لکه بینی قبل از پریود ، علل و درمان

لکه بینی قبل از پریود – لکه بینی یا خونریزی بین قاعدگی (مترورازیا  Metrorrhagia) یکی از اختلالات شایع قاعدگی در بین پنج درصد از خانم هاست . اگر این لکه بینی در دختران نوجوان یا در زمان تخمک گذاری دختران جوان اتفاق افتاد مشکلی نیست . اما اگر بیشتر از دو ماه شد باید به پزشک مراجعه کنند . همچنین اگر لکه بینی قبل از پریود در زنان بالاتر از 40 سال رخ داد باید بدانند که به یائسگی نزدیک شده اند . به گزارش سایت آسان طب  در بین این افراد لکه میتواند صورتی -قرمز یا قهوه ای باشد .

لکه بینی قبل از قاعدگی به دو علت اصلی رخ میدهد . به گزارش سایت آسان طب یکی اختلالات هورمونی به دلیل تنبلی تخمدان – کم کاری تیروئید یا … و دیگری علت ارگانیک مثل کیست تخمدان، فیبروم رحمی، پولیپ دهانه رحم، ضایعات و زخمهای دهانه رحم و … .

لکه بینی قبل از پریود

علت لکه بینی قبل از پریود

گاهی لکه بینی بخاطر قرص جلوگیری از بارداری و تخمک گذاری است . اما دلایل دیگری هم میتواند داشته باشید که نباید انها را نادیده گرفت :

– یکی از علل لکه بینی قبل از پریود استفاده از دستگاه داخل رحمی(IUD)  است.

– همچنین مصرف داروهای ضد انعقاد خون میتواند سبب لکه بینی قبل از قاعدگی شود .

– استرس و تنش ازمهمترین دلایل لکه بینی قبل از پریود میباشد .

– لکه بینی قبل از پریود میتواند بدلیل شیردهی در زنان شیرده باشد .

– سرطان گردن رحم و  لکه بینی قبل از پریود

– معاینه دهانه رحم توسط پزشک و لکه بینی قبل از پریود

– لکه بینی قبل از قاعدگی و پولیپ و یا فیبروئید رحمو اندومتریوز

– از دیگر دلایل لکه بینی قبل از پریود عفونت مهبل – صدمه وارد شدن به مهبل-خشکی دیواره مهبل به علت کاهش استروژن پس از یائسگی است.

– عوارض زایمان مانند سقط جنین و یا حاملگی خارج رحمی

– به گزارش سایت آسان طب نوسانات سطح هورمونها یا  کم کاری تیروئید علل دیگر لکه بینی قبل از پریود است .

– قطع و یا از سر گیری مصرف قرصهای ضد بارداری و یا استروژنها هم سبب لکه بینی قبل از پریود می شود .

-ازدیگر علل لکه بینی قبل از پریود  میتوان به  سرطان آندومتر( دیواره داخلی رحم)، سرطان رحم یا دهانه رحم- پولیپ رحم ( یک بافت بدون درد در داخل یا روی سطح رحم)-  کیست تخمدان-  اختلالات تیروئید- دیابت- آندومتریوز (بافتی مشابه پوشش داخلی رحم، در نقاط دیگر بدن ظاهر می شود) یا تغییرات دیگری در دیواره رحم-  استفاده از داروهای رقیق کننده خون-  سوزش واژن به دلیل خشکی-  انجام آزمایش هایی مثل پاپ اسمیر-  استرس-  شروع و یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری-  استفاده از IUD (آی یو دی) برای پیشگیری از بارداری-  انواع خاصی از داروها، مانند کورتیکواستروئید یا داروهای ضد افسردگی-عدم تعادل هورمونی و عفونت مثانه یا واژن-  بارداری-  بارداری خارج از رحم و  سقط جنین اشاره کرد .

لکه بینی قبل از پریود در موارد زیر باید حتمأ توسط پزشک پیگیری شود

دخترانی که به سن بلوغ نرسیده اند – دختران کم تر از 10 سال – زنان بیش از 50 سال – خونریزی در دوران بارداری – لکه بینی دردناک یا با حجم زیاد – لکه بینی با تب – لکه بینی با درد لگنی – لکه بینی طولانی مدت

لکه بینی قبل از پریود

درمان لکه بینی قبل از قاعدگی

ابتدا پزشک باید علت لکه بینی قبل از پریود را شناسایی کند . وی با دقت و احتیاط پوشش واژن و گردنه ی رحم را معاینه میکند. گاهی ممکن است نمونه بافت را به آزمایشگاه بفرستد. تست های هورمونی گرفته شده و اختلالات شناسایی می شود .

اگر دلیل لکه بینی قبل از پریود فقدان تخمک گذاری باشد داروهای هورمونی مثل قرص ضد بارداری تجویز خواهد شد. اما گاهی همین قرص ها سبب لکه بینی قبل از پریود می شود .

حتما عفونت را درمان بکنید. داروی آن میتواند آنتی بیوتیک باشد. همچنین در تشت آب و بتادین بنشینید. شرت خود را هر روز یکبار عوض کنید .
یکی از علل  لکه بینی قبل از پریود در گردن رحم یا ورودی باریک رحم است . گاهی این جا سلول غیر طبیعی میسازد که پزشک با کمک لیزر ان را از بین میبرد . البته نترسید . این اتفاق در دو سوم موارد عادیست . ولی خب باید سریع درمان شود . چون در یک سوم منجر به سرطان می شود .

دیگرمواردی که باید رعایت کرد عبارتند از :

  • جلوگیری از اضافه وزن و چاقی
  • عوض کردن روش جلوگیری از بارداری
  • یادداشت تاریخ دوره های پریودی و لکه بینی
  • طبق تجویز پزشک قرص جلوگیری از بارداری را مصرف کنید
  • مصرف آسپرین را کم کنید یا حتی مصرف نکنید
  • آزمایش پاپ اسمیر فراموش نشود
  • استرس و اضطرابتان را کم کنید و به ریلکسیشن و ارام سازی خود بپردازید

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. درودو عرض ادب، من4ساله لکه بینی قبل از پریودی دارم 1هفته مونده به پریودیم لکه دارم، الان بیشتر شده کل ماه رو لکه دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا