سوزاندن و خردکردن سنگ کلیه به سبکی نو

خردکردن سنگ کلیه روشهای مختلفی دارد. یکی از اینها برای سنگهای با قطر دو سانت به بالا روش Pcnl است که طی آن با کمک اشعه ایکس این سنگ ها نابود می شوند. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب اطلاعاتی را در این باره تقدیم می کنیم. برای پیشگیری از سنگ کلیه تا میتوانید آب بخورید. همچنین زیاد پیاده روی بکنید و ادرار تان را زیاد در مثانه نگه ندارید.

خردکردن سنگ کلیه
خردکردن سنگ کلیه

خردکردن سنگ کلیه

سنگ کلیه بسیار زیاد در مردان شایع است همچنین سنگ کلیه در بین سفید پوستان بسیار شایعتر از سیاه پوستان است. سنگ کلیه کوچکتر معمولا دفع میشوند و مشکلی ایجاد نمیکنند اما سنگهایی که قطر بیشتری دارند معمولا با گذشت زمان انباشته میشوند و سپس دچار درد شدیدی در فرد ایجاد میکنند که اصطلاحا به آن سنگ کلیه میگویند. همچنین اگر آنها خیلی بزرگ شوند ممکن است باعث انسداد کلیه و تورم آن شوند. آنها ممکن است باعث تخریب بافت کلیه و خونریزی داخل ادرار شوند. سنگهای با اندازه متوسط ممکن است حین عبور از حالب باعث اتساع و خراشیدگی آن شوند و ایجاد خونریزی و درد شدید نمایند . این درد که به قولنج کلیوی معروف است به عنوان یکی از شدید ترین دردها یی که انسان مجبور به تحمل آن است ، شناخته شده است.این درد متناوب و خنجری از پشت شروع می شود و در حین عبور سنگ به طرف پایین حالب به تدریج به لگن و کشاله ران انتقال می یابد . درد معمولا همیشه در یک زمان خاص در یک سمت بدن ایجاد می شود. ولی اگر شما مستعد تشکیل سنگ هستید ، حمله بعدی ممکن است در طرف دیگرتان بروز کند.

سنگ-کلیه
سنگ کلیه بسیار زیاد در مردان شایع است

 

 (از علائم آن ) .دوره‌های‌ درد شدید و پیچشی‌ (متناوب‌) به‌ فاصله‌ هر چند دقیقه‌. درد معمولاً ابتدا در ناحیه‌ پشت‌، درست‌ پایین‌ دنده‌ها، ظاهر می‌گردد..تهوع‌ مکرر دفع‌ مقادیر اندک‌ خون‌ در ادرار.عفونت ادرار که ادرار ممکن‌ است‌ کدر یا تیره‌ به‌ نظر برسد.

(ازعلل آن )کاهش‌ حجم‌ ادار ناشی‌ از بی‌آبی‌ یا آب‌وهوای‌ گرم‌ و خشک‌ رژیم‌ غذایی‌ نامتناسب‌ (مصرف‌ بیش‌ از حد کلسیم‌)سابقه‌ خانوازادگی‌ سنگ‌ کلیه‌ پرکاری‌ پاراتیرویی دربسترافتادن‌طولانی سنگهای کلیوی در دستگاه جمع کننده ادرار در کلیه ها تشکیل می شوند.این سنگها هنگامیکه غلظت بعضی از مواد به قدری بالا می رود که قابلیت حل شدن خود را از دست می دهند ، به صورت بلورهای کوچک شروع به رسوب کردن در ادرار می کنند . سنگهای کلیوی انواع متعددی دارند ولی اکثر آنهااز اگزالات کلسیم ایجاد می شوند .

درمان-سنگ-کلیه سنگ کلیه

 روشی نو برای دفع و خردکردن سنگ کلیه

اگر مشکل سنگ کلیه دارید بهتر است برای خارج کردن سنگ این روش جدید و مفید را امتحان کنید.
دکتر فاطمه حیدری جراح و فوق تخصص کلیه  گفت: روش Pcnl  یکی از جدیدترین روشهای عمل جراحی سنگ کلیه می‌باشد و معمولا برای سنگ‌هایی که ابعاد آنها بالاتر از 2 سانتی متر می‌باشد و اعمال سنگ شکن از راه دور برای آن فرد موثر نمی‌باشد، استفاده می‌گردد.
برای سنگ‌های کوچک به ابعاد 1 الی 2 سانتی متر، روش سنگ شکن از راه پوست را انجام می‌هیم اما اگر سنگ شکن از راه پوست برای سنگ‌هایی که مقاوم هستند، موثر نباشد، این سنگها را نیز با روش Pcnl  خارج می‌کنند.  اما سنگهایی زیر 1 سانتی متر نیازی به این روش ندارند زیرا با اشعه‌ی x این سنگ‌ها قابل مشاهده نمی باشند.
دکترحیدری در ادامه گفت: روش کار در Pcnl بدین طریق است که ابتدا بیمار تحت بیهوشی کامل قرار می‌گیرد و بعد یک لوله به داخل حالب آن فرد قرار می‌دهیم و پس از آن اشعه‌یX  را ازطریق آن لوله به فرد تزریق می کنیم و سیستم داخلی را بدین طریق مشاهده می‌کنیم و در زیر همان اشعه‌ی X یک سوزن ار راه دور می‌زنیم و سنگ را مورد هدف می‌گیریم و از مسیر مناسب وارد کلیه می‌شویم.
در این کار ما به اندازه حدود 1 سانتی متر را در بدن فرد باز می‌کنیم و با یک وسیله‌ای بنام متروسکوپ وارد کلیه می شویم و سنگ را مشاهده می‌کنیم و بطور معمول سنگ‌های بسیار بزرگ در حدود 5 الی 6 سانتی متر و یا حتی 10 سانتی متر را نیز با این روش در داخل بدن می‌شکنیم و سپس با پنس خارج می‌کنیم.
وی گفت: حسن این روش برای بیمار این است که دیگر نیازی به آن برشی که در گذشته حدود 30 الی 40 سانتی متر در پهلو انجام می‌شد و پهلو شکافته می‌گردید و عضلات بریده می شد و سپس از آن به کلیه دسترسی پیدا می‌کردیم و در نهایت کلیه را باز می‌کردیم تا به سنگ دست پیدا کنیم، وجود ندارد و این سیر میانبر شده و ما مستقیما از طریق تعمیق مسیر 1 سانتی متری می‌توانیم سنگهای5 الی 6 سانتی متری را داخل بدن می‌شکنیم وبا پنس خارج می‌کنیم.
خردکردن سنگ کلیه
خردکردن سنگ کلیه

سنگ کلیه مشکلی است که بسیاری از افراد دچار ان می شوند. اولین اقدام برای سنگ کلیه پیاده روی خیلی زیاد و اب خوردن زیاد است . با این کار کم کم سنگ کلیه دفع می شود.

برخی داروهای گیاهی هم برای درمان سنگ کلیه مفیدند.

گاهی وقتها سنگ کلیه بزرگ شده و باید برای درمان جراحی شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره راههای درمان سنگ کلیه تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا