اشنایی با علل و درمان بیماری کهیر

خارشی در پوست بدن پیدا می شود که با برآمدگی ها و انتفاخ مانند محل گزیدگی کیک همراه است . این جوش ها که به صورت برجستگی در سطح بدن ظاهر می شوند قرمز رنگ بوده و با خارش شدید ناراحت کننده همراه اند این برجستگی های جوش مانند دارای استطاله هایی هستند و به سرعت پیدا می شوند و طی یک زمان های معینی که ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت باشد مقداری تغییر شکل می دهند . این بیماری در بعضی فامیل ها بیشتر است و بعضی افراد بسیار به این بیماری مبتلا می شوند. از این لحاظ است که اطلاع از تاریخچه بیمار به تشخیص بیماری کمک می کند . این بیماری کهیر نام دارد.

درمان بیماری کهیر
درمان بیماری کهیر

علل بیماری کهیر

به گزارش مجله پزشکی آسان طب نظر اطباء سنتی و اطباء زمان حاضر در علل و اسباب این بیماری تا حدودی مشابه است . طب سنتی بیماری کهیر را یک بیماری کبدی می داند که در اثر ضعف و خستگی و ناراحتی کبد پدید می اید . کبد این غده بطرگ دو کیلوگرمی که اولین و بزرگترین پالایشگاه خون است وقتی نتواند آنچنانکه لازم است ترکیبات خون را تنظیم نماید ناراحتی های مختلفی عارض انسان می شوند که یک نمونع از آن ناراحتی ها کهیر می باشد .

عده ای از زیست شناسان ، بیماری کهیر را در اثر تحریک یک سری عوامل فیزیکی یا شیمیایی می دانند که سلول های بدن و به خصوص گلبول های سفید را تحریک کرده و این سلول ها را وادار به ترشح یک سری مواد شیمیایی کهیرزا می نمایند .

درمان بیماری کهیر
درمان بیماری کهیر

راه درمان بیماری کهیر

چون کهیر دارای مزاج گرم و صفراوی است درمان کهیر با داروهای تنظیم کننده ترشحات صفراوی و داروهای سرد مزاج است .

داروی درمان کهیر در روز اول منضجی است از گل بنفشه – تخم سبز خیار – تخم کاهو – تخم خشخاش – تخم گشنیز – نیلوفر – عناب و سپستان از هر کدام دو مثقال . برای درمان بیماری کهیر باید مجموع را جوشانده و روز اول نصف صبح و نصف را عصر می خورند . مسهل آن مقدار پنج مثقال از پوست هلیله زرد است که در آب جوش ریخته و به مدت 48 ساعت می گذارند تا خوب خیسانده شود و سپس آن را فشرده و از پارچه ای صاف نموده و ناشتا یک وعده می خورند و روزی که مسهل خورده می شود نباید نان خورده شود . البته این مقدار برای درمان بیماری کهیر در افراد بالغ است و افراد کوچکتر به نسبت کوچکی یا خردسالی باید مقدار کمتری مصرف نمایند ، ضمنا باید از خوردن غذاهای زیاد چرب و سرخ کرده و ادویه ها و غذاهای گرم مزاج بپرهیزند و از غذاهای ساده و آب میوه های سرد مزاج یا معتدل استفاده نمایند .

جهت نقصان خارش بدن می تواند مخلوط نشاسته و کافور را در سرکه حل کرده و بر بدن بمالند و به منظور پیشگیری از بروز مجدد بیماری لازم مدتی پس از بهبودی نیز پرهیز خود را نگهدارد .

بیماری کهیر
بیماری کهیر

بیماری کهیر یکی از بیماریهای پوستی است که روشهای درمان زیادی دارد. د راین بیماری پوست قرمز شده و به عبارتی بیرون زده می شود. سعی کنید در این مواقع اصلا گرمی نخورید و خنکی زیادبخورید.

خیار و کاهو  و تخم خیار و تخم کاهو برای درمان کهیر توصیه شده است.

منبع :

asanteb.com

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35