علایم بیماری هاری در سگ و انسان

چون سگ پس از مبتلا شدن به بیماری هاری به انسان یا جانوران دیگر حمله میکند و اگر شخص را گاز بگیرد و زخم کند میکرب این بیماری را از خون در بدن او وارد کرده و او را به مرض هاری مبتلا می سازد. لذا لازم است مردم سگ ها را از روی علایم آن بشناسند. شخصی که دچار بیماری هاری شده چشمانش سرخ می شود و مثل مست ها راه می رود. در این بخش درباره علایم بیماری هاری اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

علایم بیماری هاری در سگ و انسان
علایم بیماری هاری در سگ و انسان

علایم بیماری هاری در سگ

علایم بیماری هاری در سگ ها به شرح زیر است :

1- یکی از علایم بیماری هاری اینست که چشمانش سرخ می شود.

2- همچنین بیمار آب دهانش به بیرون می ریزد.

3- ممکنست سر خود را پایین می گیرد.

4- یکی از علایم بیماری هاری در سگ ها اینست که دم خود را در بین هر دو پا نگهداشته و به زمین می کشد.

5- مانند مستان راه می رود.

6- یکی دیگر از علایم بیماری هاری در سگ ها اینست که پارس نمی کند.

7- سگ ها از آن می ترسند و فرار می کنند و چون با آن مواجه می شوند با حرکت دم و سر و گردن به آن تملق می کنند آن طور که رسم سگ ها می باشد .

8- از همه چیز می ترسد به خصوص از آب

9- دوست دارد تنها باشد و از نور گریزان است .

10- یک هفته که از بیماری بگذرد حالتی پیدا می کند مثل دیوانگان و به هر چیز یا هرکس که برسد به آن حمله می کند و گاز می گیرد که این مرحله ای خطرناک است .

علایم بیماری هاری در سگ و انسان
علایم بیماری هاری در سگ و انسان

علایم بیماری هاری در انسان

زمانی که ویروس بیماری هاری از راه گاز گرفتن یا از راه زخم های بدن از بزاق آلوده حیوان بیمار وارد بدن انسان شود پس از آنکه ویروس دوره کمون خود را طی نماید ، آثار هاری در بدن انسان ظاهر میگردد . دوره کمون بیماری هاری معمولا سه تا هفت هفته است که گاهی تا دو سال هم ممکن است به طول انجامد . از میان پستانداران معمولا جوندگان در برابر این ویروس استقامت دارند و به این بیماری مبتلا نمی شوند اما در مقابل خفاش و روباه و راسو شدیدا به این ویروس آلوده اند .

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، ویروس بیماری هاری پس از ورود به بدن از طریق مسیر اعصاب به طرف مغز سفر می کند و در آنجا تکثیر می یابد ، سپس به غدد بزاقی وارد می شود . پس از آنکه آثار بیماری هاری ظاهر شود معالجه بسیار دشوار بوده و ظرف چند روز بیمار هلاک خواهد شد .

لذا اگر حیوان بیمار یا مشکوکی انسانی را گاز بگیرد یا چنگ بزند که بدن زخمی شود باید اولا در صورا امکان حیوان را گرفته و سر ببرند وسر آن را به نزدیکترین مراکز آزمایشگاهی برسانند در ثانی شخص مورد حمله را فورا برای تزریق واکسن مربو به مرکز تزریق واکسن برسانند و غفلت در تزریق واکسن با مرگ بیمار برابری می کند .

بیماری هاری در سگ و انسان

بیماری هاری بیماری ای است که اکثرا از سگ به انسان منتقل می شود. برای همین باید تا میتوانید از سگ ها دوری کنید تا شما را گاز نگیرند.

همچنین واکسن هاری هم وجود دارد که ما میتوانیم واکسن ان را بزنیم. متاسفانه در بیماری هاری ویروسی وجود دارد که کم کم به مغز رفته و سریع رشد و تکثیر پیدا میکند. و اگر دیر شناسایی و درمان شود موجب مرگ خواهد شد .

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. ببخشید،یه سؤال داشتم،بعضی از آدم ها که اعصاب ندارن و همش پاچه این و اون میگیرن،اینا هم جز موارد مشکوک به هاری حساب میان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا