سلامتی دهان و دندان و توصیه های ضروری

سلامتی دهان و دندان مساله مهمی در زندگی ماست که باید به ان توجه کنیم و نکات لازم درباره ان را با دقت انجام دهیم . برای اینکه دندان کمتر آسیب ببیند باید در فواصل منظم قبل از اینکه پلاک دندان بتواند به آن صدمه بزند ، آن را از روی دندان برداریم . در این مقاله نکاتی را درمورد سلامتی دهان و دندان برایتان بیان می کنیم .

سلامتی دهان و دندان
 

نکاتی برای حفظ سلامتی دهان و دندان

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،برای سلامتی دهان و دندان  کودک ، از مسواک نرم استفاده کنید ، چون بافت لثه کودک بسیار ظریف است و مسواک زبر به آن صدمه می زند . ولی همین لثه های ظریف هنگام جویدن پایه میز ، لبه ی تخت و گاز گرفتن از خواهر و برادر ، خیلی دقیق و محک عمل می کنند . لثه های نوزادان به همان اندازه که ظریف هستند ، به اندازه آرواره های تمساح کار می کنند . دندان ها را مسواک بزنید نه اینکه بسایید . بچه ها از مسواک زدن آرام خوششان می آید .

برای سلامتی دهان و دندان توصیه می کنم بچه ها بعد از صبحانه و قبل از خواب دندانهایشان را دقیقا مسواک بزنند و از میان دندان های موجود نخ دندان رد کنند . اگر ممکن باشد ، مسواک زدن بعد از ناهار هم خوب است ، چون خرده های غذا را از میان دندان ها پاک می کند .

در دو سالگی ، شاید کودک شما بخواهد کارهایش را خودش انجام دهد ، ولی اغلب بچه های جوان مهارت دستی کافی برای مسواک زدن و نخ کشیدن بین دندان ها را تا نه یا ده سالگی را به دست نمی آورند بچه ها دوست دارند کارهای بزرگتر ها را انجام دهند .

از سنین بسیار پایین می توانید کودک را آزاد بگذارید که خودش مسواک بزند . ولی پس از او و برای اطمینان از تمیز کردن کامل دندان ها و از بین بردن پلاک دندان ، خودتان کار را تمام کنید . به تدریج و هنگامی که کودک توانایی کافی به دست آورد ( معمولا بین شش تا ده سالگی ) می توانید کار را کامل بر عهده خودش قرار دهید .

سلامتی دهان و دندان

اطلاعات دیگر درباره سلامتی دهان و دندان

بعضی از پدر و مادرها درباره لزوم استفاده از نخ دندان برای بچه ها سوال می کنند . دندان های کودک ، مخصوصا دندان های عقبی کاملا به هم چسبیده هستند . غذا و پلاک دندان در میان آنها گیر می کنند و هر چقدر هم دقیق مسواک بزنید ، از میان دندان ها بیرون نمی آیند . نخ دندان خرده های غذا و پلاک را بیرون می کشد و اینک می توان با مسواک آنها را پاک کرد و از بین برد .

توصیه می کنم به کودک جهت سلامتی دهان و دندان وی  استفاده از نخ دندان را بیاموزید . دندانپزشک می تواند شیوه ی صحیح این کار را به شما و فرزندتان بیاموزد . اگر همه کارها درست پیش بروند و کودک شما شخصا بتواند مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند ، به این کارها عادت کرده است .

دندانپزشک می تواند اهمیت استفاده از نخ دندان را به کودکتان یاد بدهد . همچنین پدر نیز می تواند با خواندن آواز یا گفتن قصه حواس کودک را پرت کرده و در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به او کمک کند .

بسیاری از دندان ها شیار ها و فرورفتگی هایی در سطح عاج دارند که قطعات غذا و پلاک دادنی در آنها جای می گیرند .
لایه کشیدن روی دندان بخش مهم دیگری است که می توان این نواقص را به کمک مسواک یا نخ دندان از انها بیرون آورد . چه چیز باعث سلامت دندان می شود ؟

اکثرا تصور میکنند برای سلامتی دهان و دندان فقط مسواک لازم است. ولی اینطور نیست و نکات دیگری هم وجود دارد که باید به انها توجه کرد. مثل نخ دندان کشیدن و نشکستن چیزی با دندان و …. .

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا