عوامل موثر بر استرس در محیط کار

استرس در محیط کار مساله مهمی است که باید به آن توجه شود. در غیر اینصورت به سلامت جسم و روح ما و همچنین موقعیت کاری مان لطمه میزند. در این بخش برخی از عوامل موثر بر استرس در محیط کار را به شما معرفی می کنیم. به عنوان مثال سر و صدای محیط کار و همچنین نور کم ممکنست باعث استرس و عدم تمرکز ما شود. پس باید در محیطی بی سر و صدا با نور کافی کار کنید.

استرس در محیط کار
استرس در محیط کار

استرس در محیط کار

این نکته را هر گز از یاد نبریم که برای اشخاصی که زیر فشارهای استرسی قرار دارند ، بهره مند شدن از یک محیط زیست آرام حائز اهمیت بسیار می باشد . این را هم به خاطر داشته باشیم که افرادی که در معرض حمله های استرسی قرار ندارند چه بسار از کار کردن در بازار و یا دفترهای شلوغ هیچ ناراحتی و رنج و عذابی احساس نمی کنند و هیاهو و همهمه برایشان هیچ تاثیری نمی گذارد .

به هر حال ، با اصطلاحاتی که هر کس در محیط کار و زیست خود به عمل می آورد، طبعا از شدت تنش ها و استرس و فشارها و ضربه های ناشی از آن می کاهد و زندگی آرام و بدون اضطرابی را سپری می نماید . برای نیل به این مقصود جا دارد به این نکات توجه شود :

– وضع هوا و تهویه

– نور و روشنایی

– دکوراسیون و نظافت

– سر وصدا

– مبلمان و چیدمان اثاثیه

– فضائی که به شخص تعلق می گیرد .

استرس شغلی یا استرس کار
استرس شغلی یا استرس کار

1- وضع هوا از عوامل موثر بر استرس در محیط کار

هوای بد اگر با کیفیت ناخوشایند و آزار دهنده همراه شود واقعا می تواند زندگی را ناگوار و تلخ سازد . عوامل زیر در ایجاد چنین هوایی مسئول و مقصر شناخته شده اند :

دود ها – تهویه نامناسب – گرمایش – یونیزاسیون با دستگاه های برقی که به درستی کار نکنند – آلودگی – مواد پاک کننده و شوینده فرشها و غیره – رطوبت ویا خشکی زیاده از حد .

تردیدی نیست که با اجرای اصلاحاتی می توان وضع هوا را در داخل خانه و محیط کار عرض کرد و از شدت استرس ناشی از آن کاست .

– سیگار کشیدن را قدغن کرد .

– در صورت امکان پنجره ها را باز نگه داشت .

– یک دستگاه یون ساز تعبیه کرد تا یونهای آلوده ای را که محتملا توسط ژنراتورها و مولدهای برق و بادبزن ها ایجاد شده از بین برود .

– در محل هایی که هوا بی اندازه خشک است از گیاهان مخصوص بهره گرفت . این قبیل گیاهان با تبخیری که انجام می دهند رطوبت مناسب محیط زیست را تولید می کنند . از سوی دیگر این گیاهان میزان اکسیژنی را که کاسته شده جبران خواهند کرد و از آلودگی هوا خواهند کاست .هوای پاک استرس را دور می کند .

استرس در محیط کار
استرس در محیط کار

2- نور و روشنایی عامل استرس در محیط کار

نور بد و تند و تابش شدید و مستقیم آن به چشمان می تواند خستگی و درد را موجب شود . نور چراغهای فلوئورسنتی در دراز مدت می تواند چنین عوارضی را به وجود آورند .

آنچه باید مورد توجه شخص قرار گیرد کیفیت نور است که می تواند از اهمیت فراوانی برخوردار شود . مثلا شماری از مردم هنگامی که در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرند احساس شادمانی و لذت به خصوصی می کنند . طبیعی است که این حالت در اثر آزاد شدن مواد شیمیایی در بدن صورت می گیرد و همین فرایند است که احساس آرامش و آسودگی می دهد . حال آنکه نور مصنوعی که معمولا دارای پرتوهایی با طول موج های مشخص است همان تاثیری را که آفتاب بر انسان می بخشد ، ایجاد نمی کند . با باز کردن پنجره و یا قرار دادن چراغی روی میز می توان این حالت را تجربه کرد .

شک نداشته باشید که به سرعت شاهد بهبود کیفیت کار و کاهش استرس کار خواهید شد .

استرس در محیط کار
استرس در محیط کار

3- دکوراسیون و کثیفی محیط  عامل استرس در محیط کار

اگر خانه و یا محل کارتان کثیف و در هم و بر هم و شلخته وار است ، نشان دهنده بی توجهی و غفلت صاحب خانه است . امری که می تواند استرس زا باشد و حتی به تشویق و پریشانی و اضطراب دائمی او بیانجامد .

دکوراسیون و تمیزی محیط بر استرس تاثیر گذار است . ضمنا این موضوع را نباید از یاد برد که مراعات نظافت وسواس گونه می تواند خود استرس زا شود . این را هم به خاطر داشته باشیم که هر کس بنا بر سلیقه ای که دارد محیط کار و زندگی خود را منظم می کند و نظیف و پاکیزه می سازد و طبعا رعایت اصول بهداشتی یکی از این موارد خواهد بود .

استرس در محیط کار
استرس در محیط کار

4- تاثیر سر وصدا بر استرس در محیط کار

هیاهو و سر و صدا می تواند یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده استرس باشد – کارکردن در محیطی که پر سر وصداست قدرت تمرکز فرد را کاهش می دهد . کارمندی که در یک دفتر وسیع و سالن و پر رفت و آمد کار می کند و با ارباب رجوع فراوان سر وکار دارد و دائما صداهای دستگاهها – کامپیوترها ، ماشین تحریر و حساب و غیره در فضا طنین انداز می شود ، طبعا فشارهای ناشی از آن به فقدان دقت و توجه لازم و کاسته شدن از کیفیت کار او منجر می شود . زنگ های ممتد تلفن ها ، در این گونه اماکن ، نه تنها پیام گیرنده – بلکه تمام کسانی را که در آن محوطه به کار اشتغال دارند – تحت تاثیر قرار می دهد که بر اینها بایستی انواع سردردها، عصبیتها و تنش های گوناگون را نیز اضافه کرد . بدیهی است که راه حل هایی نیز برای مقابله با آلودگیهای صوتی محیط کار در نظر گرفته شده است :

– نصب پارتیشن (تجیر ها و جدارهای جدا کننده)

– در نظر گرفتن اتاقک هایی برای مراجعه و استقرار ارباب رجوع

– بهره گیری از سالنها و اتاقهایی که کارکنان متخصص نیاز به تمرکز بیشتری دارند و یا نصب اکوستیکها و صداگیرها و اگر هیچ یک موثر واقع نشد گذاشتن گوشی در گوش تا از نفوذ هر صدایی جلوگیری کند . سر و صدا بر دوری از استرس تاثیر دارد .

سر و صدا در خانه بر استرس تاثیر گذار است . هیاهو و جار و جنجال هایی که در محیط خانه بر پا می شود زیان بار تر از سر و صداهای محل کار می باشد . اگر همسایه ای ، با یکی از افراد خانواده با موسیقی تند و یا حتی صداهای ناهنجار آرامش خانه را بر هم بزند و برخورد و مقابله و خواهش و تمنا و تذکر هم تاثیری در کاهش آلودگی صوتی نداشته باشد، بهتر آن است که شخص گوشه ای از منزل را مثلا اتاق کودکان ، یا پستو و یا اتاق کوچکی را انتخاب نماید و به آنجا برود تا شاید مشکل صوتی برایش حل شود و از دقایق پر تنش و اضطراب آلودی که سپری می کند کاسته شود . همه ی اینها بر آرامش و دوری از استرس تاثیر گذار است .

.

فضا و استرس

5- فضای مناسب برای کار و زندگی

هر کس این نکته را باید بداند که برای کار و زندگی و سکونت نیاز به فضای مناسبی دارد . چه بسا شما هم کارکردن پشت یک میز کار شلوغ و نامنظم و یا بیتوته کردن و خوابیدن هر شب در یک هتل ویا مسافرخانه را تجربه کرده اید و شاید متوجه عوارض ناشی از این امر دردهای عضلانی وعصبی و انواع استرس های ناشی از آن شده باشید .

بسا که غافل از این موضوع مانده اید که نداشتن قدرت مدیریت کافی در این مورد چنین عواقبی را برایتان به وجود اورده است . به گزارش آسان طب شاید هم بعضی اوقات آشنایانی سرزده می آیند و مهمان ناخوانده می شوند و کانون دنج وآرام و دلخواهی را که برای خود درست کرده اید ، بر هم می زنند و آرامش تان را سلب می کنند و موقعیت های ناگواری برایتان به وجود می آورند.

به هر حال اگر امکان برخوردار بودن از یک فضای مناسب بریاتان میسر نیست ، می توانید با پارتیشن ها و جدا کننده ها و پرده و دیوارها و جز اینها محیط کار و مسکنی آرام برای خود فراهم نمایید و آن را با اثاثیه و مبلمانی که اسباب راحتی و آسودگی تان را فراهم بسازد آراسته و تزیین نمایید .

در صورتی که امکان استفاده و برخورداری از هیچ فضای مناسبی برایتان ممکن نبود حداقل می توانید وسایل شخصی و مورد علاقه خود را مثل گلدان ها ، عکس های خانوادگی و غیره را روی میز کارتان قرار دهید و به نوعی آرامش خیال در خویش ایجاد کنید . مدیران بعضی از شرکت های بزرگ ، این نکته را مورد توجه قرار داده اند که فضایی خاص و انحصاری برای کارمندان خود در نظر نگیرید . فلسفه شان این است که کارکنان به خصوص آنهایی که با مشتری و ارباب رجوع سر و کار دارند بایستی در اتاقک های مکعبی شکل کوچکی مستقر شوند تا به هر حال زیر نظر قرار داشته باشند . در این صورت توصیه ما این است که اگر در چنین شرکت هایی کار می کنید که فضائی مناسب و مستقل برای کارمندان فعال خود منظور نمی کنند بهتر است به فکر پیدا کردن شغل دیگری برآیید .

استرس در محیط کار
استرس در محیط کار

در این قسمت با عوامل موثر بر استرس در محیط کار اشنا شدیم . فهمیدیم یکی از مهمترین عوامل موثر بر استرس در محیط کار فضای اطراف ما و همچنین دکوراسیون اطراف ما است . شاید باورتان نشود که نوع چیدمان فضای کار چقدر در رهایی از استرس و آرامش تاثیر خواهد گذاشت. همین امروز و فردا کمی فضای محیط کارتان را عوض کنید و بر حسب نوع کاری که انجام میدهید یک چیدمان ارام بخش را انتخاب کنید . مطمین باشید این کار بازده کاری شما را افزایش میدهد و سبب کاهش استرس شما در محیط کار می شود .

همچنین یادتان باشد اگر شما به خدا توکل کنید و همه تلاشتان را برای رسیدن به هدفتان انجام دهید  دیگر جایی برای ترس و استرس نیست.

استرس در محیط کار

استرس در کار عوامل مختلفی دارد.

اگر شخص به موقع سر کارش حاضر شود و برنامه ریزی لازم را انجام دهد و در حین اینکه کیفت کارش خوب است سرعتش را هم افزایش دهد همه کارها رو به راه خواهد بود و دیگر استرس ندارد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا