10 علت سرگیجه را بدانید

سرگیجه عبارتست از احساس عدم تعادل چرخشی در انسان . علت سرگیجه بیشمار است .  سرگیجه غالبا به طور ناگهانی شروع می شود گاهی ساده است و گاهی هم با حال تهوع و استفراغ توام می باشد . گاهی هم شدت آن به حدی است که بیمار قادر به ایستادن و حرکت نیست و گاهی پیدایش سرگیجه مقدمه تشنج می باشد . گاهی سرگیجه چنان شدت پیدا می کند که بیمار از هوش می رود . در این بخش شما را با چند علت سرگیجه آشنا می کنیم.

علت سرگیجه
علت سرگیجه

علت سرگیجه ها چیست ؟

1-عوامل محیطی مانند برخورد گرمای زیاد یا آفتاب شدید به سرکه با ریختن آب خنک بر سر یا گذاشتن یخ بر سر مداوا می شود . ضمنا مالیدن لعاب داروهای سرد مزاج مانند لعاب اسفرزه بر سر بهبودی را تسریع می نماید .

2- برخورد ضربه به سر و ایجاد ضایعاتی در مراکز عصبی داخل جمجمه ، درچنین حالتی ضمن استراحت کامل باید سر این افراد را با ریختن آب خنک یا گذاشتن مقداری یخ بر سر خنک نگهدارند ولی باید گذاشتن یخ مدت زیادی ادامه نیابد .

3- بالا رفتن مقدار چربی خون که در این حالت با مصرف داروهای ضدچربی و رژیم غذایی بدون چربی مداوا می شود .

4- از علت سرگیجه می توان به باقی ماندن مقداری از مواد صفراوی در خون و عدم دفع آن مواد اشاره کرد که با مصرف مسهل هایی که ترشح و دفع صفرا را زیاد می کنند مداوا می شود .

5- گاهی سرگیجه مقدمه ای است جهت شروع سردردهای میگرنی که داروها و اعمالی که سردرد میگرنی را نقصان می دهند . این سرگیجه را هم نقصان خواهند داد .

6- گاهی سرگیجه مربوط است به افزایش فشار درون جمجمه ، در این حالت باید برابر دستوراتی که در پایین آوردن فشار خون داده شده فشار داخل جمجمه را نیز پایین آورد .

7- گاهی ناراحتی گوش درونی که آن را لابیرنیت می گویند با سرگیجه های شدید همراه است .

علت سرگیجه
علت سرگیجه

دیگر دلایل سرگیجه

8- گاهی ضعف بنیه و کم خونی علل سرگیجه می باشد که با تقویت بنیه و خوردن غذاهای مقوی و استراحت به موقع و گردش های ملایم و خنده و تفریح و تقویت روحیه مداوا می گردد . در این حالت می توان برای تقویت از معجون فلونیا نیز استفاده نمود .

9-گاهی در اثر تحمل دردهای زیاد یا در اثر تحمل خستگی زیاد جسمی یا روانی ، سرگیجه عارض می شود که با برطرف شدن علت و استراحت جسمی یا روانی مداوا می گردد .

10- به گزارش آسان طب گاهی مسموم شدن به وسیله بعضی از جانوران زهر دار از علت سرگیجه به شمار می اید که  با خنثی شدن سم و یا دفع آن از بدن ، سرگیجه نیز زایل می گردد .

علت سرگیجه

علت سرگیجه مختلف است. گاهی علت سرگیجه فشار بالا یا پایین است که همراه با سردرد می شود. گاهی خستگی یا نگاه کردن طولانی به جایی مثل کامپیوتر و … موجب سرگیجه می شود.

در برخی موارد بستن چشمها و کمی استراحت حال ما را بهبود میدهد. ولی گاهی باید به پزشک بروید تا مشکل را شناسایی کند.

همچنین فشارتان را هم بگیرید و ببینید که ایا فشار خون شما نرمال است یا نه ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا