درمان لق شدن دندان در هر سنی را بدانید

درمان لق شدن دندان و همچنین اطلاعاتی درباره دندان قروچه موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. لق شدن دندان اگر در بزرگسال باشد دلایل مختلی دارد و باید به پزشک مراجعه شود. اما اگر این لق شدن در کودکان باشد طبیعی است. چون دندان های شیری آنها باید بیفتد تا دندانهای اصلی شان در بیایند. البته لق شدن دندان در کودکان به احتمال کم دلایل دیگری هم مانند مشکلات فک دارد.

درمان لق شدن دندان در هر سنی
درمان لق شدن دندان ها

لق شدن دندان

در این قسمت درباره علایم لق شدن دندان و راههای درمان لق شدن دندان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

علایم لق شدن دندان

چنانچه یک کودک 6 ساله نباشد ، آنگاه لق شدن دندان ناشی از یکی از این دو مشکل است:

یکی بیماری های لثه

دیگر وارد آمدن ضربه به فک .

که از این بین مورد نخست شایع تر است . اگر اتصال مناسبی بین لثه و دیگر وارد آمدن ضربه به فک که از این بین مورد نخست شایع تر است . اگر اتصال مناسبی بین لثه و استخوان وجود نداشته باشد آنگاه دندان لق خواهد شده البته عوامل دیگری نیز می توانند منجر به لق شدن دندان ها شوند ، که از آن جمله گاز زدن نا مناسب می باشد که در خلال آن فک بالا و پایین به طور مناسب بر یکدیگر قرار نمی گیرند . دندان قروچه و عادت به فشار دادن دندان ها بر یکدیگر نیز از دیگر علل لق شدن دندان ها است .

درمان لق شدن دندان در هر سنی
درمان لق شدن دندان در هر سنی

تسکین علایم و درمان لق شدن دندان

از دستکاری اجتناب کنید . برای درمان لق شدن دندان ها نباید آن را دستکاری کنید. هنگامی که متوجه لق شدن دندانی شدید ، از تکان دادن آن با انگشتان دست یا زبان خودداری کنید . این دستکاری و لمس تنها موجب ضعیف تر شدن اتصالات می شود . اگر دندانتان از جای خود در آمده است سعی کنید آن را به جای اول بازگردانید و تا جایی که می توانید به آن حالت نخست را بدهید .

آن را شستشو دهید بدون آنکه آن را بسائید. در صورتی که دندان لق شده کثیف باشد ، آن را با آب گرم شستشو دهید ولی از مسواک زدن بر آن اجتناب کنید . در این شرایط ممکن است ارتباط رباطهای دندان هنوز در حدی باشد که جایگزینی مجدد صورت پذیرد.

آن را در زیر زبان قرار دهید .

آن را در یک لیوان شیر قرار دهید . اگر دندان تان افتاده و میدانید که آن شیری نیست باید سریعا آن را در یک لیوان شیر بگذارید تا برای درمان لق شدن دندان به دندانپزشک بروید.

به سرعت اقدام کنید . در اسرع وقت به یک دندانپزشک مراجعه کنید . هر چه تاخیر کنید شانس حفظ دندان کاهش می یابد . چون ممکن است دندان افتاده را پزشک مجددا در لثه متصل کند.

جراحی یا استفاده از بریس . یکی دیگر از روشهای درمان لق شدن دندان ها جراحی است. با جراحی و تحکیم زیر بنای دندان می توان لقی های ناشی از بیماری های لثه را تصحیح نمود . موفقیت بستگی به میزان گسترش بیماری و تخریب استخوان دارد . در بیشتر موارد با استفاده از ابزاری دندان را با اتصال به دندان های مجاور در جای خود محکم می کنند .

دندان قروچه

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره علت دندان قروچه و راه درمان و تسکین دندان قروچه نقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. گاهی هم علت دندان قروچه سرد شدن بدن یا مشکلات عصبی است که بهبود می یابد.

ولی اگر به مورد مشکوکی در خوردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

دندان قروچه 

در این قسمت درباره دندان قروچه اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم . امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

علایم دندان قروچه

عادت به دندان قروچه که “بروکسیزم” نامیده می شود ، ناشی از سه عامل اصلی است . بیشتر افرادی که دچار این عادت می باشند ، از دندان های خود برای برون ریزی استرس های خود استفاده می کنند . عده دیگری مبتلا به در رفتگی مفصل فک می باشند که می تواند موجب گرفتگی دردناک عضلانی گردد . در گروه دیگر ، که عموما بانوان 17 تا 35 ساله را تشکیل می دهد ، به نظر می رسد یک نوع بیماری خفیف سیستم اعصاب مرکزی وجود دارد که فرد را مجبور به دندان قروچه می کند . برخی افراد که شغل های حساس و دقیق دارند ، مانند جراحان مغز و اعصاب ، ممکن است در حین کار عادت به سائیدن و فشار دادن دندان ها بر یکدیگر داشته باشند .

دندان قروچه

پر کردگی جدید دندان به ویژه اگر متناسب نباشد ، ممکن است برجسته تر از دیگر دندان ها به نظر آید و می تواند موجب سائیدن دندان ها بر یکدیگر شود ، به نحوی که فرد ، به طور ناخودآگاه سعی می کند برجستگی محسوس را از بین ببرد . فشردن دندان ها بر یکدیگر مشکل کوچکی به نظر می اید ، اما درمان آن بسیار قابل اهمیت است . به گزارش اسان طب در موارد اندکی این عادت می تواند موجب بروز درد در ناحیه فک گردد . در صورت ادامه یافتن این عادت ممکن است در رفتگی و یا آسیب به مفصل فک وارد آمده و سردرد ، درد ناحیه گردن و شانه و زنگ زدن گوش به وجود آورد و به طور مشخصی دندان ها فرسوده شده و سطح رویی آنها از بین می رود . هم چنین ممکن است نظم چیدمان آنها از بین برود . برای درمان دندان قروچه

درمان دندان قروچه

از آنجا که بیشتر علل پدید آورنده این مشکل باید توسط افراد متخصص درمان شوند ، بهتر است در صورت پدید آمدن این معضل به پزشک و یا دندانپزشک مراجعه کنید . اما در اینجا برخی راه کارها که می توانید خود به کار ببندید و یا پزشک به شما توصیه خواهد نمود ، ذکر می شود .

برای درمان دندان قروچه توجه کنید . دندان ها نباید هر گاه که دهان بسته می شود با یکدیگر در تماس باشند، بلکه تنها در هنگام جویدن است که دندان ها با یکدیگر برخورد پیدا می کنند . در طی روز چندین بار دقت کنید که دندان را بر یکدیگر فشرده نشوند .

برای درمان دندان قروچه مشغله ای برای فک خود فراهم آورید . اگر در طول روز تعمدا عضلات فک را خسته کنید ، در هنگام خواب کمتر دچار مشکل بر هم سائیدن دندان ها می شوید . با جویدن آدامس های بدون قتد می توانید زمینه ی خستگی عضلات فک را فراهم آورید .

برای درمان دندان قروچه استرس را کاهش دهید . از آنجا که بر هم فشردن دندان ها در بسیاری از موارد ناشی از استرس است ، باید تلاش کنید تا با استفاده از روش های آرام سازی ، ماساژ ، ورزش و یوگا تنش ها را از خود دور کنید .

برای درمان دندان قروچه از محافظ دهان استفاده کنید . محافظ های دهان و دندان ، که در هنگام ورزش مورد استفاده قرار می گیرند ، قابل استفاده در هنگام خواب نیز می باشند . هم چنین می توانید از دندانسازان برای ساخت چنین وسائلی کمک بگیرید .

برای درمان دندان قروچه از دندانهایتان در طول روز محافظت کنید . متخصصین ارتودنسی و دندانسازان وسیله ای در دهان قرار می دهند که در طول روز مانع از برهم خوردن دندان ها می شوند .
برای درمان دندان قروچه ترمیم مفصل . در موارد بسیار شدید با بهره گیری از اسپلینت و یا روش های جراحی می توان مفاصلی که دچار در رفتگی شده اند را ترمیم نمود .

برای درمان دندان قروچه ترمیم پر کردگی دندان . اگر دندان قروچه شما ناشی از بلند بودن دندانی می باشد که به تازگی پر شده است ، می توانید با مراجعه به دندانپزشک بخواهید تا مشکل را بر طرف کند .

.

منبع :

asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا