بررسی علل یبوست و راهکارهای درمان

علل یبوست بسیار متنوع است . همچنین اجابت مزاج در افراد مختلف متفاوت است . در بعضی روزی یکبار و در بعضی دو روز یکبار است و گاهی تا سه روز یکبار نیر می رسد. اما اگر تعداد دفعات دفع مدفوع به هفته ای دوبار برسد و یا مدفوع بیش از حد طبیعی خشک باشد این حالت را یبوست گویند . چنانچه در هفته حدود سه بار اجابت صورت گیرد و عوارض ناراحت کننده ای نداشته باشد جای تگرانی نیست . اما اگر یبوست شدت پیدا کند ممکن است سبب بروز بعضی بیماری ها شود از این جهت است که باید نسبت به رفع یبوست های شدید اقدام لازم معمول گردد. در این بخش برخی علل یبوست را به شما معرفی می کنیم.

علل یبوست
علل یبوست

برخی از علل یبوست

 افرادی که برای رفع یبوست مزاج مرتب اقدام به خوردن مسهل یا داروهای ملین می کنند باید بدانند که اولا خوردن مسهل های مکرر سبب می شود که حرکات دودی روده ها از حالت طبیعی خارج شده و خود سبب یبوست می گردد و روده ها عادت می کنند که همیشه برای اجابت ، یک ماده دارویی مصرف گردد از طریف مسهل های مکرر سبب تضعیف دستگاه گوارش می شوند . در زیر به برخی از   علل یبوست اشاره می کنیم .

1-نگهداری مدفوع و عدم دفع به موقع آن در اثر اشتغالات مختلف یا به طور ارادی یکی از علل یبوست است .

2- کمی فعالیت های بدنی و استراحت بیش از مقدار لازم

3- استفاده نکردن از غذاهای سلولز دار و پر حجم که همان غذاهای گیاهی می باشند چون غذاهای سلولزدار مانند میوه ها سبب تحریک روده و تخلیه به موقع آن می شوند .

4- بعضی از داروها سبب یبوست شدید می شوند مانند داروهای بیهوش کننده و داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج

5- اعتیاد به مواد مخدر مانند تریاک یا هروئین نیز از علل یبوست است .

6- گاهی ناهنجاری های ساختمانی روده فراخ و راست روده سبب یبوست همیشگی می شود و اینگونه افراد می توانند با حرکات ورزشی مانند دویدن یا ورزش های شکمی این عیب را جبران نمایند .

7- دیگر علت یبوست مصرف مسهل های پی در پی یا تنقیه های مکرر است.

8- اختلالات فکری و ناراحتی های عصبی  هم می تواند از علل یبوست باشد .

علل یبوست
علل یبوست

درمان یبوست

برای رفع یبوست می توان اقدامات زیر را به عمل آورد :

1-هرفردی باید روزانه مقداری حرکت جسمی داشته باشد به خصوص نرمش قبل از صبحانه و ورزش هایی که ماهیچه های شکمی را به انقباض و انبساط در آورند .

2- از غذاهای پر حجم مانند سبزیجات و میوه جات بیشتر استفاده نمایند .

3- از ملین هایی که جنبه غذایی نیز دارند استفاده شود مانند انجیر خیسانده شده و چنانچه انجیر خیسانده شده را با مقداری شیر میل نمایند ملین خوبی خواهد بود .

4- به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب بعضی از افراد برای رفع یبوست از روغن های گیاهی استفاده می کنند لازم به تذکر است که روغن بادام شیرین از سایر روغن های گیاهی بهتر است و مقدار خوراک آن اگر در یک وعده خورده شود پانزده سی سی و اگر چند نوبت مصرف شود هر نوبت پنج سی سی می باشد و می توان هر شب تا مدتی وقت خواب مقدار مذکور را مصرف نمود . درمان خانگی یبوست چگونه است ؟

علل یبوست

علل یبوست مختلف است. یبوست اکثرا به دلیل کم ابی بدن اتفاق می افتد.

برای درمان یبوست باید زیاد اب بخورید.

پیاده روی بروید. انجیر و کیوی بخورید.

غذاهای رونده میل کنید و … .

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا