ارکیده،زیبایی بخش خانه شما

گیاه ارکیده امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به این دلیل بدست آمده است که اول گیاه ارکیده بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو می گیرند و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گل هاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی می ماند(حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط). در این مطلب ما سعی بر این داریم که اطلاعات بیشتری از گیاه ارکیده در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

گیاه ارکیده

گیاه ارکیدهشکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب کرده و باعث می شود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوه های باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج می شود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند. گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع به ارکیده‌ی پروانه‌ای ی یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است.

فصل گلدهی گیاه ارکیده

گیاه ارکیدهفصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع می شود و چند ماه گل دارند و پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز دارند تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میت وانند گل بدهند. اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و غیره نیز وجود دارند.

دمای مناسب برای گیاه ارکیده

گیاه ارکیدهگیاه ارکیده گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است و بنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد. در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.

خاک مناسب گیاه ارکیده:

گیاه ارکیدهبهترین راه این است که خاک مخصوص گیاه ارکیده را تهیه کنید. برخی از تولیدکنندگان تازه کار به اشتباه فکر می کنند خاک مورد نیاز گیاه ارکیده نیز مانند دیگر گل هاست و خاک گلدان را انتخاب می کنند. این کار یک اشتباه بزرگ است زیرا ریشه های گیاه ارکیده نسبت به سایر گل ها به هوای بیشتری نیاز دارد و خاک گلدان نمی تواند این هوا را برای  ریشه ها فراهم کند. بنابراین باید از یک خاک سست تر و با منافذ بیشتر برای کاشت گیاه ارکیده استفاده کرد. بیشتر افراد خزه خشک شده، تراشه های درخت، پوست نارگیل، پرلیت و گلوله های پلی استایرن را با خاک مخلوط می کنند.

تهیه خاک: همراهان عزیز آسان طب: شما می توانید خودتان یک خاک مناسب برای گیاه ارکیده درست کنید که برای انواع ارکیده کار می کند. برای تهیه خاک از ترکیب چند ماده مختلف استفاده کنید. دو خاک از مواد زیر با دانه های ریز و متوسط (یک خاک با دانه های ریز و یک خاک با دانه های متوسط) برای گیاه ارکیده تهیه کنید که ریشه های کوچک ارکیده از رطوبت بیشتری لذت ببرند و بعد هر دو خاک را با هم مخلوط کنید:
4 قسمت تراشه های ریز درخت یا پوسته های نارگیل
1 قسمت زغال چوب
1 قسمت پرلیت

انتخاب ظرف گیاه ارکیده

گیاه ارکیدهدر صورتی که گیاه ارکیده شما از واریته هایی است که اندازه کوچک دارند یک ظرف کوچک و مناسب برای آن انتخاب کنید. گلدان مناسب باید 10 تا 15 سانتی متر قطر  و 20 تا 25 سانتی متر ارتفاع داشته باشد. بسیاری از گل های ارکیده در صورتی که ریشه های آن ها محدود باشند بهتر رشد می کنند سپس مطمئن شوید ظرفی که انتخاب می کنید به اندازه کافی سوراخ زهکشی داشته باشد. به خاطر داشته باشید آبیاری بیش از حد برای گیاه ارکیده مضر است. برخی از گونه های ارکیده مثل cymbidiums به گلدان های بزرگی برای جای دادن ریشه های بلند خود نیاز دارند. انواع گلدان های زیر برای کاشت گیاه ارکیده پیشنهاد می شوند:

1: گلدان های خاص که شبکه ای از سیم های به هم پیوسته هستند که باعث رسیدن هوای کافی به ریشه های ارکیده می شود. این گلدان ها را می توان برای دریافت نور بیشتر آویزان کرد.

2: گلدان های پلاستیکی با رنگ روشن که نور خورشید بیشتر به ریشه برسد. این اجازه می دهد که ریشه های ارکیده بدون مشکل رشد کنند.

3: گلدان های چوبی که از چوب مقاوم نسبت به پوسیدگی ساخته شده اند. هر چوبی که در گلدان به کار می رود قبل از اضافه کردن خاک، با ورق خزه پوشانده می شود.

کاشت و بارور کردن گیاه ارکیده

گیاه ارکیده

بهترین زمان برای کاشت گیاه ارکیده اوایل تا اواسط بهار است و بدانید که اگر ارکیده را با دانه می کارید باید صبور باشید. باید مواظب باشید دست های شما و محیطی که در آن بذرها را می کارید استریل باشد. چند دانه روی خاک در هر گلدان پراکنده کنید. در صورت لزوم از کودهای سازگار با محیط زیست استفاده کنید. از بهترین خاک ممکن استفاده کنید. برای بارور کرده گیاه ارکیده ابتدا دمای مناسب گل ارکیده را تنظیم کنید. اکثر گل های ارکیده از آب و هوای گرمسیری سرچشمه گرفته اند، یعنی جایی که هوا خوب است و مقدار زیادی نور هست و 12 ساعت در طول روز روشنایی وجود دارد. درجه حرارت (با توجه به گونه مورد نظر) باید بین 18.3 تا 23.8 درجه سانتی گراد باشد. مطمئن شوید تفاوت درجه حرارت بین شب و روز 6.66 درجه سانتی گراد باشد. این موضوع باید در اسرع وقت اجرا شود.

نور مناسب برای گیاه ارکیده

گیاه ارکیدهمطمئن شوید که گل ارکیده در طول روز به اندازه کافی نور خوشید دریافت کند، اما بیش از حد هم نباید نور دریافت شود. اکثر گونه های ارکیده نور غیر مستقیم را بیشتر دوست دارند. نور مستقیم ممکن است باعث سوزاندن گل ارکیده شود، در حالی که اگر گیاه به اندازه کافی نور دریافت نکند، گل نمی دهد. برای این که متوجه شوید که گل شما به اندازه کافی نور دریافت می کند برگ های آن را بررسی کنید. برگ ارکیده باید به رنگ سبز روشن و سالم باشد در این صورت به این معناست که گیاه ارکیده به اندازه کافی نور دریافت می کند، اگر برگ ها سبز تیره باشند یعنی نور به اندازه کافی نیست. اگر برگ ها زرد شوند یا رنگ آن ها قهوه ای یا مایل به قرمز بود به این معناست که بیش از حد نور دریافت می کنند. بهتر است ارکیده در پشت یک پنجره پرده دار قرار داده شود، ارکیده به مقدار زیادی نور نیاز دارد ولی باید غیر مستقیم باشد.

آب مورد نیاز گیاه ارکیده

گیاه ارکیده

گیاه ارکیده را باید هر 5 تا 12 روز یک بار آبیاری کرد. آبیاری بیش از حد یا آبیاری به میزان کم باعث از بین رفتن آن می شود. در طول ماه های تابستان، روزهای طولانی تر و حرارت بیشتر، مدت زمان بین هر آبیاری برای آن باید کوتاه تر باشد. گونه های زیر را در تمام اوقات مرطوب نگه دارید(البته خاک نباید خیس شود): Paphiopedilum، Miltonia، Cymbidium و  Odontoglossum.

گونه های روبه رو را در طول رشد فعال مرطوب نگه دارید اما به جز این مرحله اجازه دهید در بین آبیاری ها خاک خشک شود: Cattleya، Oncidium، Brassia و  Dendrobium

خاک در این گونه ها باید در بین آبیاری ها خشک نگه داشته شود: Phalaenopsis،  Vanda و  Ascocenda

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا