راه های تشخیص سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم و روشهای تشخیص آن موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب است. آزمایش غربالگری و تست پاپ اسمیر و سایر تست ها ، آزمایشاتی هستند که تاکید شده خانم ها از 30-35 سال به بالا آن را انجام دهند. با این ازمایش ها اگر دچار بیماری باشید زودتر تشخیص داده شده و درمان می شود.

تشخیص سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

پاپ اسمیر یک آزمایش معمول مورد استفاده در غربالگری برای زنان از نظر بروز شرایط سرطانزا و یا سرطان گردن رحم است. با این حال ، اغلب پاپ اسمیرهای غیرطبیعی به علت  سرطان دهانه رحم نیست، بلکه از عفونت یا سطح استروژن کم منشا گرفته اند.در این مقاله آناتومی دهانه رحم بررسی شده، عوامل خطر افزایش خطر تغییرات سرطان زا یا سرطان گردن رحم بحث شده، آزمایشات لازم برای کشف اختلالات گردن رحم معرفی و هر دو حالت طبیعی و غیر طبیعی نتایج پاپ اسمیر شرح داده می شود.

سرطان دهانه رحم

دهانه رحم کجاست ؟

دهانه رحم در پایین ترین قسمت رحم واقع شده است. سطح دهانه رحم شامل چند لایه سلول است. سلول های سنگفرشی شکل لایه خارجی دهانه رحم و مهبل (واژن) را تشکیل می دهند.به گزارش آسان طب؛ دهانه رحم شامل سلول های غده ای شکلی (همچنین به نام ستونی شکل)است که در ورودی دهانه رحم قرار دارند. این منطقه که در آن دو نوع سلول بهم برخورد می کنند منطقه “تغییر” یا transformation نامیده می شود.  منطقه “تغییر” منطقه ای است که احتمال زیادی برای وجود سلولهای غیر طبیعی در آن وجود دارد.سلولهای گردن رحم، حتی آنهای که عادی و سالم هستند، همواره در حال  تغییر هستند. سلولهای بالغ سلول سنگفرشی از لایه های عمیق تر در درون دهانه رحم با گذشت زمان به سمت لایه های سطحی تر جابجا می شوند،در داخل کانال گردن رحم سلولها متفاوت هستند. این سلول ها این سلولهای غده ای شکل و بلند تر هستند.هنگامی که در یک آزمون پاپ اسمیر سلول های سالم از هر دو نوع گزارش می شود به این معنی است که نتایج به دست آمده، منفی است.

آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم

طرق مختلفی برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد. قدیمی ترین آزمون غربالگری به پاپ اسمیر گفته میشود. با این حال ، روش های دیگری ، از جمله بر اساس سیتولوژی مایع و تست از نظر وجود ویروس هرپس پاپیلوما یا HPV ، نیز موجود است.

گزینه های تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر (نامگذاری به دلیل تلاش های دکتر Papanicolaou برای کشف این روش) یک روش بررسی سلول های دهانه ی رحم (شکل نمایش 1). آزمون دردناک است که نه ، هر چند برخی از زنان را پیدا دادرسی ناراحت.

شما میتوانید اطلاعات کاملتر در رابطه با آزمایش پاپ اسمیر را در این لینک ( تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم ) مشاهده و مطالعه کنید.

آزمایش سیتولوژی مایع سرطان دهانه رحم

آزمایشات مایع (به عنوان مثال ، ThinPrep ، SurePath) به امید بهبود دقت آزمون پاپ اسمیر توسعه یافته اند. با این حال ، مطالعات مقایسه کننده روش سنتی پاپ اسمیر با روش سیتولوژی مایع  ثابت نکرده اند که روش جدید دقیق تر از روش سنتی باشد.

آزمون ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس  papilloma انسانی (HPV) ویروسی است که در اکثر موارد ابتلا به سرطان گردن رحم نقش دارد . آزمون ویروس HPV ، برای تشخیص وجود این ویروس در گردن رحم بیماری؛ مانند تست سیتولوژی مایع  انجام می شود. اگر تست HPV انجام شده است ، می تواند همزمان با آزمون پاپ اسمیر و یا بعد از آن اجرا شود، با استفاده از مقداری از مایع آزمایش مایع سیتولوژی (یاخته شناسی) .برای زنان زیر سن 30 غربالگری برای HPV توصیه نمی شودبه دلیل درصد زیادی از زنان در این گروه سنی که به نوع موقت عفونت مبتلا می شوند. درزنان 30 ساله و مسن تر ممکن است، پس از بحث با پزشک خانواده، ضرورتی برای HPV وجود داشته باشد این آزمایش علاوه بر آزمون پاپ اسمیر انجام می شود. زنان در این سنین باید به طور منظم هر سه سال این آزمایشات را انجام دهند.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یکی از مشکلاتی است که در برخی خانم ها اتفاق می افتد. این سرطان اگر به موقع شناسایی شود قابل کنترل است  و فرد با وجود ان میتواند سالیان سال زندگی کند.

برای همین است که میگویند تست پاپ اسمیر و سایر چکاو ها را سالیانه انجام دهید تا اگر خدای نکرده به ان مبتلا شده اید دیر نشده باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا