آفلاندرا | گل افلاندرا

آفلاندرا (Aphelandra) متعلق به خانواده آكانتاسه و داراي حدود 200 گونه است. آن ها گياهان هميشه سبز گلخانه اي و آپارتماني را تشكيل مي دهند.گونه A.squarosaيكي از گونه هاي بسيار متداول است كه براي برگ هاي زينتي و گل هاي زيباي خود مورد توجه زيادي است. برگ هاي نيزه اي نوك تيز و سبز تيره كه غالبا رگبرگ هاي سفيد دارند به صورت متقابل قرار دارند. گل هاي زيباي آن به صورت فشرده سنبله مانند و پهلودار در انتهاي ساقه توليد مي شوند. گل هاي نسبتا كوچك زرد و لوله اي بوده كه روي برگ هاي زرد زينتي ايجاد مي شوند. گلزايي معمولا در تابستان صورت مي گيرد.
گياه هنگام گلزايي به آبياري منظم وزيادي نياز دارد ليكن در پاييز و زمستان آبياري بايستي متوقف شده ليكن خاك آن ها نبايستي كاملا خشك شود، يعني نمناك باشد. افلاندرا به نور كافي نياز دارد ، ليكن نه نور مستقيم آفتاب . درون گلخانه نبايستي نور شديد به آن ها برسد.گياهان را اوايل بهار به گلدان هايي جديد با خاك (كمپوست) جديد منتقل نماييد. در زمستان نيز به تغذيه آن با فواصل بيشتر ادامه دهيد. در زمستان نبايد درجه دما پايين تر از Cْ10 باشد.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

گل آفلاندرا

تکثیر گل آفلاندرا

در هنگام تكثير پس از گلزايي گياه را تا پايين قطع نماييد به صورتي كه 4-2برگ از آن باقي بماند . اين كار موجب رويش جوانه ها در پايين مي شود. جوانه ها را پس از آن كه حدود 10 سانتي متر رشد كردند قطع نموده و در مخلوطي از ماسه و پيت فرو برده و در جاي گرم و مرطوب قرار دهيد تا ايجاد ريشه نمايند. سپس آن ها را به گلدان هاي جدا گانه منتقل نماييد.
گاه ممكن است حشرات ريز و يا عدم تغذيه مناسب موجب از بين رفتن زيبايي برگ ها بشوند.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

در زمستان نباید آفلاندرا را در جای سرد قرار داد .در بهار باید گلدان آفلاندرا را عوض کرد و در محل روشن و مناسب رشد قرار داد.

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا