میوه آکیوت ،دارای خواص ضد التهابی پوست

اعتقاد بر این است که میوه آکیوت ( B. Orellana) از برزیل سرچشمه گرفته و احتمالاً در ابتدا برای رنگ کردن غذاها کاربردی نداشته ولی برای اهدافی مانند نقاشی بدن و آیین های تزئینی (هنوز هم یک سنت مهم در بسیاری از قبایل بومی برزیل است) به کار می رفته است. در قرن 16 میلادی گیاه میوه آکیوت توسط اسپانیایی ها به جهان معرفی شد و میوه آکیوت برای مدت طولانی توسط سرخپوستان آمریکایی برای رنگ کردن بدن و مو بالاخص در میان مردان و همچنین در نقاشی های مردم آزتک به عنوان رنگ قرمز کاربرد فرآوان داشته است. در ادامه ی مطلب همراه ما باشید تا از مشخصات و نحوه ی صحیح کاشت و نگهداری از میوه آکیوت و خواص منحصر به فرد آن برای شما بیشتر صحبت کنیم.

گیاهشناسی و پراکندگی میوه آکیوت

میوه آکیوتمیوه آکیوت یا درخت آناتو (Annatto) با نام علمی Bixa Orellana از راسته ی پنیرک سانان Malvales و خانواده ی Bixaceae دارای میوه ای است که به نام آکیوت (Achiote) یا فرخس خوانده می شود. درختچه ی همیشه سبز است که ارتفاع آن به 6 تا 10 متر می رسد و گلهای آن صورتی مشابه گلهای نسترن وحشی بوده که دارای منشأ منطقه های گرمسیری آمریکا مانند کارائیب و مکزیک می باشد. بومیان آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی از دانه های این میوه که رنگ قرمز دارد برای رنگ کردن بدن و لب استفاده می کنند به همین دلیل گاهی اوقات به نام درخت رُژ لب (lipstick tree) نامیده میگردد.

آب و هوا، خاک و تکثیر میوه آکیوت

میوه آکیوتهمراهان عزیز آسان طب:  میوه آکیوت به راحتی و به سرعت در مناطق عاری از یخبندان رشد می کند، بایستی در پناه از بادهای سرد باشد و آب و هوای مرطوب در طول سال را ترجیح میدهد. خاک آن باید از حاصلخیزی و زهکشی مناسب برخوردار بوده و آفتاب کامل و یا سایه ی جزئی را می پسندد. توسط بذر و قلمه تکثیر می یابد؛ قلمه ها را از گیاهان گلدار جوان می گیرند.

ترکیب ها، کاربردهای صنعتی و غذایی میوه آکیوت

میوه آکیوتدر آغاز قرن 21 تولید سالیانه ی میوه آکیوت خشک در حدود 10000 تن اعلام گردید که بزرگترین تولید کننده جهان برزیل (بزرگترین تولید کننده و ایضاً وارد کننده) با تولید سالیانه 5000 تن و بزرگترین صادر کننده ی آن، پرو با تولید سالیانه ی 4000 تن می باشد. پس از این دو کشور کنیا با تولید سالیانه 1500 تن در رده ی سوم جای دارد. ساحل عاج و آنگولا از سایر کشورهای دیگر در تولید به شمار می رود. رنگ قرمز، زرد و نارنجی آناتو از رنگدانه های مختلف کاروتنوئیدها، به طور عمده بیکسین (Bixin) و نوربیکسین Norbixin، که در پوشش مایل به قرمز مومی شکل دانه نهفته است به دست می آید. میوه آکیوت و عصاره ی آن در حال حاضر به طور گسترده ای در صنعت به عنوان عامل رنگ کننده در بسیاری از محصولات و فرآورده های غذایی مانند پنیر، کره، مارگارین، کیک، سیب زمینی، غذاهای میان وعده، ماهی، سوسیس و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

میوه آکیوت یک جایگزین طبیعی برای رنگ آمیزی مصنوعی ترکیبات مواد غذایی به حساب می آید، اما مطالعاتی که بر روی این گیاه به عمل آمده مشخص کرده که در برخی افراد ایجاد آلرژی های شدید می کند. رنگ زرد تا نارنجی میوه ی فرخس یا آکیوت توسط ترکیبات شیمیایی کاروتنوئیدی بیکسین و نوربیکسین تولید شده است و دانه ها حاوی 4.5-5.5٪ رنگدانه، که 70-80٪ از آن را بیکسین تشکیل میدهد. نوربیکسین در میوه ی درخت آناتو عامل زرد و بیکسین، عامل رنگ نارنجی است. روغن میوه آکیوت غنی از توکوترینول (tocotrienols)، بتا کارتن، اسانس، اسیدهای چرب غیر اشباع، فلاونوئیدها و ویتامین C می باشد.

خواص درمانی و دارویی میوه آکیوت

میوه آکیوت۱: اسپری میوه آکیوت، اسپری تسکین دهنده:

• ترمیم و افزایش سیستم ایمنی پوست در برابر عوامل تحریک کننده

• درمان فوری التهابات ناشی از آلرژی پوست، حتی کودکان

• دارای اثر آنتی باکتریالی و آنتی اکسیدانی قوی، التیام بخش و ضد خارش قوی

• قابل استفاده پس از لیزر (به دفعات روی محل لیزر شده اسپری شود)

• قابل استفاده پس از انواع میکرودرم، پیلینگ شیمیایی و اقدامات درمانی پوست

• قابل استفاده در آفتاب سوختگی

• کمک به بهبود اگزما و روزاسه(در پوست های چرب)

۲: قرص روکش دار سیستینول میوه آکیوت:

قرص روکش دارسیستینول میوه آکیوت، داروی گیاهی برای درمان عفونت مجاری ادراری است. سیستینول اکیوت، در موارد بیماریهای التهابی در مجاری تحتانی دستگاه ادراری به کار می رود که حاوی عصاره برگ خشک Bearberry می باشد. سیستینول آکیوت را می توان برای موارد عفونت های ادرای غیر پیچیده، تخفیف علائم و تسریع روند درمان، با خواص آنتی بیوتیکی بدون بالابردن خطر مقاومت به کاربرد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا