Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
درد ناحیه مقعد و خونریزی از آن – مجله آسان طب

درد ناحیه مقعد و خونریزی از آن

درد مقعد و خونریزی مقعد از مشکلاتی است که به دلایل مختلف مانند یبوست و هموروئید به سراغ فرد می آید و او را آزار می دهد. اگر درد مقعد تان بزودی درمان شد مشکلی نیست، اما اگر ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید. در هنگام خونریزی مقعد نزد پزشک بروید تا مشکل بدی برای تان پیش نیاید. درد مقعد ممکن است در پی جراحت ناشی از زمین خوردن و یا گیر افتادن لخته ای در همورویید رخ دهد . شقاق (فیشر) نیز یکی دیگر از دلایل درد در این ناحیه است . در این بخش در این باره اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

درد مقعد چیست‌؟

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید

– هنگامی که خونریزی داشته باشید .

– در ناحیه مقعد تورم داشته باشید .

– درد بیش از 2 تا 3 روز باقی بماند .

– تب داشته باشید .

– در اجاج مزاج شما تغییر ایجاد شده باشد ، مثلا اسهال یا یبوست مزمن رخ دهد .

علایم درد مقعد

درد مقعد ممکن است در پی جراحت ناشی از زمین خوردن و یا گیر افتادن لخته ای در همورویید رخ دهد . شقاق (فیشر) نیز یکی دیگر از دلایل درد در این ناحیه است . علاوه بر این ، برخی از افراد دچار گرفتگی عضلات ناحیه ی مقعد و راست روده می شوند . این گرفتگی عضلانی را درد مقعد فوکاکس می نامند و معمولا در شب ها رخ می دهد . دکتر جیمز هریج استادیار گروه گوارش دانشگاه ایلینویز می گوید : این وضعیت در بین نوجوانان شایع می باشد و به تدریج که سن افزایش می یابد این مشکل از بین می رود .

در سوی دیگر موضوعات جدی تری نیز مطرح است . درد مقعد ممکن است ناشی از وجود یک آبسه و یا علامتی از بیماری های جنسی باشد و یا حکایت از جابجایی مقعد از وضعیت خود داشته باشد، وضعیتی که غالبا در زنان مسن که چندین بار زایمان کرده اند رخ می دهد .

تسکین علایم درد مقعد

خوشبختانه چندین روش برای تسکین سریع درد مقعد وجود دارد .

باسن خود را در آب فرو ببرید .

نشستن در یک لگن حاوی آب گرم (110 تا 115 درجه فارنهایت) برای مدت پانزده دقیقه، دو تا سه بار در روز ممکن است درد مقعد را به مقدار زیادی کاهش دهد (آب باید کاملا گرم باشد ، اما نه در آن حدی که دست را بسوزاند . پوشاندن ناحیه با حوله ای که در آب گرم خیسانده شده است ، راه حل موثر دیگری است .)

بی حس کنید .

برای تسکین درد مقعد شما می توانید با بهره گیری از داروهای حاوی بنزوکائین و یا دیبوکائین در ناحیه دردناک درد خود را تا حدودی کاهش دهید .

آب را فراموش نکنید .

باید 6 لیوان آب در روز بیاشامید تا از یبوست و درد مقعد پیشگیری کنید. دکتر اورکین استادیار و جراح کولون و رکتوم می گوید : اگر به مقدار کافی آب ننوشید ممکن است مدفوع سفت گردد . مدفوع سفت فشار بیشتری برای دفع نیاز دارد ، فشار زیاد احتمال ایجاد شقاق و یا همورویید را افزایش می دهد .

غذاهای حاوی فیبر میل کنید .

پزشکان توصیه می کنند هر چه بیشتر میوه های خام ، سبزی های برگ دار و نیز نان و غلات سبوس دار به وعده های غذایی خود اضافه کنید تا میزان فیبر در غذایتان افزایش یابد . فیبرهای غذایی موجب افزایش حجم مدفوع و نرم شدن آن خواد شد و بدین ترتیب در هنگام دفع فشار کمتری به رگ های خونی وارد می اید .

مسهل ها را امتحان کنید .

هنگامی که با دفع منظم مدفوع مشکل دارید پزشکان مسهل هایی که حجم را افزایش می دهند و حاوی پسیلیوم می باشند را توصیه می کنند تا موجب نرم شدن مدفوع و تسهیل دفع آن گردند . تسهیل دفع موجب کاهش احتمال بروز علایم دردناک می شود .

تمرینات کژل(kegel)

دکتر گیلزدورف میگوید : تمرینات کژل جهت مهار برخی از انواع بی اختیاری مورد استفاده قرار میگیرد . این تمرینات همچین می توانند به تقویت عضلات مقعد و جلوگیری از همورویید دردناک کمک کنند . کژل بر روی گروهی از ماهیچه های تسمه مانند که از استخوان عانه به سوی مقعد واستخوان دنبالچه در پشت کشیده می شوند اثر می گذارد . انقباض این عضلات نه تنها موجب قطع جریان ادرار می شود بلکه قوام عضلات مقعد و راست روده را نیز حفظ می کند .
نحوه ی انجام این تمرینات بسته به وضعیت شما تفاوت می کند ، اما روش عمومی این تمرینات شامل 20 انقباض در این عضلات هر بار به مدت 10 ثانیه ، چهار بار در روز می باشد . پیش از انجام این تمرینات با پزشک خود مشورت کنید که ایا این حرکات برای شما مفید است یا خیر .

مانند دلفین در آب شنا کنید .

ورزش یکی از راههای مهم در تنظیم حرکات روده و نیز دفع می باشد . البته هنگامی که درد در ناحیه ی مقعد دارید باید از ورزش هایی نظیر بلند کردن وزنه ، که موجب وارد آوردن فشار به مقعد می شود ، بپرهیزید . اما شنا و نیز ورزش هایی نظیر تنیس بلامانع می باشند . البته نباید چمباتمه بزنید یا وضعیتی به خود بگیرید که فشار بر روی مقعد را افزایش دهد  و موجب خارش مقعد و درد آن شود .

 

درد مقعد و خونریزی مقعد
درد مقعد و خونریزی مقعد چیست ؟

خونریزی مقعد یعنی چه ؟

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید

– هنگامی که خون قرمز یا زرشکی باشد .

– خونریزی در حین دفع رخ دهد .

– رنگ مدفوع به مانند قیر و یا زنگاری باشد .

– اگر سن شما بیش از 50 سال است .

– سابقه ی خانوادگی سرطان راست روده و یا روده بزرگ داشته باشید .

علایم خونریزی مقعد

در عمده ی موارد خروج خون روشن از مقعد بیشتر شبیه زنگ خطر خودرو می باشد تا صدای بلند سوت کشتی . گرچه خونریزی مقعد چیزی است که باید نظر پزشک خود را به آن جلب کنید اما معمولا تنها یک علامت رنگی و نمایشی است که بدن به منظور آگاهی شما از وجود همورویید از خود بروز می دهد .

در داخل مقعد مجموعه ای از عروق خونی قرار دارند که مانند بالشتک های قابل اتساع عمل می کنند . هنگامی که سفت بسته شوند از خروج مدفوع ، گاز و مخاط جلوگیری به عمل می آورند . چنانچه یکی از این رگ ها ملتهب شده و یا از محل طبیعی در دیواره راست روده جابجا شود (اغلب در اثر فشار زیاد هنگام دفع) موجب به وجود آمدن همورویید می شود . همورویید به غیر از درد و خارش ممکن است همراه با خونریزی نیز باشد .

خونریزی این ناحیه ممکن است علامت شقاق یا فیشر (شکافی که در پوست ناحیه مقعد به وجود می اید) ، بیماری التهابی روده (کولیت اولسروز) و یا پولیپ باشد .خونی که از مقعد خارج می شود ممکن است از نواحی بالاتر در دستگاه گوارش منشا گرفته باشد ، لذا در صورت بروز هر نوع خونریزی از مقعد باید پزشک خود را از مسئله آگاه کنید .

دکتر اسکات گلداشتاین جراح مقعد و راست روده در بیمارستان دانشگاهی توماس جفرسون می گوید : « تقریبا 99% این خونریزی ها ناشی از هموروئید است اما ممکن است مورد جدی تری نیز وجود داشته باشد . با کمال تاسف بیشتر افراد نمیتوانند بگویند کدام مورد جدی و خطرناک و کدام بدون خطر ویا کم خطر است .»

تسکین علایم خونریزی مقعد

دکتر جیمز هریج دانشیار بخش گوارش دانشگاه ایلینویز میگوید : اگر خون دفع شده قرمز روشن بوده ، بلافاصله پس از دفع مدفوع خارج شود وسابقه ابتلا به همورویید داشته باشید ، راههایی وجود دارد که می توان آنرا مهار کرد . البته حتی اگر با چنین راهکارهایی خونریزی متوقف شود لازم لازم است پزشک خود را از آنچه رخ داده است مطلع کنید .

کاغذ توالت خود را همراه داشته باشید .

دکتر هریج می گوید : من به بیماران خود توصیه می کنم از دستمال های نرم دو لایه استفاده کنند . حتی اگر این بدین معنی باشد که دستمال خود را همیشه همراه داشته باشند . برخی از افراد از دستمال های ارزان قیمت و خشن استفاده میکنند و محل خونریزی را با آن دچار جراحت می کنند . به گزارش آسان طب همیشه باید از دستمال های نرم استفاده کنید و محل را خشک نگاه دارید .

مصرف آب در هر جایی .

روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید .آب موجب می شود مدفوع نرم گردد و در هنگام دفع فشار کمتری ایجاد کند . هر چه بیشتر زور بزنید ، احتمال خونریزی از مقعد افزایش خواهد یافت .

با مصرف غذاهای فیبری حجم مدفوع را افزایش دهید .

غذاهای فیبری نظیر میوه ها ،سبزیجات ، لوبیا و غلات سبوس دار ، حجم مدفوع را افزایش می دهند . این به مانند آب موجب آن می گردد که در هنگام دفع فشار کمتری لازم باشد که به سهم خود موجب کاهش فشار بر عروق می شود وبه پیشگیری از بروز خونریزی کمک می کند .

منبع:

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35