برآمدگی درون واژن و خشکی واژن

برآمدگی درون واژن و خشکی واژن از مشکلاتی است که مربوط به واژن است و خیلی از خانم ها از آن رنج می برند.  خشکی واژن می تواند علل متفاوتی داشته باشد، از جمله واکنش های شیمیایی نسبت به موادی از قبیل صابون های قلیایی و یا واکشن های حساسیتی نسبت به عطر ها و رنگ ها . همچنین افزایش سن ، زایمان و نازک شدن بافت ها در اثر یائسگی، موجب ضعیف شدن رباط ها و عضلات نگهدارنده اندام های درون لگن شده و منجر به برآمدگی واژن می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر این بخش را مطالعه کنید.

خشکی واژن

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره خشکی واژن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم :

علایم خشکی واژن

بسیاری از بانوان ، با سنین متفاوت گاه دچار خشکی مخاط واژن می شوند. به هر صورت این ضایعه موجب ایجاد احساس ناخوشایند و درد در هنگام نزدیکی می شود . مقدار مواد روان کننده از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد و گستره طبیعی بسیار وسیع می باشد . ترشحات طبیعی شفاف و نسبتا بدون بو می باشند . به گزارش آسان طب جز در هنگام تحرکات جنسی ، کمتر ممکن است متوجه این ترشحات شوید ، اما هنگامی که این ترشحات وجود نداشته باشند احساس خشکی واژن بروز می کند .

خشکی واژن می تواند علل متفاوتی داشته باشد از جمله واکنش های شیمیایی نسبت به موادی از قبیل صابون های قلیایی و یا واکشن های حساسیتی نسبت به عطر ها و رنگ ها . با نزدیک شدن به سنین یائسگی ، سطح استروژن بدن کاهش یافته و مخاط واژن رو به خشکی می گذراند. همچنین برخی از ضایعات پوستی می توانند در روان سازی مخاط واژن ایجاد اختلال کنند.

تسکین خشکی واژن

در این بخش روشهایی را جهت تسکین خشکی واژن به شما معرفی می کنیم :

به مواد شوینده ای که از آنها استفاده می کنید دقت کنید .

دکتر جان گروس مان متخصص بیماری های زنان وزایمان دانشگاه جورج واشنگتن می گوید : واژن برای استریل بودن طراحی نشده است. این عضو با روش های طبیعی ، از جمله حفظ اسیدیتی طبیعی خود ، محیط زیست خود را کنترل می کند . وی توصیه می کند از صابون های چر بدون رنگ و مواد معطر که حساسیت زایی پایینی داشته و دارای PH متعادل وغیر قلیایی باشند ، برای شستشوی خود استفاده کنید .

از مواد حساسیت زا بپرهیزید .

اگر خشکی واژن ناشی از برخورد با موادی باشد که نسبت به آنها حساسیت دارید ، باید ان عامل را کشف کیند . دو عامل بسیار مهم حساسیت زا رنگ ها و مواد خوشبو کننده ای هستند که در دستمال های توالت و یا مواد شوینده وجود دارند . پس سعی کنید برای تسکین و پیشگیری از خشکی واژن از لباس های زیر نخی و دستمال های سفید بدون نقش و غیر معطر استفاده کنید . چنانچه مواد شوینده لباس مشکل ساز باشند ، پس از شست و شو یک بار دیگر لباس های زیر را با آب تنها بشویید .

بیاموزید که ترشحات در کجا وجود دارند .

این طبیعی است که در برخی از بانوان در حین تحریکات جنسی ترشحات زیاد نباشد . از سوی دیگر ممکن است بدون آن خود فرد متوجه باشد میزان مواد تسهیل کننده طبیعی و یا حتی بیش از حد طبیعی باشد . هنگامی که به پشت می خوابید . این مواد روان ساز در انتهای واژن تجمع پیدا می کنند ، پس پیش از نزدیکی با انگشتان مقداری از ترشحات را به سطوح خشک شده واژن برانید تا مشکل خشکی واژن تان تسکین یابد.

از جایگزین های بهداشتی برای آنها استفاده کنید .

اگر گهگاه دچار خشکی واژن می شوید ، از مواد روان ساز آبکی در طی فعالیت های جنسی استفاده کنید . از مصرف وازلین و روغن پرهیز کنید . از مواد روان ساز آبکی در طی فعالیت جنسی استفاده کنید . از مصرف وازلین و روغن پرهیز کنید . به گزارش آسان طب این مواد منافذ طبیعی مخاط را مسدود می کنند . و نیز در صورت استفاده از کاندوم ، ممکن است موجب سوراخ شدن آن گردند . برای استفاده دائمی می توانید از رپلنس استفاده کنید . این ماده حاوی مولکول های ویژه ای است که آب را به سوی مخاط واژن جذب می کند . پس از یک هفته استفاده روزانه ، می توانید مصرف آن را به دو تا سه بار در هفته کاهش دهید .

برآمدگی درون واژن و خشکی واژن
برآمدگی درون واژن و خشکی واژن

همراه پزشک خود بررسی کنید .

ممکن است پزشک مشکل را ناشی از بیماری های پوستی بداند . گستره وسیعی از ضایعات پوستی موجب خشکی واژن می شوند . ممکن است پزشکان نمونه ی بافتی تهیه کرده و فرد را با تجویز کرم های ویژه و یا آنتی بیوتیک درمان کنند .

از شریک جنسی خود کمک بگیرید .

در صورتی که طبق برنامه به رابطه جنسی بپردازید . به طور طبیعی تولید مواد روان ساز افزایش می یابد. ادامه فعالیت جنسی کمک موثری به رفع خشکی واژن ناشی از یائسگی می کند .

درباره هورمون درمانی سوال کنید .

در صورتی که به زمان یائسگی رسیده اید ، می توانید با پزشک خود در مورد هورمون درمانی مشورت کنید . خشکی ، حساس و نازک شدن مخاط واژن که پس از یائسگی به وجود می ایند با مصرف استروژن کاهش خواهند یافت .

برآمدگی درون واژن چیست؟

به گزارش مجله پزشکی آسان طب گاهی وقتها حس میکنیم چیزی از دهانه واژنمان بیرون امده است . یا مثلا احساس سنگینی یا فشار عجیبی در قسمت واژن می کنیم . در این صورت باید سریعا به پزشک مراجعه کنیم . چون ممکن است دچار مشکل برآمدگی واژن شده باشیم.

علایم برآمدگی درون واژن

افزایش سن ، زایمان و نازک شدن بافت ها در اثر یائسگی ، موجب ضعیف شدن رباط ها و عضلات نگهدارنده اندام های درون لگن می شوند . با پایین امدن این اندام ها پدیده ای به نام پرولاپس یا افتادگی اندام ها رخ می دهد . این فرایند تدریجی و کند گر چه چندان خطر ناک نیست ، اما ممکن است وضعیت ناخوشایندی به وجود آورد و در روند فعالیت های عادی زندگی و نیز تماس جنسی افراد ایجاد اختلال کند.

در طی روند برآمدگی واژن به تدریج واژن بیرون می آید و بر حسب محل و میزان افتادگی ، مثانه ، راست روده و رحم نیز می توانند در پشت آن بیرون بیابند . در بیشتر موارد برآمدگی در دیواره جلویی واژن رخ می دهد و حسی به مانند وجود یک تخم مرغ در دهانه واژن به وجود می اید . این برآمدگی و یا بیرون زدگی می تواند به بزرگی یک مشت و یا حتی یک گریپ فروت باشد . در برخی موارد پرولاپس موجب می شود فرد نتواند در خلال سرفه ، عطسه و یا خنده ادرار خود را کنترل کند . و اگر افتادگی راست روده اتفاق افتد  ، ممکن است در دفع مدفوع نیز مشکل به وجود اید .

تسکین برآمدگی درون واژن

درمان های متعددی برای تسکین برآمدگی درون واژن وجود دارند که پزشک می تواند در انتخاب یکی از آنها به شما کمک کند .

 برای تسکین برآمدگی درون واژن با فیبر غذایی اشتی کنید .

گر چه با مصرف فیبرهای غذایی مشکل بر طرف نمی شود ، اما مدفوع نرمتر و حرکت آن در روده ها اسان تر می شود . دکتر راجر اسمیت استاد بیماری های زنان و زایمان توصیه می کند از سبزی ها و میوه ها بیشتر استفاده کنید . با این کار برآمدگی واژن تسکین می یابد .

 برای تسکین برآمدگی درون واژن مثانه را خالی نگه دارید .

اگر مثانه را خالی نگه دارید کمتر موجب پروپلاس می شود . لذا به طور مرتب ادرار کنید و حتی سعی کنید هرگز احساس نیاز فوری به دفع ادرار به وجود نیاید .

 برای تسکین برآمدگی درون واژن مدتی صبر کنید .

اگر پرولاپس خفیفی وجود دارد به محوی که ایجاد مشکل جدی نکند . صبر داشته باشید و با پزشک خود مشورت کنید .

برای تسکین برآمدگی درون واژن بنیادها را ترمیم کنید .

ممکن است پزشک توصیه به جراحی کند . در طی جراحی دیواره جلویی و عقبی واژن را ترمیم می کنند . حتی در موارد شدیدتر ممکن است از راه واژن ، رحم را خارج سازند.

 برای تسکین برآمدگی درون واژن از پساری استفاده کنید .

اگر جراحی انتخاب شما نباشد ، می توانید از پساری استفاده کنید. پساری وسیله ای است پلاستیکی که درون واژن قرار گرفته و در مقابل فشار امعاء و احشاء ایجاد مقاومت می کند. این وسیله باید هر چند ماه یکبار عوض شود . گرچه این وسیله ممکن است زخم های کوچک و یا بدبو ایجاد کند اما در مجموع بی خطر است .

از مطالب این پست از سایت آسان طب متوجه شدیم که برآمدگی واژن یا برآمدگی درون واژن یکی از مشکلات شایع زنان است . برآمدگی درون واژن دلایل و علل مختلفی میتواند داشته باشد. مثلا خانم ها کم کم به خاطر افزایش سن ممکن است این مشکل برآمدگی واژن را پیدا کنند . همچنین زایمان هم در چهره و برآمدگی واژن خانم ها تاثیر زیادی می گذارد .

برای درمان و جلوگیری از برآمدگی واژن مصرف مواد غذایی فیبر دار را فراموش نکنید . این فیبرها باعث می شوند یبوست نگیرید و در نتیجه به واژن تان فشار وارد نشود . پس فیبر برای جلوگیری از برآمدگی واژن مناسب است . همچنین هیچ وقت ادرارتان را بیش از اندازه نگه ندارید و سریع مثانه تان را تخلیه کنید.

.

برآمدگی درون واژن و خشکی واژن
برآمدگی درون واژن و خشکی واژن

برآمدگی درون واژن و خشکی واژن مشکلیست که نباید ازان ترسید . ولی خب به موقع هم باید نزد پزشک رفت تا ان را درمان کرد. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره برآمدگی واژن  و خشکی واژن تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. سلام آهسته نباشید سوالی داشتم الان ی مدتی هست سمت قسمت لبه بزرگ من یه برآمدگی در اومده بود.زمان پریودم بعد کوچیک شده اما از دیروز بزرگ شده علت چی هستش.با اینکه هر دوهفته تو آب جوش شیرین میشینم.بهداشت رو رعایت میکنم.اما نمیدونم علت چیه میشه راهنماییم کنید مچکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا