بپردارند چرا که به جز چند بیمه تکمیلی، بیمه های دیگر کشور هیچ هزینه ای برای توانبخشی بیماران اوتیستیک بر عهده نمی گیرد.

واقعاً تخم کبوتر بچه‌ را بلبل زبان می‌کند؟!

تخم کبوتر

بدون شک حرف زدن بچه‌ها و شنیدن اولین کلمات از زبان آنها یکی از هیجان‌‌انگیزترین اتفاقات زندگی پدرها و مادرهاست.

به همین دلیل زمانی که کودک شروع به تولید صداهایی بی‌معنی می‌کند، والدین بشدت ذوق زده می‌شوند و فرزندشان را تشویق می‌کنند تا کلمات ساده‌ای مثل مامان، بابا و… را تکرار کند. حالا شاید این پرسش برایتان مطرح شود که آیا به حرف افتادن کودک سن خاصی دارد؟ اگر کودکی دیر شروع به حرف زدن کند، چه کار باید کرد؟ اصلا چطور متوجه شویم تاخیر در حرف زدن کودک طبیعی نیست؟ فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

شاید باور نکنید، اما بچه‌ها حرف زدن را از همان بدو تولد شروع می‌کنند. البته این به معنی بیان دقیق کلمات نیست، اما نوع گریه شیرخوار مفهوم خاصی دارد و مادر بتدریج متوجه می‌شود که هر گریه کودک به چه معناست؛ دلیل آن گرسنگی است، کودک دل درد دارد یا این که پوشکش باید عوض شود. فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

بچه‌ها معمولا از شش ماهگی به بعد استفاده از کلمات تک‌سیلابی مثل دا، با، ما، قا و… را شروع می‌کنند که گاهی هیچ مفهوم خاصی ندارد و گاهی هم برای به کار بردن یک اسم خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بین هشت تا ده ماهگی کودک می‌تواند از کلمات دو سیلابی مثل ماما، بابا، دادا و… استفاده کند، اما لزوما همه این کلمات به کار برده شده از سوی او معانی مشخصی ندارند. از 11 ماهگی تا یک سالگی انتظار می‌رود کودک کلماتی مثل ماما و بابا را با مفهوم مشخصی ادا کند و از یک سالگی به بعد، کلمات مامان و بابا باید به صورت اختصاصی برای پدر و مادر استفاده شود.

آیا دخترها زودتر حرف می‌زنند؟

یکی از باورهای شایع در خانواده‌های ایرانی این است که دخترها زودتر از پسرها شروع به حرف زدن می‌کنند. به گفته عباسلو این باور تا حدی درست است، چون مهارت‌های زبانی در دخترها قوی‌تر از پسرهاست، اما در مورد همه بچه‌ها صادق نیست. پس خانواده‌ها نباید بچه‌ها را با هم مقایسه کنند و انتظار داشته باشند دخترشان زودتر به حرف زدن بیفتد.

معمولا تاخیر در حرف‌زدن تا سه سالگی طبیعی است (البته منظور جملات پیوسته است نه اینکه کودک کلا نتواند کلمات را ادا کند) و والدین نباید نگران شوند، اما در صورتی که کودک بعد از این سن شروع به حرف زدن نکرد، در بیان کلمات و جمله‌سازی با مشکل مواجه بود، لکنت زبان داشت یا برخی کلمات را مدام تکرار می‌کرد باید حتما به متخصص اطفال، روانپزشک یا روان‌شناس کودک و گفتاردرمانگر مراجعه کرد، چون این تاخیر گفتاری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال در بعضی مواقع کودک به دلیل مشکلات شنوایی قادر به تکلم نیست. حتی در برخی اختلال‌های ‌شناختی مثل اوتیسم، تاخیر در حرف‌زدن یکی از نشانه‌های بیماری محسوب می‌شود. فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

باید بدانید کودکی که قدرت شناخت دارد و متوجه سوال‌های مادر و پدر یا روان‌درمانگر می‌شود و تلاش می‌کند به آن پاسخ دهد، دچار مشکل نیست، اما کودکی که قدرت شناخت ندارد و اصلا متوجه سوال نمی‌شود، ممکن است دچار مشکل باشد و تاخیر در حرف زدن او هم به دلیل همین مشکل است و باید مورد بررسی قرار بگیرد و بعد از مشخص شدن علت، درمان‌های لازم شروع شوند.

بیشتر بخوانید:

شیوه های درمان لکنت زبان کودکان

برای لکنت زبان در کودکان چه باید کرد؟

بچه‌ها چه زمانی شروع به جمله‌سازی می‌کنند؟

معمولا بچه‌ها تا 18 ماهگی می‌توانند شش تا هشت کلمه ادا ‌کنند و از 18 ماهگی به بعد دامنه لغات آنها بیشتر می‌شود به طوری که تا دو سالگی به 30 تا 50 کلمه می‌رسد، اما این در حالی است که اغلب آنها قادر به جمله‌سازی نیستند. به گفته عباسلو از دو سالگی به بعد استفاده از جملات دو کلمه‌ای شروع می‌شود و کودک در سه سالگی براحتی جملات سه تا چهار کلمه‌ای هرچند با بیان کودکانه می‌سازد و حرف زدنش هم بمراتب روان‌تر و قابل فهم‌تر خواهد بود. به طور کلی این روند در بیشتر بچه‌ها دیده می‌شود، اما یک قانون مشخص و از قبل نوشته شده نیست، چراکه در برخی خانواده‌ها کودک با تاخیر شروع به حرف زدن می‌کند و در برخی خانواده‌ها زود به حرف افتادن کودک باعث تعجب اطرافیان می‌شود. شاید جالب باشد بدانید کودکانی که در خانواده‌های پرجمعیت زندگی می‌کنند و خواهر یا برادر دارند، زودتر شروع به حرف‌زدن می‌کنند، اما بچه‌های تک‌فرزند که در خانواده‌های کم‌جمعیت زندگی می‌کنند، دیرتر به حرف می‌افتند.

تخم کبوتر و زبان باز کردن کودک

یکی از باورهای نادرست بویژه در قدیمی‌ترها این است که دادن تخم کبوتر به کودک باعث به حرف افتادن او می‌شود یا مشکل لکنت زبان را درمان می‌کند. در حالی که اگر والدین آگاهی و اطلاعات خود را بالا ببرند و با مکانیسم صحبت کردن آشنایی داشته باشند از خوددرمانی‌های اینچنینی پرهیز می‌کنند و به فکر درمان‌های علمی می‌افتند. این روزها انواع و اقسام سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌های آموزشی در رسانه‌ها تبلیغ می‌شوند که تولیدکنندگانشان براین باورند استفاده از آنها باعث زود به حرف افتادن کودک و تقویت مهارت خواندن و نوشتن خواهد شد. فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

عباسلو معتقد است تکلم جزئی از رشد به حساب می‌آید که هم به ژنتیک کودک و هم به محیط او بستگی دارد. بنابراین نشان دادن تصاویر و گوش دادن به آهنگ و شعر به کودک کمک می‌کند ادای کلمات را زودتر شروع کند. البته نقش پدر و مادر را هم نباید نادیده گرفت چون والدینی که مدام با فرزندشان تمرین می‌کنند و از او می‌خواهند کلمات را تکرار کند، باعث می‌شوند کودک زودتر به حرف زدن بیفتد.

یک مشکل مهم

گاهی اوقات مشکل بچه‌ها دیر به حرف افتادن یا جمله‌سازی نیست، بلکه آنها بعضی حروف را هنگام حرف زدن حذف یا با حروف دیگری جایگزین می‌کنند؛ مثلا استفاده از «بییم بییون» به جای «بریم بیرون». بنابراین والدین متوجه می‌شوند که کودک قادر به تلفظ حرف «ر» نیست و به جای آن از حرف «ی» استفاده می‌کند. گاهی اوقات هم کودک در بیان واژه‌ها با مشکل مواجه است و به اصطلاح زبانش می‌گیرد، بخوبی قادر به تلفظ حروفی مثل «ز»، «س»، «ش» و… نیست و به باور عموم نوک زبانی صحبت می‌کند. در چنین شرایطی والدین حتما باید به مراکز گفتاردرمانی مراجعه کنند چون به کمک راهکارهای درمانی این مشکلات تا حد زیادی البته در سنین پایین قابل درمان است. فواید خوردن تخم کبوتر در درمان لکنت زبان

تخم کبوتر کودک را ناطق نمی کند

هیچ سن و سال مشخصی برای رشد مهارت های تکلمی کودکان وجود ندارد. برخی کودکان از ۱۰ ماهگی تک کلماتی را به زبان می آورند، برخی در ۳ سالگی به راحتی صحبت می کنند. گاهی هم تلکم در پایان ۲ سالگی تکمیل می شود. بیان کلماتی مانند بابا و… ممکن است زودتر هم اتفاق بیفتد. در این میان خانواده هایی هستند که فکر می کنند تخم کفتر و بلدرچین بر تکلم کودک تاثیر می گذارد. البته تغذیه تکمیلی تاثیر بسیار زیادی بر این موضوع دارد اما سرعت به حرف افتادن کودک بستگی به تمرینات تکلمی والدین با فرزندان دارد. امروزه توصیه می شود که والدین روزانه چند هزار کلمه با فرزندشان صحبت کنند. ( لکنت زبان )

به جای اینکه از تخم کبوتر برای درمان لکنت زبان کودک و دیر حرف زدنش استفاده کنید مدام با او حرف بزنید. بهترین راه همین است. اینقدر از او حرف بکشید و با او حرف بزنید تا کم کم خودش به حرف بیاید.

همچنین در این باره با پزشک متخصص هم حرف بزنید.

‫4/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫5 دیدگاه ها

  1. این لکنت زبان را که داخل پرانتز نوشتید حذف کنید کل متن رو بی معنی واشتباه کرده. لکنت زبان یکی از اختلالات گفتاری است که فرد نمیتواند روان صحبت کند. تکرار آواها، هجاها در گفتارش دارد و با استرس تعداد وقفه ها و گیرها در گفتارش بیشتر میشود. در حالی که در تاخیر گفتار کودک نسبت به همسالانش کلمات کمتری دارد. جملات را ناقص میگوید و از آنها ضعیفتر است. برای هر دو اختلال باید در اسرع وقت به گفتاردرمانی مراجعه کرد.

  2. سلام .پسرم 5سال داره .ولی حتی بابا هم بتدرت میگه .مشکل شنوایی نداره .ولی منزوی هم نیست .ازنظر جسمی هم مشکلی نداره

  3. متاسفانه این عبارت در اوایل متن گمراه کننده است که”معمولا تاخیر در حرف‌زدن تا سه سالگی طبیعی است و والدین نباید نگران شوند،…”
    اگر منظور از حرف زدن بیان جملات پیوسته و تعریف وقایع باشد بله درست است معمولا جای نگرانی نیست اما اگر منظور تک کلمات و عبارات کوتاه باشد اتفاقا تاخیر تا 3سالگی معمولا غیرطبیعی است.
    و از آنجا که امروزه تاکید بسیاری روی درمان زودهنگام است که مستلزم تشخیص به موقع است.پس اگر کودک از روند طبیعی پیروی نمی کند باید به گفتار درمانگر مراجعه شود تا بعد از ارزیابی علت را مشخص کند تا اگر به دلیل مشکلاتی مانند کم شنوایی، آپراکسی، اوتیسم یا مشکلات ذهنی است اقدامات درمانی و ارجاعات سریعتر انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52