عکسهای گل میموزا به همراه مشخصات

گل میموزا یکی از انواع گل با نام گیاه حساس است که گلهای زیاد زرد رنگی داشته و بسیار زیباست. گل میموزا به صورت بته چوبی رشد کرده و عمرش کم است. ارتفاع گیاه میموزا هم به 50-60 سانتیمتر می رسد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره گل میموزا و نگهداری از ان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

گل میموزا
گل میموزا

گل میموزا

جنس میموزا (Mimosa) که گیاه حساس نیز نامیده می شود دارای بیش از 450 گونه است و در خانواده پروانه آسا قرار دارد این گیاهان به صورت مختلف علفی،چوبی ودرختی،یک ساله وچندساله برگ ریز و همیشه سبز یافت می شوند.یک گونه ازآنها M.pudica به نام گیاه حساس بومی برزیل بوده ومناسب کشت درگلخانه و آپارتمان است.این گیاه به بلندی 60-50 سانتی متر می رسد.

گل میموزا
گل میموزا

میموزا چیست ؟

گل میموزا به صورت بته ای چوبی رشد نموده لیکن گیاهی است باعمر کوتاه یک ساله برگ ها مرکب شانه ای وسبز کم رنگ بوده ودارای برگچه های متقابل بیضوی درازی هستند.در روز هنگامی که با گیاه میموزا تماس حاصل شود برگچه ها جمع شده،دمبرگ شل شده وبه سمت پایین خم میشود.اگر بدون مزاحمت رهاشودبه زودی به حالت اولیه خود بر می گردد.

گیاه برای حساسیت خود نسبت به تماس وبرگ های زیبای شانه ای مرکب مورد توجه می باشد.گل های میموزا کوچک ونارنجی به صورت تجمع توپ مانندی روی ساقه های گلزایی درمحور برگ ها و در تابستان و پاییز تولیدمی شوند. گیاه را درگلدان حاوی کمپوست معمولی کاشته و در جایی که بیشترین نور به آن می رسد قراردهید.در طول بهار و تابستان منظم آبیاری نموده و گیاه را مرطوب نگه دارید هر دو هفته یک بار با کود مایع تغذیه نمایید.در ماههای تابستان گلدان را در نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهید.در ماه های گرم تابستان خاک رامرطوب نگاه داشته و گلدان رادر معرض کولر قرار دهید.

گل میموزا
گل میموزا

ازدیاد گل میموزا

ازدیاد گیاه میموزا از طریق بذر صورت می گیرد.بذرها را در خاک کمپوست مرطوب در ماه های اسفند و فروردین بکارید و در دمای C21-18 قرار دهید.پس از رویش،گیاهچه ها را به گلدان های کوچک منتقل نمایید.به موازاتی که گیاهان بزرگ می شوند و تاحد بلوغ آنها را به گلدان هایی بزرگتر انتقال دهید. گیاه حساس معمولا عاری از آفات وبیماری های گیاهی است.

گل میموزا

نگهداری از درخت میموزا 

خاک: خاک شنی، ماسه ای، لومی، مرطوب ، خوب زهکشی شده و کمی اسیدی.

نور: آفتاب کامل .

این درخت در سایه و یا نیم سایه رشد خوبی نخواهد داشت.

دما: دمای بین 20 تا 25 درجه مناسب است.

همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به آب و هوای گرم و مرطوب است و تحمل سرما را ندارد.

آبیاری: آبیاری متوسط و منظم .

در زمستان این درخت به آبیاری چندانی نیاز ندارد.

هرس: سالی یکبار صورت پذیرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. درود
    ایجا نوشته که این گیاه به گرما مقاومه ولی به سرما مقاوم نیس .پس چرا در ماههای گرم باید جلوی کولر بزاریم گلدون رو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا