وظایف شوهر در دوران بارداری را بشناسید

وظایف شوهر در دوران بارداری بسیار مهم است. مرد باید شرایط همسر را در این مدت درک کرده و او را همراهی کند. زن در این ایام به دلیل مشکلاتی که دارد به شدت به محبت و نوازش همسر دارد و همچنین نمیتواند زیاد کارهای سنگین انجام دهد. حتی او گاهی به دلیل ویارش به برخی غذاها نمی تواند اشپزی هم کند. مرد باید او را درک کرده و به او کمک کند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره وظایف شوهر در دوران بارداری اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

وظایف شوهر در دوران بارداری
وظایف شوهر در دوران بارداری

وظایف شوهر در دوران بارداری

تعیین وظیفه هریک از والدین در اوائل زندگی و خصوصا پس از بارداری ضرورت بالایی دارد. البته عقیده ثابتی در این مورد وجود ندارد مثلا بعضی از زن و شوهرها سعی می کنند تا حد امکان در کارهای روزمره مستقل باشند و یا برعکس در خانواده ها ی دیگر زن و شوهر می خواهند همه چیز را به طور اشتراکی و با همکاری یکدیگر انجام دهند و شوهر سعی می کند در مورد خرید، آشپزی، نظافت و شستشوی ظروف و … به زن کمک کند. نوع آخر هم زوج هایی هستند که هر کدام مسولیت مربوط به خود را انجام داده و در حالت های نیاز به دیگری کمک می کنند.

هر یک از این سه نوع زندگی به توافق طرفین بستگی دارد ( وظایف شوهر در دوران بارداری ) و اجباری در انتخاب راه معین وجود ندارد. البته با به دنیا آمدن بچه و اضافه شدن یک فرد جدید به افراد خانواده برنامه زندگی تغییر می کند و با کمی حسن نیت، خوش بینی و در نظر گرفتن احساسات طرف مقابل می توان زندگی آرامی را پی ریزی نمود.

تغییرات طبیعی احساسات زن در دوران بارداری مسئله بغرنجی را به وجود می آورد. در این موارد ممکن است شوهر به طور کلی گیج شود و نتواند دلیلی برای حالت های روحی گوناگون زن پیدا کند. مخصوصا اگر زن برای اولین بار حامله شده باشد. در این موارد شوهر علاوه بر کارهای شخصی باید توجه بیشتری به زنش داشته باشد. البته با گذشت زمان زن و شوهر در می یابند که چطور یکدیگر را در ناملایمات و مشکلات زندگی یاری دهند.

با گذشت زمان زن و شوهر یاد می گیرند که چطور با یکدیگر همکاری کنند و برای شروع این همکاری شوهر باید زن را در مراجعه به مطب پزشک خصوصا در اوایل دوران بارداری همراهی نماید تا پزشک در حضور هر دو وضع جسمانی و مشکلات دوران بارداری را تشریح نماید. گاهی ممکن است خانم باردار به علت تغییر اندام و هیکل و به وجود آمدن محدودیت هایی در فعالیت و کار، نگران و ناراضی باشد، بنابراین لازم است تا شوهر حداکثر سعی خود را برای برطرف کردن این مشکلات انجام دهد.

وظایف شوهر در دوران بارداری
وظایف شوهر در دوران بارداری

وظایف شوهر به طور خلاصه 

1. با ناراحتی های دوران بارداری زن مانند تهوع، درد کمر، تکرر ادرار و … اظهار همدردی کرده و در صورت بروز علائم ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرد.( وظایف شوهر در دوران بارداری )

2. زن را در رفتن به مطب پزشک همراهی کند و با پزشک آشنا شده و طرز برخورد و رفتار با خانم باردار را از نزدیک ببیندو به علاوه برنامه روزانه را طوری تنظیم کند که زن بتواند طبق برنامه ای که پزشک مشخص کرده است، به پزشک مراجعه کند.

3.اجرای دستورات پزشک در مورد رژیم غذایی و دارو را کنترل کند و در موارد لزوم به او یادآوری نماید.

4. اگر زن خسته است به او اصرار نکند که از فامیل و دوستان پذیرایی کند زیرا زن باردار به آرامش و استراحت و تفریح نیاز دارد.

5. تلفن پزشک، بیمارستان و آمبولانس را یادداشت کرده و در کنار تلفن قرار دهد.

6. با خانم باردار در مورد پیشرفت بارداری و نوزادی که قرار است به دنیا بیاید با خوشرویی صحبت کند و سعی کند که نگرانی ها را برطرف کند.

وظایف شوهر در دوران بارداری
وظایف شوهر در دوران بارداری

7. در بسیاری موارد برای انجام کارهای مربوط به بستری شدن زن در بیمارستان وقت کافی وجود دارد اما اگر درد شدید است، ابتدا او را به اتاق زایمان برده و سپس کارهای مربوط به پذیرش را انجام دهد.

8. بعد از آماده شدن و معاینه خانم باردار توسط پزشک، شوهر می تواند زن را در اتاق درد ملاقات کند. حضور شوهر در کنار زن و یا حتی در بیمارستان برای خانم باردار بسیار اطمینان بخش و دلگرم کننده است.

8 توصیه به آقایان در سه ماه اول بارداری همسر

اگر آقایان در 3 ماهه اول بارداری، به این 8 نکته توجه کنند، کمک شایانی به درک بهتر همسرشان و کنار آمدن راحت‌تر او با این دوران خواهند کرد:( وظایف شوهر در دوران بارداری )

1 از شنیدن خبر بارداری همسرتان ابراز خوشحالی کنید و این خوشحالی را با خریدن یک هدیه کوچک و یک شاخه گل، به همسر خود نشان دهید.

2 خانواده خود و همسرتان را به شام دعوت کنید و وجود نوه جدیدشان را به آنها تبریک بگویید. چند کتاب مرتبط با بارداری بخرید و روزی یک ساعت آنها را با همسر خود بخوانید تا اطلاعاتتان درباره این دوران بالا برود و استرستان کمتر شود.

3 اطلاعات خود را درباره دوران بارداری کمی افزایش دهید تا بتوانید شرایط فیزیکی و روانی همسرتان را بهتر درک کنید. مثلا شما باید بدانید که شکم همسرتان طی 14 هفته اول بارداری به اندازه یک طالبی کوچک، برآمده می‌شود. ایجاد همین تغییر کوچک در شکل ظاهری بدن خانم‌ها، می‌تواند آنها را از نظر روانی دچار مشکل کند.

4 برخی خانم‌ها پس از پی بردن به بارداری‌شان، دچار افسردگی می‌شوند. برخی دیگر هم به دلیل تغییر سطح هورمون‌های بدن، بدخلق و بی‌حوصله می‌شوند، بنابراین نقش همسران آنها در ایجاد فضایی آرام و در عین حال شاد در خانه، بسیار پررنگ و بااهمیت است. آقایان می‌توانند برای تغییر روحیه همسر خود، او را به سفرهای کوتاه یک‌روزه ببرند یا یکی دو روز مرخصی بگیرند و با هم به مکان‌هایی که از آنها خاطره دارند، بروند.

5 بهتر است بدانید که احساس تهوع صبحگاهی و حساسیت به بو و طعم بعضی غذاها یا عطر و ادکلن‌ها می‌تواند در 3 ماهه اول بارداری شرایط بسیار آزاددهنده‌ای برای همسرتان ایجاد کند. وظیفه شما در این دوران( وظایف شوهر در دوران بارداری )، دور کردن ادویه‌ها، عطرها یا حتی صابون‌های معطری که خانمتان به آنها ویار دارد، از محیط خانه است.

6 اگر همسرتان دچار تهوع‌های شدید صبحگاهی است، از درست کردن صبحانه‌های بودار مانند تخم‌مرغ یا املت پیش از رفتن به محل کارتان خودداری کنید. یک لقمه نان و پنیر و گردو با یک استکان چای برای خود و همسرتان تهیه کنید و از او بخواهید که در این مدت وظیفه تهیه صبحانه را به شما بسپارد.

7 از همسرتان بخواهید برای تهیه شام و ناهار، خودش را زیاد به زحمت نیندازد و اگر از بوی ادویه‌ها اذیت می‌شود، در این مدت غذاها را بدون ادویه طبخ کند. به او اطمینان بدهید که از خوردن غذاهای بدون ادویه هم لذت می‌برید.

8 برای اینکه عشق و علاقه خود را به همسر باردارتان ثابت کنید ( وظایف شوهر در دوران بارداری ) و حمایت‌های لازم روانی را انجام دهید، حتما در تمام مراحل آزمایش، سونوگرافی و مراجعه به پزشک با او همراه شوید.

 3 ماه دوم بارداری همسر

6 توصیه به آقایان در 3 ماه دوم بارداری همسرشان

3 ماهه دوم بارداری کمی راحت‌تر از 3 ماهه اول سپری می‌شود؛ هم استرسش کمتر است و هم دردسرهایش، اما رعایت این 6 نکته در این دوره به وسیله همسر خاطره خوشی بر جای می‌گذارد:

1 رشد ناگهانی شکم در این دوره، باعث تغییر کامل ظاهر همسر می‌شود.( وظایف شوهر در دوران بارداری ) با او به خرید بروید. برایش لباس‌هایی که فکر می‌کند با پوشیدن آنها ظاهر مناسب‌تری پیدا می‌کند بخرید و مدام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و قیافه هم به چشم شما زیبا و خواستنی است.

2 با خریدن خوراکی‌های مغذی و تشویق همسرتان به خوردن آنها، اطمینان او را از نظر اینکه توجه‌تان را به او از دست نداده‌اید، جلب کنید.

3 از او به خاطر اینکه سختی پرورش کودکتان را به تنهایی به دوش می‌کشد، تشکر کنید.

4 معمولا سینه خانم‌های باردار در این دوران کمی متورم و دردناک است. برخی از خانم‌ها هم تمایلی به برقراری رابطه زناشویی در 3 ماهه دوم بارداری ندارند، بنابراین همسرتان را وادار به انجام کاری که دوست ندارد، نکنید و رابطه زناشویی را با میل و نظر او برقرار کنید.

5 از اطرافیان خود بخواهید قید آمدن به منزل شما را بزنند. اگر به مهمانی دعوت شدید، هوای همسرتان را سر میز شام و در طول مهمانی داشته باشید تا دیگران بدانند که علاقه شما به او در این دوران، چندبرابر شده است.

6 با مشورت همسرتان به دنبال انتخاب نامی مناسب برای فرزندتان باشید.

وظایف شوهر در دوران بارداری
وظایف شوهر در دوران بارداری

8 توصیه به آقایان در 3 ماه سوم بارداری همسرشان

معمولا خانم‌ها در 3 ماهه سوم بارداری در اوج استرس هستند و همسران آنها می‌توانند با رعایت این 8 نکته نقش بسزایی در رفع این مشکل داشته باشند:

1 از اطرافیان خود بخواهید خبر سقط جنین، مرده‌زایی، مرگ نوزاد یا مادری که به تازگی در بین یکی از اعضای فامیل یا همسایه‌ها اتفاق افتاده است، برای همسرتان بازگو نکنند.

2 همسرتان در این دوران خیلی سنگین شده و انجام کارهای شخصی خودش هم برایش مشکل است. پس لطفا در این 2 تا 3 ماه آخر بارداری، وظیفه شستن ظرف‌ها، اتوکردن لباس‌ها یا گردگیری خانه را به عهده بگیرید. ( وظایف شوهر در دوران بارداری )

3 امکان دارد همسر شما با زایمان زودرس مواجه شود. پس همیشه در دسترس باشید و شب‌ها کمی زودتر به خانه برگردید.

4 ساک بچه را با مشورت همسرتان آماده کنید تا در صورت زایمان زودرس، تمام وسایل مورد نیاز را در اختیار داشته باشید.

5 سنگینی و خانه‌نشینی همسرتان می‌تواند او را کسل و بی‌حوصله کند. شب‌ها کمی زودتر به خانه بیایید تا با هم بیرون بروید، دوری بزنید و حال و هوایتان را عوض کنید.

6 آخر هفته‌ها را به خرید لباس و وسایل نوزادتان اختصاص دهید تا همسرتان مطمئن شود شما هم به اندازه او شوق و ذوق دارید. ( وظایف شوهر در دوران بارداری )

7 اگر همسرتان در این ماه‌های آخر دچار بی‌خوابی شده است، برایش فیلم‌ها و موسیقی‌های ملایم بخرید و بعد از شام، از دیدن و شنیدن آنها با هم لذت ببرید.

8 به همسرتان اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد برایتان اهمیتی ندارد و به این ترتیب، قدری از استرس‌های او را کاهش دهید.

‫4.8/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا