علل طلاق و فروپاشی خانواده

متاسفانه در کشور ایران تعداد زیادی از ازدواج ها منجر به طلاق می شود و هر ساله هم آمار طلاق افزایش می یابد. به عنوان مثال کم سن و سالی زوجین، مشکلات در رابطه جنسی و دخالت خانواده ها از علل اصلی طلاق هستند. علت طلاق که خانواده را از هم می باشد مورد بررسی محققان قرار گرفته و به نتایجی دست یافتند. با توجه به اهمیتی که خانواده دارا می باشد ، باید بدانیم عواملی وجود دارد که در روند طبیعی خانواده اخلال ایجاد می نماید. در زیر به چند علت طلاق اشاره کرده ایم.

علت طلاق

بررسی علت طلاق

طلاق خانواده را منهدم و کانون عاطفی فرزندان را نابود نموده و اعضای خانواده را به نوعی، درگیر مسائل روحی و روانی می کند و در نهایت، سلامت بافت جامعه را به خطر می اندازد.

1-فقر  اقتصادی از علت طلاق

فقر را می توان از روی مشخصات و نشانه های گوناگون چون، در آمد، عدم آموزش مهارت های زندگی، تعلیم و تربیت نامناسب وناقص ، کمبود افراد ماهر در نیروی کار ، زندگی در خانه های نامناسب و تعداد زیاد کودکان شناخت.

2- ناسازگاری ها و فقدان مهارت جنسی

بین رابطه جنسی و میزان علاقه زن و شوهر رابطه مستقیم وجود دارد . به سخن دیگر , هرچه میزان علاقه زن و شوهر بیشتر باشد ، رابطه جنسی و رضایت از آن افزونتر می گردد .

3- کم سنی زن و مرد از علل طلاق

یک علت طلاق کم سن و سالی زن و مرد است. اگر مرد و زن کم سن و سال باشند و به خوبی مورد حمایت افراد بزرگتر قرار نگیرند ، ناسازگاری شان در زندگی بیشتر می شود. چون فاقد مهارت های اساسی در زندگی هستند  و این عمل گاهی منجر به طلاق می گردد .

4- بی فرزندی و کم فرزندی علت طلاق

بی فرزندی و کم فرزندی هم از علل طلاق است و  سبب ناپایداری خانواده می شود . البته بسیاری از پدر و مادرها به خاطر فرزندانشان ناراحتی و مشکلات را تحمل میکنند و برای آسودگی کودکان به زندگی با تمام ناملایماتش ادامه می دهند .

5-نداشتن توافق اخلاقی یک علت طلاق

نداشتن توافق اخلاقی یک علت طلاق است. محیط سالم یک خانواده و به عبارتی دیگر، جو عاطفی آن به عوامل گوناگون همچون موارد ذیل بستگی دارد.

-نحوه ارتباط و طرز برخورد افراد یک خانواده با یکدیگر

-نظر افراد خانواده نسبت به هم

-احساسات و علایق آنها به یکدیگر

-همکاری یا رقابت آنها با یکدیگر

6-فقر فرهنگی و آموزشی علت طلاق

طبق تحقیقات انجام شده ، یکی از عوامل فروپاشی خانواده ها ، فقر فرهنگی و آموزشی می باشد .

در این نوع خانواده ها ، به علت پایین بودن سطح سواد والدین و عدم آگاهی از شیوه های صحیح تعلیم و تربیت ، کانون گرم خانواده از هم فرو می پاشد . این هم علل دیگری از طلاق است .

7-اعتیاد به مواد مخدر  از علل طلاق

انسان همیشه به دنبال چیزهایی تازه می گردد و ذاتا خواستار تنوع است. این ویژگی های انسانی ، اساس پیشرفت انسان را تشکیل می دهند . این امر در بعد مثبت ، موجب تکامل و در بعد منفی ، انحطاط و نابودی را سرعت می بخشد . و اصطلاحا افراد معتاد در تخریب خود تسلیم می شوند .

علت طلاق
علت طلاق

انتظار رفتار متفاوت در خانواده

اگر می خواهید زندگی خانوادگی آرام تری داشته باشید ، مهم آن است که این واقعیت را برای خود حل کنید . اعضای خانواده که بیشترین علاقه را به آنها داریم مسلما رفتاری متفاوت از دیگران با ما دارند ، ما بهترین وبدترین جنبه های اعضای خانواده خود را مشاهده می کنیم و آنها نیز به سهم خویش بهترین و بدترین جنبه های ما را مشاهده می کنند .

دلیل این نوع رفتار آن است که ما احساس راحتی بیشتری با آنها می کنیم . به گزارش آسان طب در مقابل آنها زیاد سنجیده رفتار نمی کنیم و حس می کنیم که کمتر چیزی داریم که از دست بدهیم .

محیط خانواده مانند گلی است که تحت شرایط خاص شکوفا می گردد . این محیط زمانی آرام می شود که محیط عاطفی آن سنجیده باشد .

به هر بحران و پیشامدی عکس العکس العمل نشان ندهید و از منابع مستعد استرس و اختلافات بپرهیزید . بدین ترتیب با انجام این روش می توانید با زندگی و پیشامدهای آن برخوردی صحیح داشته باشید .

در این بخش از اسان طب درباره علل طلاق یا علت طلاق اطلاعاتی را تقدیم کردیم. درست است که طلاق امری است که عواقب بدی برای زوج و خانواده دارد و گاهی علل طلاق کم اهمیت است. اما گاهی هم طلاق گرفتن به صلاح همه بوده و علت طلاق عاقلانه است.

این امر را مشاوران میتوانند به شما بگویند .

منبع : asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا