خیانت نزدیک است مراقب باشید

علت خیانت کردن در زوجین متفاوت است. یک علت خیانت کردن همین شبکه های اجتماعی و زرق و ورق الکی آن است. همچنین هوسبازی زوج میتواند سبب خیانت او شود. یک علت خیانت هم اخلاق بد همسر، زن زندگی نبودن و خانه دار نبودن او، نرسیدن به وضعیت اخلاقی او و … است. در هر حال هر زوجی باید با علل خیانت همسران اشنا شده و از آن جلوگیری کنند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب چند علت خیانت کردن همسران را برای شما گردآوری کرده ایم.

علت خیانت کردن
علت خیانت کردن

علت خیانت کردن

خیانت اتفاق پیچیده ای نیست. همه چیز از یک نگاه و از حرف زدن معمولی شروع می شود و پرورش می یابد.

 غالب ازدواج هایی که صورت می پذیرد، در ابتدا با عشق و علاقه همراه است، اما متاسفانه بعد از اینکه مدتی از عقد و ازدواج گذشت، بعضی از همسران خیانت می کنند. اکثر کارشناسان خیانت را به عدم بر آورده شدن نیازهای جنسی در خانواده نسبت می دهند و به همین خاطر بیشتر روی همین مسئله متمرکز می شوند اما اگر کمی بیشتر فکر کنیم عامل اصلی این امر مسائل جنسی طبیعی نیست بلکه نوعی برانگیختگی جنسی است که در حالت عادی وجود ندارد و زمانی بروز پیدا می کند که روح انسان بیمار شده باشد. در این نوشته سعی داریم به علل خیانت همسران اشاره ای کوتاه داشته باشیم و راهکارهایی را برای مقابل با این پدیده شوم ارائه دهیم تا کمکی بر پایداری خانواده ها کرده باشیم.
علت خیانت کردن
علت خیانت کردن

1- عدم رعایت حریم خصوصی از علت خیانت

همه کسانی که خیانت می کنند، ذاتا خائن نیستند و در پیشانی آنها خائن بودن درج نشده است. بلکه در اثر کوتاهی و بی توجهی اولیه ممکن است در نهایت سر از خیانت در آورند. همه چیز از یک نگاه و از حرف زدن معمولی شروع می شود، به همین خاطر دین اسلام  پیشگیری را بر درمان ترجیح داده و از همان ابتدا ارتباط زن و مرد نامحرم را مردود دانسته است ، در روایات آمده است: «هرکس با نامحرم شوخى کند، براى هر کلمه‏اى که در دنیا با او سخن گفته است هزار سال او را در دوزخ زندانى مى‏کنند»(1) همچنین در روایتی دیگر می خوانیم: «هر که چشمان خود را با نگاه به زن نامحرم پر سازد، خداوند عزیز و جلیل در روز رستاخیز چشمان او را با میخ‏هاى آتشناک پر نماید و از آتش دوزخ لبریزشان سازد. »(2)با نظر به این دسته از روایات لزوم پرهیز از اختلاط و گپ و گفتگوهای تفریحی در مجالس میهمانی اقوام و آشنایان روشن می شود،این گفتگوهای تفریحی ریشه بسیاری از مشاجرات خانوادگی و عامل بسیاری از روابط نا مشروع می باشند. خیانت معمولا با گپ و گفت های معمولی شروع می شود  و بعد کم کم وابستگی ناخودآگاه به وجود می آورد که به مرور این وابستگی ریشه های هواهای نفسانی را آبیاری کرده تا شهوت به بار بنشیند.
برای اینکه بتوانیم سالم بمانیم و گول شیطان را نخوریم از همان ابتدا باید خطوط خود را به درستی ترسیم کنیم و به ارتباطات غیر ضروری پایان دهیم.

2- قرار گرفتن در محیط آلوده یک علت خیانت

همه ما به آلودگی های فیزیکی محیط حساسیم و حتی به میکروب ها و ویروس هایی که با چشم دیده نمی شوند، واکنش نشان می دهیم و از محیط های آلوده به میکروب دوری می کنیم. بعضی مواقع نسبت به آلودگی های روحی و فطری بی تفاوت هستیم و خود و خانواده مان را در معرض انواع ویروس ها که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پراکنده اند، قرار می دهیم. افراد زیادی حامل این ویروس ها می باشند که روزانه اشخاص متعددی را مبتلا می کنند این ویروس ها آثار متعددی دارند و از ایجاد مشاجرات در خانواده گرفته تا طلاق و خیانت را می توانند در پی داشته باشند.
برای اینکه دچار این نوع از خیانت نشویم بایستی از فضاهای آلوده دوری کنیم و در شبکه های اجتماعی هر گروه و شخصی را به دوستی نپذیریم و با وی همکلام نشویم. همچنین از مراجعات غیر ضروری به شبکه های اجتماعی پرهیز کنیم، بعضی اوقات این ویروس ها در قالب درد دل، جک و خنده، خبر و … وارد روح پاک خانواده ها می شوند.

3- بی توجهی به وضعیت ظاهری از علت خیانت

قبل از ازدواج و دوران نامزدی همسران سعی می کنند، بهترین لباسها را بپوشند و وقتی با همدیگر روبرو می شوند، به راحتی دلبری می کنند. متاسفانه بعد از اینکه زندگی مشترک شروع شد، کم کم زوجین نسبت به این امر بی تفاوت می شوند، غافل از اینکه بعضی مردان با مشاهده و دیدن، عواطف و احساسات برانگیخته می شوند. از این رو، زن موظف است در حالتی باشد که شوهر وی به زنی دیگر گرایش نیابد و استمتاع نجوید.اگر این تمایلات جنسی در خانه و به شکل صحیح و محبت آمیز تامین نشود به اشکال مختلف در جامعه خود را نشان می دهد و فساد و تباهی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

بعضی مواقع نسبت به آلودگی های روحی و فطری بی تفاوت هستیم و خود و خانواده مان را در معرض انواع ویروس ها که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پراکنده اند، قرار می دهیم.
علت خیانت کردن
علت خیانت کردن

4- عدم درک متقابل علت خیانت کردن

شاید شما هم با افراد زیادی همکلام شدید که از زندگی شخصی خود ناراحتند و گاها نفرت دارند. دلیل این امر را عدم درک شریک زندگی قلمداد می کنند، واقعیت امر این است که بعضی مواقع نیازهای همسر به فراموشی سپرده می شود. زوجین آنچنان مشغول کارهای دیگر و پیچ وخم های زندگی می شوند، که انگار نه انگار شخصی در خانه نیازمند توجه است و همه این مشغله ها به خاطر به دست آوردن دل وی می باشد. و زمانی چشم باز می کنند که کار از کار گذشته و همسر یا افسرده شده است یا اینکه به بیراهه کشیده شده. لذا باید از ابتدا همسر خود را در یابیم و به نیازهایش پاسخ مثبت دهیم نگذاریم تشنه عاطفی باشد.

5- تاثیر پذیری از رسانه علت خیانت

سریال‌های ماهواره‌ای که بسیاری از آنها این روزها سر زبان‌ها افتاده درپی ترویج خانواده‌های بی‌ سر و سامان و لجام‌گسیخته و عادی جلوه دادن خیانت، عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج، در میان نوجوانان و جوانان است. این وضعیت نه تنها در ایران بلکه گفته می‌شود یک سریال ترکی که سال گذشته در کشورهای عربی پخش می‌شد، آن‌قدر روی آنها تاثیر گذاشت که باعث جدایی بسیاری از زنان عرب از همسران‌شان شد، در صورتی که این سریال از داستانی کاملا ساده و عشقی برخوردار بود.

پی نوشت:

1- ثواب الاعمال وعقاب الاعمال -ترجمه انصارى، 567 بابى که کیفر بسیارى از گناهان در آن گرد آورى شده است

2- همان

علت خیانت کردن
علت خیانت کردن

در این بخش از اسان طب درباره علت خیانت کردن اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. نمی گوییم کسی که خیانت کرده گناهی ندارد ولی مطمین باشید کسی که خیانت دیده هم بی تقصیر نیست. حتی اگر این تقصیر محبت زیاد یا اعتماد زیاد باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا