جلوگیری از آلودگی ثانویه موادغذایی

گاهی ممکن است مواد غذایی در اصل آلوده باشند ، مثلا وقتی شیر گاو مبتلا به سل دوشیده می شود . میکروب سل در داخل شیر از همان ابتدا وجود دارد ، ولی گاهی ممکن است بعدا مواد غذایی آلوده شوند . مثلا کسی دستهای آلوده خود را به مواد غذایی بزند و یا مواد غذایی پاکیزه و سالم را در ظروف آلوده بریزند .آلودگی مثال اول را آلودگی اولیه و آلودگی مثال دوم را آلودگی ثانویه می گویند .

آلودگی ثانویه موادغذایی
آلودگی ثانویه موادغذایی

آلودگی ثانویه موادغذایی

آلودگی ثانویه بیشترین انواع آلودگی مواد غذایی را تشکیل می دهند لذا باید با رعایت امور زیر از آنها جلوگیری نمود :

اول : بهداشت فردی در مقابله با آلودگی ثانویه 

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب بهداشت فردی برای مقابله با آلودگی ثانویه به این معنی است :  جلوگیری از آنچه که ممکن ست از طریق دستهای آلوده یا وجود جوش و زخم در پوست و یا سرفه و عطسه وارد مواد غذایی شود . فقط کافی است فکر کنیم که چطور ممکن است غذا توسط انسان آلوده شود و آن وقت راه درست جلوگیری از آلودگی مواد غذایی را پیدا کنیم .

در یک مرکز تغذیه دسته جمعی کلیه کسانی که با مواد غذایی سرو کار دارند باید دارای کارت معاینات ادواری باشند و آزمایش های لازم نظیر آزمایش بررسی تخم انگل ها در مدفوع آنان .  به گزارش اسان طب کشت مدفوع آنان از جهت بررسی آلودگی به میکروب بیماری های حصبه ، وبا و غیره و نیز معاینات ضروری دیگر روی آنها در فواصل مشخص و کوتاه انجام شود.

دوم : مبارزه با مگس و حشرات و موش در برابر آلودگی ثانویه 

از آنجا که حشرات و مگس و موش در آلودگی ثانویه مواد غذایی نقش مهمی دارند ، لذا باید با این موجودات به روش صحیح مبارزه شود . و از نزدیک شدن آنها به مواد خوراکی به شدت جلوگیری کرد .

آلودگی ثانویه موادغذایی
آلودگی ثانویه موادغذایی

سوم : رعایت بهداشت از زمان تهیه تا مصرف برای حفاظت از آلودگی ثانویه 

می دانیم که از زمان تهیه مواد غذایی در هنگام حمل و نقل ، هنگام ریختن آن در ظروف یا در محل نگهداری یا در هنگام فروش یا در موقع طبخ و آماده کردن آن و حتی تا لحظه ی مصرف ممکن است یک ماده غذایی دچار آلودگی ثانویه شود . بنابراین لازم است برای جلوگیری از آلودگی ثانویه  مواد غذایی از زمان تهیه تا لحظه مصرف مراقبت لازم به عمل آید . رعایت استانداردهای تهیه شده برای محل های تهیه وتوزیع مواد غذایی یک اقدام ضروری و موثر در سلامت غذاهاست . آلودگی ناشی از بسته بندی مواد غذایی  چیست ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا