انواع ویتامین ها را مصرف کنید تا بیشتر زندگی کنید

انواع ویتامین ها برای سلامتی و ادامه حیات ما ضروری است. این ویتامین ها در انواع خوراکی مخصوصا میوه ها وجود دارد و شما میتوانید با مصرف آنها به بهبود سلامتی تان کمک کنید. یکی از این ویتامین ها ویتامین A است که برای بینایی بسیار مفید بوده و در هویج یافت می شود.

انواع ویتامین ها
انواع ویتامین ها

انواع ویتامین ها

به سادگی این را بپذیرید که شما بدون انواع ویتامین ها نمیتوانید زنده بمانید.بدن شما هرروزه به مقدار معینی از ویتامین ها نیاز دارد. مصرف کمی بیش از آن نیز صدمهٔ چندانی به شما نمی رساند. اما اگر شما به فواصل کوتاه مصرف ویتامین را متوقف کنید و اساساً مدتی مصرف آن را فراموش کنید، خودتان را در معرض خطر بزرگی قرار داده اید.

با ما در این مقاله از بخش سلامت  مجله پزشکی آسان طب همراه باشید.

انواع ویتامین ها
انواع ویتامین ها

 انواع ویتامین ها و ضرورت مصرف آن ها :

خوشبختانه شما مقدار فراوانی از انواع ویتامین ها را از طریق غلات، حبوبات، سبزیجات، میوهها، غذاهای دریایی، گوشت کم چرب، سبزیهای مختلف و سایر غذاهای مفید اخذ خواهید نمود. این گروه غذایی در مصرف روزانهٔ شما وجود دارد و به آن وسیله شما خود را در برابر لیست بلندی از امراضی محافظت می کنید، که این امراض عبارتند از: سرطان، بیماری قلبی، آرتریت، آب مروارید، اضطراب و مشکلات عصبی، پلاگرا، آنمیا (کمخونی)، امراض تیروئید، انحراف ماهیچه ای، از دست رفتن حافظه و چندین مورد دیگر. ویتامین ها همچنین هر روز به اساس قوهٔ هاضمه و تفکر در بدن نظارت می کنند.

بدون مقدار کافی از انواع ویتامین ها ، بدن شما نمی تواند این وظایف را تکمیل کند و شروع به درهم ریختگی می نماید. بعضی از ویتامین ها همچنین به عنوان آنتی اکسیدان هم عمل می کنند. ویتامین ها، سربازان سادهٔ پیادهٔ بدن شما هستند. آنها در نگاه کردن ممتد و بدون خستگی به آدمی کمک می کنند. با رادیکال های آزاد میجنگند. یک رادیکال آزاد، یک یا دو الکترون بیشتر دارد که آن عنصر را غیرقابل پیش بینی و غیر ثابت می نماید. بنابراین یک الکترون مخفیانه از آن مولکول خارج و از یک مولکول دیگر الکترونی را میدزدد تا آنکه خود را به حالت تعادل و ثبوت برساند.

این عمل باعث عکس العملهای زنجیرهای می شود که عاقبت نتیجه اش به صدمهٔ تسوج و امراض منجر میگردد. در این حالت ویتامین ها به صورت آنتی اکسیدان برای نجات شما وارد میدان می شوند و با نظم و ترتیب دادن به الکترونها باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می گردند. ویتامینها دو نوع هستند؛ محلول در چربی، محلول در آب هر دو نوع به یک اندازه مهم هستند. بدن شما از آنها به طرق گوناگون استفاده می کند.

بدن شما انواع ویتامین های محلول در چربی را جذب کرده، آنها را به سایر اعضای بدن حمل می کند. همچنین آنها را ذخیره می کند. در ضمن این عمل باعث به وجود آمدن چربی و صفرا یا زرداب می گردد. همچنین تشریح می شود که چرا شما باید از مصرف این ویتامین ها در دوزهای بالا خودداری کنید. به خصوص وقتی میخواهید از آنها به عنوان مکمل استفاده کنید.

آنها طبیعتاً در ساختن بافتهای چربی و نیز کبدی فعالیت دارند و سطح و مقدار آنها به تدریج هنگام به کاربرد نشان کاهش مییابد. اگر شما در یک وعده مقدار زیادی از این ویتامین ها را مصرف کنید، بدن شما راهی برای مصرف مازاد بر احتیاج این ویتامین ها نمی شناسد. در این حالت شما احساس کسالت بسیاری خواهید نمود. منابع غذایی بهترین و صحیح ترین راه برای کسب این چهار ویتامین میباشد.

معرفی برخی از انواع ویتامین ها :

ویتامین A: این ویتامین محلول در چربی، مشهورترین حامی قدرت بخشیدن به دید چشمهای شماست. اما ویتامین A، وظایف بسیار دیگری نیز دارد. این ویتامین شما را سالم نگه می دارد. آن هم به وسیلهٔ اطمینان دادن به شما که سلولهای بدنتان با کسب آن آمادگی تقسیم بیشتر سلولی و ازدیاد آن ها را دارد. ویتامین A به ویژه در سلولهای پوست شما بسیار فعال است و نیز قدرت سیستم دفاعی بدن شما را افزایش میدهد.

انواع ویتامین

ویتامین D: اگر شما در فلوریدا، ایتالیای جنوبی یا سایر نواحی پرآفتاب زندگی می کنید، نباید از کمبود این ویتامین که استحکام بخش استخوان و سازندهٔ آنهاست، نگرانی داشته باشید. زیرا پوست شما میتواند اشعهٔ آفتاب را به ویتامین D تبدیل کند. برای بیشتر مردم نیازی نیست که مدت زیادی در معرض نور آفتاب قرار گیرند تا این امر مهم انجام پذیرد. صرف نظر از آنکه آن را از نور آفتاب کسب کنید یا از مواد غذایی، ویتامین D سطح کلسیم و فسفر شما را کنترل می کند. این ویتامین کلیدی است برای قوی نگه داشتن اسکلت بندی بدنتان.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا