پامچال | گل پامچال و تکثیر گل پامچال

پامچال (primula) جنس بزرگی است باحدود 500 گونه متعلق به خانواده پامچال. گل های پامچال گل های زمستانه محسوب می شوند و در زمستان سبز و فعال هستند. گل های برگ ریز و نسبتا مقاوم و چند ساله ای هستند که در بیشتر مناطق دنیا به خصوص نیمکره شمالی و مناطق سردسیری کشت می شوند.

تکثیر گل پامچال

گل پامچال

به گزارش مجله پزشکی آسان طب بسیاری از گونه ها بومی چین می باشند. تعداد زیادی از گونه ها مناسب گلخانه و کشت در باغچه های سنگی و صخره ای مناطق نسبتا سرد می باشند. برخی گونه ها اطراف جویبارهای آب جاری و تعدادی مناسب باغچه های منازل و پارک ها در ماه های فروردین و اردیبهشت هستند. به سرعتی که هوا گرم میشود گل های آنها پ‍‍ژمرده شده و گیاه به حالت غیرفعال و تنها با برگ ها برای مدتی باقی می ماند. برخی از گونه هایی که مناسب کشت درگلدان و نگهداری درون خانه و آپارتمان بود همانند P.kewensis،P.malacoidesوP.obconica بومی چین هستند. گونه P.malacoides که یک گیاه زیبا با گل های فراوان است. در بسیاری از مناطق به عنوان گل گلدانی و خانگی کشت می شود. این گل به ارتفاع تا 40 سانتی متر رشد نموده، اگر چه گونه ای چند ساله است لیکن به عنوان گیاه یک ساله کشت می شود. برگ ها به رنگ سبز کم رنگ، پرز دارو تخم مرغی بوده بادندان های ریز و کند در حاشیه.

گل های فراوان و زیبایی بر روی ساقه های ظریف گلزا از ماه های اسفند تا اردیبهشت تولید می شود. گل هابه رنگ های متنوع ارغوانی تا قرمز و سفید زیبایی خاصی را ایجاد می نمایند. از این گونه واریته های مختلفی وجود دارد که از نظر رنگ گل ها و کیفیت آنها متفاوتند. برخی از واریته ها با گل هایی معطر مانند chief””Fire بارنگ قرمز آجری گلها، “Jubilee” بارنگ گل قرمز آلبالویی معطر و”Lilac Queen”با گل های به رنگ آبی و بنفش وجود دارند. گیاه را در گلدان نسبتا کوچک (8سانتی متر) که حاوی کمپوست است بکارید با کود مایع هفتگی تغذیه کنید. گلدان را همیشه نمناک نگهدارید. در زمستان در دمای C13-10 نگهدارید.

پامچال پرورش

پامچال گلی مفید برای پوست

خاصیت ادرارآور دارد و از این طریق سموم بدن مانند سدیم، اسید، چربی و … را دفع می کند.

نقش مهمی در بازسازی سلول های بدن دارد.

به طور طبیعی دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضدعفونی کننده است.

ناراحتی هایی مانند گلودرد و عفونت بینی را به طور موثر درمان می کند.

علایم قبل از قاعدگی و پس از یائسگی را کاهش می دهد.

روغن آن خاصیت ضدافسردگی دارد، در نتیجه استرس و اضطراب را رفع می کند و آرامش بخش است.

تمیزکننده طبیعی پوست است.

با افزایش انقباض عضلات و بافت ها، از افتادگی پوست پیشگیری می کند و چین و چروک را نیز از بین می برد.

پامچال

تکثیر گل پامچال

تکثیر پامچال از طریق کاشت دانه های رسیده و تازه امکانپذیر است. بذور گونه های مذکور آپارتمانی رامی توانید در تیر ماه و یا اسفند و فروردین بکارید. دانه ها را در گلدان یا جعبه های مخصوص محتوی کمپوست سطحی کاشته و خاک زیادی روی آنها نپاشید آنها را در جای مخصوص در 16C قرار داده تا رویش نمایند. بهتر است روی بذر را با کاغذ آلومینیوم یا پلاستیک بپوشانید و در مکان سایه نگاه دارید تا گیاهچه ها رویش نمایند. برخی ازبیماری های قارچی و ویروسی شایع است و ممکن است آسیب هایی را به گیاه وارد نمایند.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره گل پامچال و نحوه تکثیر و پرورش پامچال تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید. اگر شما درباره این گل زیبا اطلاعات دیگری دارید لطفا در بخش نظرات بیان کنید تا دیگران از آن استفاده کنند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا