Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب و صحیح – مجله آسان طب

درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب و صحیح

درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب امکان پذیر است. اولین قدم برای این کار استفاده از کلسیم است. از منابع کلسیم میتوان به انواع لبنیات مثل شیر، کشک، قره قروت و…. اشاره کرد. در کنار تغذیه باید تحرک و ورزش هم داشته باشید. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره درمان پوکی استخوان با تغذیه اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

درمان پوکی استخوان با تغذیه
درمان پوکی استخوان با تغذیه

درمان پوکی استخوان با تغذیه

درمان پوکی استخوان ، بر حسب جنس استخوان راه های مختلفی وجود دارد. البته تغییر دادن روش زندگی نیز در بسیاری از موارد از نقش مهمی در درمان پوکی استخوان برخوردار است. اگر چه هنوز درمان خاطی برای برطرف نمودن آثار سوء پوکی استخوان در دست نیست ولی می توان با روش های مختلف، سرعت از دست رفتن استخوان را به حداقل رساند.

درمان پوکی استخوان ( Treatment of osteoporosis )، از تسکین درد، بهبود حرکت و فعالیت، کمک به انطباق بیمار با آثار روانی اجتماعی بیماری و پیشگیری از کاهش بیشتر بافت استخوانی ( و در نتیجه، کاهش خطر شکستگی استخوان) تشکیل می شود. تمرینات ورزشی، تغییر در رژیم غذایی و جلوگیری از زمین خوردن و سقوط به بیماران کمک می کند تا بر درمان پوکی استخوان استخوان کنترل داشته باشند.

در مواردی که درد در اثر شکستگی گردن استخوان ران یا مچ دست ایجاد شده است جراحی و مصرف کوتاه مدت مسکن موجب بهبود درد می شود. در صورت بروز الگودیستروفی به دنبال شکستن مچ دست، فیزیوتراپی می تواند موجب تسکین درد و بهبود حرکت دست شود. در موارد شدید از سمپاتکتومی (قطع اعصاب سمپاتیک ناحیه ی مبتلای دست گرفتار با عمل جراحی یا با تزریق داروی بی حسی) استفاده می شود.

در شکستگی حاد ستون مهره ها، درد شدیدی ایجاد می شود و می توان به بیمار به مدت کوتاه در بستر استراحت داد و از مسکن های قوی مثل مورفین استفاده نمود. در مواردی که امکان کنترل درد با مسکن های قوی مثل مورفین استفاده نمود. در مواردی که امکان کنترل درد با مسکن های قوی وجود ندارد می توان به طور روزانه، هورمون کلسیتونین تزریق نمود. این هورمون از غده ی تیرویید ترشح می شود و از خاصیت تسکین دهنده ی درد برخوردار است. پس از کاهش شدت درد می توان از مسکن های ساده تر، مانند استامینوفن، استامینوفن کدئین، داروهای ضد درد و التهاب غیر استروییدی مانند ایبوپروفن، پیروکسیکام یا دیکلوفناک استفاده کرد.

استفاده از کمپرس سرد یا گرم موثر است. در بعضی موارد از طب سوزنی و یا تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (Tens) استفاده می شود. برای این کار دستگاه کوچکی حاوی چند الکترود کوچک به کمربندی متصل می شود و بر روی محل درد قرار می گیرد و با ایجاد تحریک الکتریکی، درد را کاهش می دهد.

درمان پوکی استخوان با تغذیه
درمان پوکی استخوان با تغذیه

تاثیرات کلسیم در درمان پوکی استخوان

مطالعات بسیار، نشان می دهند که دریافت کلسیم به مقدار ایده آل، موجب کاهش اتلاف استخوان می شود. مقدار مصرف توصیه شده ی کلسیم در سنین مختلف در جدول زیر نشان داده شده است:

گروه سنی

مقدار مصرف لازم کلسیم

(میلی گرم در روز)

بچه های کوچک (1 تا 3 سال)

500

بچه های بزرگتر (4 تا 8 سال)

800

نوجوانان و بزرگسالان (9 تا 18 سال)

1300

مردان و زنان (19 تا 50 سال)

1000

مردان و زنان (51 سال به بالا)

1200

منبع ارجح کلسیم، لبنیات و سایر مواد غذایی هستند ولی ممکن است بسیاری از بیماران به مکمل کلسیم نیاز داشته باشند. منابع غذایی کلسیم عبارتند از شیر، ماست، بستنی، پنیر، غذاهای غنی شده (مانند بعضی از غلات، شیرینی وافل)، سبزیجات دارای برگ سبز تیره، اسفناج، نان، آب پرتقال و بعضی از آب میوه های دیگر و بیسکویت. بعضی از این غذاهای غنی شده به اندازه ی شیر، حاوی کلسیم هستند.

چنانچه استفاده از مکمل کلسیم ضروری باشد باید در هر وعده با دوز 600 میلی گرم (یا کمتر) مصرف شود زیرا جذب کلسیم در دوزهای بالاتر کاهش پیدا می کند. مقدار مکمل های کلسیم را باید بر اساس محتوای المنتال کلسیم آنها و نه وزن نمک کلسیم آنها محاسبه نمود.

معمولاً کلسیم به تنهایی برای درمان پوکی استخوان به کار نمی رود و اغلب همراه با سایر درمان ها مصرف می شود.

در صورتی که هنوز به این سوال فکر میکنید ” چرا باید کلسیم مصرف کرد ” به اینجا ( کلسیم در بدن ) مراجعه کنید.

فلوراید چه فوایدی در درمان پوکی استخوان دارد؟

فلوراید در شرایط آزمایشگاهی به عنوان عامل محرک قوی سلول های استخوان ساز عمل می کند ولی استفاده از آن در مطالعات متعدد با نتایج متناقضی همراه بوده است. علی رغم افزایش توده ی استخوانی به میزان حداکثر 10% ، فلوراید بر شکستگی های مهره ای و غیر مهره ای بی تاثیر است. با وجود سابقه ی طولانی و مطالعات متعدد، فلوراید همچنان به عنوان یک داروی تجربی باقی مانده است. مقدار روزانه این دارو 15 تا 25 میلی گرم، یعنی خیلی بیشتر از میزان لازم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان است.

فلوراید سدیم عوارضی مانند تهوع، اسهال و استفراغ و احساس طعم بد در دهان و گاهی درد شدید پاها ایجاد می کند.

ویتامین D یکی از نیاز های درمان پوکی استخوان

ویتامین D در پوست، تحت تاثیر گرما و نور فرابنفش ساخته می شود. در تعدا زیادی از افراد، مقدار ویتامین D دریافتی به حد کافی نمی رسد و در نتیجه، میزان زیادی از افراد، مقدار ویتامین D دریافتی به حد کافی (بیش از 75 میکرومول در لیتر یا بیش از 30 نانوگرم در میلی لیتر) نیست. دریافت روزانه 200 واحد بین المللی در بزرگسالان زیر 50 سال و 400 واحد بین المللی در افراد 50 تا 70 سال و 600 واحد بین المللی در افراد بالای 70 توصیه می شود. معمولاً قرص های مولتی ویتامین حاوی 400 واحد بین المللی ویتامین D هستند و بسیاری از مکمل های کلسیم، ویتامین D هم دارند. بعضی مکالمات نشان می دهند که افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های مزمن به مقدار 1000 واحد بین المللی (یا بیشتر) ویتامین D نیاز داند.

مواد غذایی دیگر برای درمان پوکی استخوان

سایر مواد غذایی مانند نمک، مقدار زیاد پروتئین های حیوانی و کافئین، آثار متوسطی بر دفع یا جذب کلسیم دارند. کافی بودن مقدار ویتامین k برای کربوکسیلاسیون بهینه ی اوستئوکلسین ضروری است. در موارد همراه با اختلال تغذیه ای یا متابولیسمی ویتامین k، مانند مصرف دراز مدت وارفارین، کاهش توده ی استخوانی دیده می شود.

درمان پوکی استخوان با تغذیه
درمان پوکی استخوان با تغذیه

درمان پوکی استخوان راههای گوناگونی دارد. یکی از اصلی ترین راههای درمان پوکی استخوان مصرف مدام کلسیم و ویتامین d است.

کلسیم در اکثر لبنیات مثل شیر ، کشک ، ماست و … وجود دارد.

قره قروت منبع کلسیم است.

همچنین شما میتوانید قرص های کلسیم ایرانی و خارجی را از دارو خانه تهیه کنید.

منابع : AsanTeb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52