دندان مصنوعی چیست و معرفی انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی چیست ؟ خیلی از ما مجبوریم به هر دلیلی یک یا چند یا حتی کل دندان های مان را بکنیم. خب بعد از آن می توانیم برای جایگزینی از دندان های مصنوعی استفاده کنیم. دندان مصنوعی به انواع مختلف تقسیم می شود. مثلا یکسری دندان های مصنوعی به جای همه دندان ها ساخته می شوند. اما برخی از آنها فقط جای دو سه دندان گذاشته می شود و بقیه دندان اصلی خودمان است. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره دندان مصنوعی اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

دندان مصنوعی چیست و معرفی انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی چیست ؟

کسانی که دندان هایشان را از دست داده اند به خوبی می دانند که جویدن غذا برایشان مشکل آفرین است. این افراد ممکن است یک یا چند دندان خو د را از دست داده باشند که علاوه بر نا زیبا شدن چشم انداز دهانشان ، مجبورند غذا را بیشتر بجوند که همین کار موجب درد گرفتن و خسته شدن فک هایشان شود. از طرفی ، اگر غذا خوب جویده نشود ، مشکلات گوارشی و هاضمه به وجود می آید.

اهمیت داشتن دندان های سالم به اندازه ای است که باید گفت برای داشتن بدنی سالم، باید دندان های سالمی داشت. افرادی که به هر دلیل دندان ها و یا تعدادی از آنها را از دست داده اند می توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند.

امروزه دندان های مصنوعی در انواع گوناگون متصل به فک، پل دار و… موجود است. این دندان ها گاه چنان استادانه و با دقت ساخته می شوند که بسیار طبیعی به نظر می رسند.

انواع دندان مصنوعی

در این قسمت انواع دندان مصنوعی را به شما معرفی می کنیم :

دندان مصنوعی پل دندان

دندان های مصنوعی گاه به فک متصل می شوند و گاه به صورت پل به یکدیگر وصل می شوند. با استفاده از یک روش قدیمی می توان دندانهای مصنوعی را به کمک قلاب به دندان های طبیعی وصل کرد. امروزه این روش را کمتر می پسندند؛ چون گیره ها ( که فلزی هستند.) به هنگام صحبت کردن و خندیدن نمایان می شوند.

پل دندان

استفاده از این روش برای دندان های عقبی که کمتر به چشم می آیند مناسب تر است. البته در سال های اخیر دندان هایی ساخته شدن اند که بدون استفاده از گیره و قلاب در جای خود محکم می شوند.

و اما پل های دندان:

چشم انداز زیبا و بی درد سر بودن ، دو ویژگی مهم پل های دندان است، استفاده از پل های دندان به قدری راحت است که گاه بیمار فراموش میکند که دندان هایش مصنوعی هستند؛ اما در مواردی هم برای ترمیم دندان ها از اتصال استفاده می کنند.

دندان مصنوعی پل های چسبان

در صورتی که ستون و پایه های کنار دندان ، سالم و بدون پرشدگی است، میتوان از پل چسبان استفاده کرد تا دندان ها زیباتر به نظر برسند. در این روش، بر خلاف روش اتصال، فقط کمی از مینای دندان تراش داده می شود ( این روش باعث محافظت دندان های سالم نیز می شود.) سپس پل های چسبان را به محل های تراش خورده می چسبانند.

دندان مصنوعی پایه ای از تیتانیوم

تیتانیوم نوعی فلز است که از آن به عنوان پایه ی مصنوعی دندان استفاده می شود. به این منظور ، تیتانیوم را در استخوان فک می کارند. و البته این فلز ، آزمایش خود را به خوبی پس داده است.

پایه مصنوعی تیتانیوم

پس از آنکه پایه ی مصنوعی کاشته شد، می توان آن را با روکش های مصنوعی روکش کرد تا شبیه دندان شود.

دندان مصنوعی در مطب دندان پزشک

برای کاشت پایه های مصنوعی باید از بی حسی موضعی کمک گرفت. طول درمان، با توجه به شرایط مختلف ( وضع لثه، فک، دندان ها و… ) 6 تا 18 ماه خواهد بود.

پس از آنکه پایه ها در داخل استخوان فک محکم شد، برای حفظ پاکیزگی آن موقتاً روکشی از سرامیک روی پایه می گذارند. پس از 8 تا 10 هفته ، عضو مصنوعی، دندان و لثه به حالت طبیعی بر می گردد و همین که اطراف پایه ی مصنوعی به وسیله ی لثه پوشانده شد ( این حالت به دنبال ترمیم لثه به وجود می آید.) روکش را بر میدارند و روکش دائمی را جایگزین می کنند.

این دندان ها به قدری طبیعی به نظر می رسند که گاه تشخیص آن از دندان های طبیعی ، دشوار است و فقط به وسیله عکس رادیولوژی تشخیص داده می شوند.

دندان مصنوعی و پروتز ها

بر اساس آنچه که گفته شد ، دو نوع پروتز در دسترس است:

دندان مصنوعی متحرک

پروتز های متحرک ( دندان های مصنوعی متحرک ) : این دندان ها به وسیله ی اتصال،محکم می شوند.

پروتز های ثابت ( دندان مصنوعی ثابت ) : این دندان ها به سادگی به دندان های مجاور وصل می شوند.

توضیحات این پروتز ها پیش از این که گفته شد و قصدمان از یادآوری این مطالب این است که هر گاه به این دو واژه برخوردید ، معنی آن را بدانید.

بازگشت به حالت طبیعی دندان مصنوعی

استفاده از روش های متعدد و مختلف ترمیم و بازسازی دندان ها و لثه ها با یک هدف کلی انجام می شود و آن سالم شدن ، مرتب شدن و منظم شدن دندان هاست و این راز مهم سلامتی است. به گزارش آسان طب؛ ازطرفی، بازسازی، ترمیم و اصلاح نواقص دندان ها، کاری پرهزینه، وقت گیر و نسبتاً پر دردسر است؛ بار دیگر توصیه می کنیم که به شدت مراقب دندان هایتان باشید تا آسیب نبینند. در صورتی که با تمام مراقبت ها و رعایت اصول بهداشتی ، دچار مشکل شدید، حتماً به سرعت نزد دندان پزشک بروید تا دندان هایتان را معالجه کند.

در این راه همکاری نزدیک و دوستانه بیمار و دندان پزشک ، بسیار مهم است. بیمار باید بداند که دندان پزشک دوست او و دوست دندان های اوست و هدفی جز خدمت کردن ندارد و دندان پزشک هم باید بداند که بیمار برای بازیافتن سلامتی دندان هایش به او نیاز دارد و مورد اعتماد اوست.

نکته مهم بعدی اینکه هر فرد، ضمن مراقبت از دندان هایش حتما باید در طول سال، حداقل دو بار به دندان پزشک مراجعه کند تا او وضعیت سلامت دندان ها را کنترل کند. به یاد داشته باشید که دندان های ترمیم شده مانند دندان های سالم نیاز به مراقبت دارند.

همچنین شما میتوانید عوامل پوسیدگی دندان و نحوه جلوگیری از پوسیدگی  را در ( پوسیدگی دندان ) مطالعه و استفاده لازم را ببرید.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی موضوع این بخش از اسان طب بود. متاسفانه برخی از ما انقدر دندان هایمان خراب شده که مجبوریم همه را بکشیم و دندان جدیدی درست کنیم. اما کیفیت این دندان مصنوعی در راحتی ما بسیار تاثیر گذار است. سعی کنید به مکانی معتبر مراجعه کنید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52