آشنایی با پروتز دندان ثابت و متحرک

پروتز دندان یکی از فعالیت هایی است که به منظور زیبایی و … بر روی دندان انجام میگیرد . منظور از اصطلاح پروتز دندان ، دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. این پروتزها انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان استفاده می شود تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی یک دندان بکار برده می شوند و عموما دندان مصنوعی نامیده می شوند، پروتز متحرک و ثابت دندان بنا به دلایل زیبایی و پزشکی توسط دندان پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. بیمارانی که به پروتز نیاز دارد برای گاز گرفتن چیزی به مشکل بر می خورند و همچنین به خاطر نداشتن یک دندان یا ظاهر جسمانی نامناسبی که به دلیل نداشتن دندان پیدا کرده اند، احساس شرمندگی می کنند.

پروتز دندان
پروتز دندان

انتخاب نوع پروتز دندان

نوع پروتز دندان پیشنهادی باید شرایط زیر را دارا باشد :

پروتز دندان قابلیت اجرا داشته باشد: یعنی اپراتور باید نسبت به عملیاتی شدن درمان اشراف داشته و الا ممکن است پیچیدگی های پروتزی اپراتور را از هدف اصلی دور کند.

پروتز دندان قابل استفاده باشد : مثلا اگر بیماری نسبت به آکریل حساسیت داشته باشد ساخت یک پروتز هیبرید هم مشکل بیمار را حل نمیکند یا اینکه اگر فک پایین بیمار بسیار ضعیف و تحلیل رفته باشد ساختن فک مقابل با پرسلن میتواند آسیب رسان باشد.

هزینه های درمان در ابتدا باید مشخص باشد وحتی المقدور هیچ هزینه ای به آنچه در ابتدا گفته شده اضافه نشود.باید بدانیم که در ساخت پروتز بی دندانی کامل هزینه های پنهانی وجود دارد باید در ابتدا محاسبه شود از قبیل مسائل مربوط به قالبگیری اولیه، ساختن قاشقک، ساخت بیس رکورد، ثبت رابطه فکین و غیره.

پروتز دندان ثابت

با از دست دادن محدودی از دندانها در صورتیکه شرایط لازم موجود باشد ، دندانپزشک پس از تراشیدن دندانهای مجاور ناحیه بی دندان ، پروتز دندان یا ” بریج ” ساخته شده را بر روی دندانهای پایه نصب می نماید.افرادی که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته خود از بریج استفاده می کنند لازم است در مراعات بهداشت دندانهای پایه ( که بریج روی آنها نصب شده ) مراقبت بسیاری نمایند زیرا این دندانهای پایه و اطراف لبه های بریج مکان مناسبی برای تجمع پلاک میکربی و مواد غذائی بوده و تمیز نمودن دندانهای پایه بوسیله مسواک کاملاً مقدور نیست.برای تمیز نمودن دندانهای پایه باید ” نخ دندان ” Dental Floss را از زیر بریج عبور داد وسپس زیر بریج و اطراف دندانهای پایه را کاملا و به دقت پاک نمود. در غیر اینصورت ، با پوسیدگی دندانهای پایه در زیر بریج دندانها پایه وبالطبع پروتز شما ممکن است از دست بروند.

پروتزهای دندانی متحرک

گاهی به دلایل متعدد نمیتوان از پروتز دندان ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتزهای متحرک به کمک افزاد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندانپزشکان می آید. پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته میشود .

پروتز دندان متحرک بر سه نوع اند:

پروتز دندان پارسیل (partial prosthesis)

آن چیزی که در بین عموم جامعه با عنوان « دندان تکه ای » موسوم است همین نوع از انواع پروتز هستند. پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد : برای مثال پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) ، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرند. به گزارش بخش دهان و دندان مجله پزشکی آسان طب ، نوع دیگر پروتزهای پارسیل پروتزهای کرم کبالت است که از قدیم الایام به عنوان درمان بی دندانیها با انتهای آزاد ( کسانی که دندانهای خلفی _دندانهای عقبی _خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز دندان ثابت ندارند ) یا کسانی که به هر دلیل نمیخواهند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند مورد استفاده قرار می گرفته است. این انواع پروتز شامل ترکیب آکریل ( بخش صورتی دست دندان « لثه پروتز ») و آلیاژ فلزی هستند کهکه بخش عمده آن را کرم و کبالت شامل میشود .معمولا به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان میباشد و به آنها پروتز پارسیل felexite گفته میشود.

پروتز دندان کامل یا دست دندان ( denture)

این پروتز دندان همان دندان مصنوعی است که حتما دست پدر بزرگها و مادر بزرگها دیده اید. این نوع از پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که تمام دندانهای خود را از دست داده اند . هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنتهای دندانی ، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.پروتز کامل نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است .نکته مهم این که پروتز دندان کامل از دو بخش تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » موسوم است.این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

 پروتز دندان اوردنچر ( over denture )

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندان متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

پروتز دندان
پروتز دندان

پروتز دندان موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب بود . در این بخش درباره انواع پروتز دندان چه ثابت و چه متحرک اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. پروتز دندان یکی از اقدامات زیباسازی دندانها و در نتیجه زیبایی صورت است که بسیاری از افراد از این امکان استفاده میکنند. همین طور که میدانید زیبایی دندان بر زیبایی لبخند و زیبایی لبخند بر زیبایی صورت تاثیر می گذارد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا