بیماری لکه آجری یونجه و نحوه مبارزه

بیماری لکه آجری یونجه یکی از بیماریهای مهم یونجه است که اخیرا در مزارع خوزستان و بالاخص روی واریته یونجه بغدادی شیوع یافته  و نظر به اهمیت موضوع بیماری مزبور توسط مهاجر شجاعی و ابراهیمی ، محققین گروه امراض نباتی دانشکده کشاورزی اهواز مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه این مطالعات در نشریه شماره 1 سال 1348 بیماری های گیاهی به چاپ رسیده است . در مورد میزان خسارت بیماری لکه آجری یونجه بررسی هائی در مزارع آزمایشی دانشکده اهواز روی واریته های مختلف یونجه به عمل آمده است .

بیماری لکه آجری یونجه

نشانه های بیماری لکه آجری یونجه

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ،بارزترین نشانه های بیماری لکه آجری یونجه ، ظهور لکه های آجری رنگ با حاشیه قهوه ای روی برگهای یونجه است . در صورت شدت بیماری بوته ها زرد و بالاخره خشک می گردد . در پائیز و زمستان و مخصوصا پس از بارندگی که رطوبت هوا زیاد می شود حداکثر خسارت را به محصول یونجه وارد می کند .

بیماری لکه آجری یونجه

مبارزه با بیماری لکه آجری یونجه

بهترین راه مبارزه با بیماری لکه آجری یونجه ، برداشت محصول در اولین فرصت پس از پیدایش اولین لکه روی برگ می باشد . این عمل از ازدیاد و گسترش لکه و بالنتیجه از خشک شدن و از بین رفتن بوته یونجه جلوگیری می کند . کشت واریته مقاوم ویاواریته متحمل در صورتیکه بتواند از نظر میزان محصول با واریته اصلی منطقه رقابت نماید ،یکی دیگر از طرق رهائی از این بیماری است .

با توجه به اینکه واریته موآپای افریقائی در خوزستان نسبت به تمام واریته های دیگر مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و لکه هائی هم که به تعداد کم در روی برگهای آن ظاهر می شود کمتر گسترش می یابد . همچنین با در نظر گرفتن اینکه این واریته از نظر عملکرد محصول در خوزستان با یونجه بغدادی رقابت می کند می توان در صورت امکانات دیگر کشت این واریته را در خوزستان توصیه نمود . نکته جالب توجه اینست که این مرض اصولا روی یونجه های وحشی اطراف خوزستان دیده نشده است .نشانه های بیماری لکه قهوه ای برنج  چیست ؟

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا