شغل خوب و شیوه انتخاب و راهنمای انتخاب شغل خوب

شغل خوب و مناسب در زندگی و ارامش فرد بسیار موثر است . روان شناس مشهور دنالدسوپر 1975 می گوید : شغل خوب این امکان را فراهم می اورد تا شما آن تصویری را که از خود در ذهن دارید ، به فعل در آورید یا آن را ابراز کنید . این «خودپنداشت» در اصل بدین معناست که شما خود را چگونه می بینید . یک شغل خوب ویژگی های مختلفی دارد و شما برای انتخاب شغل باید به همه ویژگیها توجه کنید.

شغل خوب

انتخاب شغل خوب و شغل مناسب

نکات لازم درباره ی ایجاد و گسترش شغل خوب مورد توجه قرار دهید و ببینید که این اصول به چه نحو با شما ارتباط می یابند . معلم سرخانه کار خود را آغاز و برای مدتی سر کلاس رفتن را تمرین می کند و سپس پیش از استخدام تمام وقت ، معلم یار می شود. در حرفه بازاریابی ، افراد غالبا ابتدا در قسمت فروش کار می کنند . بدین ترتیب لازم است شما درباره اهداف شغلی ، به مفهوم اهداف کوتاه مدت و دراز مدت فکر کنید .

هدف شغلی کوتاه مدت ، هدفی است که خیلی زود قابل دستیابی است . به عنوان مثال , در فرایند برنامه ریزی شغلی ، ممکن است کشف کنید که می خواهید وکیل شوید و معمولا رشته حقوق را به عنوان هدف دراز مدت در نظر می گیرید ، زیرا به طور کلی این رشته سال ها مطالعه و داشتن آمادگی لازم را طلب می کند با این همه ، یک هدف شغلی کوتاه مدت در ارتباط با حقوق می تواند اشتغال به کار به عنوان دفتردار حقوقی یا یک وکیل یار باشد. هر یک از این دو با فراهم آوردن فرصت شغل عالی در محیطی مناسب میتواند مدت ها قبل از دستیابی به هدف شغلی نهایی تان ، هیجان و انرژی لازم را در شما ایجاد کند . به علاوه ، کسب تجربه ی مرتبط با این رشته باعث می شود به چم و خم کار بیشتر اشنا شوید و تقاضای واقع بینانه تر و مناسب تری از کارفرمایان آتی خود داشته باشید .

اهمیت تجارب در شغل خوب

اگر در طول فرایند برنامه ریزی شغل خوب تعدادی از انتخاب ها را امتحان کنید ، می توانید از تجربه های شغل خود برای ورود به زمینه های شغلی مرتبط استفاده کنید . یک دلیل بسیار مهم و بی چون و چرا برای تلاش به منظور ارزیابی شخصی به عنوان اولین گام در فرایند برنامه ریزی شغلی وجود دارد : همین که بدانید چه کسی هستید ، چه سلیقه هایی دارید و در چه زمینه هایی استعداد دارید ، بهتر می توانید از اطلاعاتی که مدام شما را در ارتباط با دنیای کار بمباران می کنند ، سر درآورید . تقریبا غیر مکن است که شما روزنامه ای را بخوانید ، به برنامه ای رادیویی گوش دهید ، وب سایتی را بازدید یا برنامه ی تلویزیونی یی را تماشا گنید که تا حدی به شما یا شغل تان مربوط نباشد . در حقیقت ، ممکن است شما از اضافه بار اطلاعات احساس ناراحتی کنید . به گزارش آسان طب نگاه کردن به آگهی های استخدام و مطالعه درباره ی روندها وپیش بینی های استخدامی علاوه بر ایجاد سرخوردگی ، گیجی و بلاتکلیفی ، غالبا به پشت گرم نبودن شما در مورد جایگاه خود در این بازار کار اشفته و مبهم منجر می شود .

انتخاب شغل خوب یا شغل مناسب
انتخاب شغل خوب یا شغل مناسب

کسب مهارت در رضایت حرفه ای – کاری و شغل خوب

بررسی های متعدد در زمینه ی رضایت کاری و  انتخاب شغل خوب بین شاغلان آمریکایی نشان می دهد که بیش از 50 درصد این عده از کار خود ناراضی هستند . در مطالعه ای که در سال 1995 برای سازمان اخبار آمریکا و خبرگذاری جهان صورت گرفت ، از مردم سوال شد سه چیز را که بیش از همه در کیفیت زندگی آنان نقش دارد ، نام ببرند .

رضایت کاری /حرفه ای – رابطه با افراد خانواده – پول درصد مقول ههای اعلام شده از طرف زنان و مردان جای داشتند . از آنجا که افراد در طول زندگی خود ممکن است چندین بار کار یا حرفه عوض کنند ، امروزه بیش از هر زمان دیگری داشتن معلومات دقیق درباره ی خود و دنیای کار و شغل اهمیت دارد . دو سوم یک گروه تحت بررسی اظهار داشتند که اگر زمانی می توانستند از اول شروع کنند ، این بار سعی می کردند درباره ی انتخاب های شغلی خود را از نو ارزیابی کنند .

اطلاع از دنیای در حال دگرگونی شغل خوب و این که کدام یک از مشاغل به شما اجازه میدهند تا در آن بهتر از همه خود را نشان دهید و از استعداد ها و توانایی های خود بهترین استفاده را ببرید ، بسیار مفید خواهد بود . هنگام تجزیه و تحلیل صفات و خصوصیات ممتاز خود ، به نفع شماست که در نهایت درباره ی کل بازار کار و شغل  بیندیشید .

نکته در انتخاب شغل خوب

به دنبال کارهایی باشید که شما را به یک حرفه هدایت کنند . شما با شناسایی انواع راه حل های جانشینی که به شما اجازه می دهند شخصیت خود را به نمایش بگذارید ، در انتخاب شغل بسیار نفع خواهید برد . همین که به درون خود نظر کردید و پی بردید که از یک شغل چه می خواهید و کدام یک از نیازهای خود را می توانید با آن تامین کنید ، دست زدن به تغییر و تبدیل ها اسان تر خواهد بود ، زیرا می دانید چه وقت کاری که فعلا به آن مشغولید برایتان کم است و نیاز به شغل جدیدی دارید .

انتخاب شغل خوب یا شغل مناسب
انتخاب شغل خوب یا شغل مناسب

انتخاب شغل خوب و شغل مناسب تاثیر خیلی زیادی در موفقیت های زندگی دارد. به قول شخصی که می گفت : هر شخصی دو انتخاب مهم در زندگی دارد که با توجه به ان میتواند خوشبخت شود. یکی شغل خوب و یکی همسر خوب.

ایا شما این دو گزینه را دارید ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا