5 راه پیشگیری از آلزایمر و فعال نگه داشتن مغز

پیشگیری از آلزایمر روشهای مختلفی دارد. شما باید تا جایی که میتوانید از مغزتان کار بکشید. مثلا جدول حل کنید یا کتاب بخوانید. همچنین همیشه کارهای یکنواخت انجام ندهید. تا میتوانید ورزش کنید و میزان قند خون خود را کنترل کنید. یکی از علل آلزایمر آلومینیوم می باشد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره روشهای پیشگیری از آلزایمر نکاتی را برایتان بیان می کنیم.

پیشگیری از آلزایمر

راههای پیشگیری از آلزایمر

مطالعات جدید نشان می‌دهند که قرارگرفتن در معرض آلومینیوم می‌تواند به بیماری فراموشی ( آلزایمر ) منجر گردد. البته کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با انجام آن ها احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهید.

آلزایمر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری آلزایمر میتوانید به این لینک ( بیماری آلزایمر ) مراجعه و استفاده لازم رو ببرید.

آلومینیوم, یکی از پرکابردترین عناصر جهان است. کافیست به رفت آمد خود دقت کنید: سوار بر خودرویی می شوید که بدنه ی آن از جنس آلومینیوم است, سپس قهوه ی خود را در لیوان آلومینیومی دسته دار می نوشید. وقتی به محل کارتان رسیدید پوشش آلومینیومی لپ تاپ را باز نموده و مشغول بررسی ایمیل هایتان می گردید.

مجاورت طولانی مدت با وسایل آلومینیومی ممکن است برای شما گران تمام شود. تحقیقات نشان داده اند فلزی که به تدریج در مغز ساخته می‌شود نوروتوکسینی شناخته شده و معروف، عامل ایجاد بیماری آلزایمر و یا دیگر بیماری های زوال اعصاب است.

پزشک عصب شناس، کریس اِکسلِی در جدیدترین شماره از مجله ی پزشکی لانسِت بیان کرد که عصرکنونی آلومینیومی (نامی که او انتخاب کرده) دربیماری‌های اعصاب نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

او همچنین عنوان کرد که: ما از این خطرات چشم پوشی می‌کنیم زیرا آلومینیوم به بخشی از زندگی عادی ما تبدیل شده است. اما شواهد زیادی وجود دارد که آلومینیوم باعث ایجاد بیماری آلزایمر در افراد می‌گردد.

بطور مثال: آلومینیوم باعث تجمع پروتیئنی به نام آمیلوئید در مغز می‌گردد که از مهمترین عوامل ایجاد بیماری آلزایمر به شمار می‌رود.

این تجمع پروتئینی پیام رسانی میان سلول‌های عصبی را مختل کرده و تغییراتی ایجاد می‌کند که به تخریب سلول‌های عصبی می‌انجامد. دکتر پرلموتر که یک عصب شناس و نویسنده است می گوید: آلومینیوم برای مغز سم است. همانگونه که جیوه، سرب یا آرسنیک خطرناک هستند. او در مصاحبه اش اینگونه ادامه می‌دهد: در طول بیست سال گذشته، مطالعات زیادی منتشر شده که حاکی از آن بوده که قرارگرفتن در معرض مواد آلومینیومی در ایجاد بیماری آلزایمر بسیار تأثیر گذار است. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن آب که حاوی املاح آلومینیومی باشد می‌تواند میزان شیوع آلزایمر را افزایش دهد. یکی از درمان‌های مؤثر برای بیماری آلزایمر حذف آلومینیوم از بدن است.

5 ترفند پیشگیری از آلزایمر

روشهای مختلفی برای پیشگیری از آلزایمر وجود دارد. آلومینیوم همه جا هست پس تقریباً غیرممکن بنظر می‌ رسد که آن را از زندگی خود حذف کنیم. اما نکاتی وجود دارد که با رعایت آن ها می ‌توانید از زوال عقل جلوگیری کنید.

دکتر پرلموتر اینگونه بیان می‌کند: حقیقت این است که درمانی قطعی برای درمان فراموشی یا درمان آلزایمر وجود ندارد و در آینده ی نزدیک هم وجود نخواهد داشت. اما جلوگیری از زوال عقل به طور جدی با سبک زندگی مثلا رژیم غذایی، ورزش و حتی جلوگیری از ضربه های مغزی مرتبط است. این اطلاعات بسیار مهم هستند زیرا زوال عقل را هم ردیف بیماری‌های قلبی قرار می‌دهند. بنابراین همه به این موضوع واقف می شوند که کارهایی وجود دارد که با آن ها می‌توان جلوی این بیماری‌ها را گرفت. اگر می خواهید مغزی سالم داشته باشید دوری کردن از مواد آلومینیومی تنها یکی از راهکارهاست اما مهم‌ترین آن ها نیست.

برای سالم نگاه داشتن مغز و کاهش احتمال زوال عقل با افزایش سن باید به نکاتی توجه کرد :

۱- مراقب قند خون خود باشید

یکی از راههای پیشگیری از آلزایمر کنترل قند خون است. افزایش اندک خون ، حتی اگر کمتر از میزانی که منجر به بیماری دیابت می گردد باشد، باز هم خطر ابتلا به زوان عقل و فراموشی را به دنبال دارد. برای کنترل قند خون، مصرف کربوهیدرات‌ها را محدود کنید.به گزارش آسان طب؛از چربی‌های سالمی چون روغن زیتون، روغن نارگیل، مغزها و دانه های خوراکی استفاده کنید. اگر تمایل به مصرف گوشت دارید ترجیحا از گوشت گاوی استفاده کنید که علف خورده باشد یا ماهی آزاد استفاده کنید زیرا از نظر اسید چرب امگا۳، که برای سلامت قلب مؤثر می باشد، غنی تر هستند.

درمان آلزایمر

۲- ورزش را فراموش نکنید

یک راه پیشگیری از آلزایمر ورزش کردن است. فعالیت بدنی به فعالیت مغزی منتهی می‌شود. مطالعات حاکی از آن است که ورزش‌های هوازی می توانند مقاومت مغز شما را در برابر ایجاد بیماری فراموشی بالا ببرند. توصیه می شود که افراد حداقل روزی بیست دقیقه ورزش های هوازی مانند دویدن، پیاده روی تند و یا دوچرخه سواری را انجام دهند.

۳- مراقب سر خود باشید

دکتر پرلموتر معتقد است که یک ضربه ی خفیف در گذشته (مثلا ضربه ایی که موقع بازی فوتبال درمدرسه یا بازی اسکیت به سر وارد شده) می‌تواند زمینه را برای ایجاد بیماری فراموشی در آینده فراهم سازد. راه حل آن این است که موقع دوچرخه سواری و یا اسکیت بازی از کلاه استفاده کنید.

آلزایمر چیست

۴- آب معدنی بنوشید

یک راه پیشگیری از آلزایمر نوشیدن آب معدنی است. سیلیکون ماده ی معدنی است که در آب لوله و یا آب معدنی یافت می ‌شود. این ماده با آلومینیوم واکنش داده و آن را خنثی می سازد . به همین دلیل از آن برای درمان مسمویت های حاد با آلومینیوم استفاده می‌کنند.

یک مطالعه در مجله ی بیماری آلزایمر در سال ۲۰۱۳، نشان می دهد که نوشیدن آب معدنی حاوی سیلیکون باعث دفع آلومینیوم از بدن می‌گردد. این بار برچسب روی آب معدنی که محتویات آن را نشان می‌دهد را مطالعه کنید.

۵- کلسترول خود را کاهش دهید

یک راه پیشگیری از آلزایمر کاهش کلسترول است. اگر کلسترول شما بالا است، کنترل کردن آن می‌تواند درکاهش احتمال ابتلا به بیماری فراموشی دخیل باشد.

مطالعاتی روی افراد زیادی صورت گرفت که سال ها تحت نظر بودند. مطالعات نشان داد که احتمال ابتلا به فراموشی و آلزایمر در افرادی که در میانسالی از داروهای کاهش کلسترول استفاده می‌کردند نسبت به افرادی که از این داروها استفاده نمی‌کردند ۶۰ الی ۷۰ درصد کاهش یافته است.

قلب و مغزتان را با رعایت این ۵ نکته که به کاهش سطح کلسترول منجر می گردد، شاداب نگه دارید.

شما میتوانید ترفندهای دیگر جلوگیری از ابتلا به بیماری فراموشی ( آلزایمر ) را در این لینک ( پیشگیری آلزایمر ) مطالعه و استفاده کنید.

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یکی از بیماریهایی است که در سنین پیری یا حتی جوانی رخ میدهد. برای پیشگیری از الزایمر باید مدام از ذهنتان کار بکشید. مثلا درس بخوانید. جدول حل کنید. تست هوش حل کنید. بازیهای هوش و شطرنج حل کنید و …

مدام تلفن حفظ کنید و از خود سوال جواب کنید تا ذهنتان ساکن نماند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا