گیاه یوکا،مناسب منزل شما

گیاه یوکا گیاهی است زیبا با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز که این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ ها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگ های آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسب تر است. گیاه یوکا از خانواده آگاواسه است. گیاه یوکا از گیاهان دیر رشد است،که بتدریج سن گیاه بالا می‌رود که برگ‌ها پائین ریخته شده و فقط در انتهای تنه تعدادی برگ باقی می‌ماند. برخی ارقام گیاه یوکا به سرما مقاوم بوده و کشت و کار آن‌ها از سال‌ها پیش در ایران معمول بوده است. این گیاه از طریق کاشت بذر، پاجوش، قلمه ساقه یا قلمه ریزوم تکثیر می‌شوند.

گیاه یوکا

گیاه یوکاساقه های گل دهنده ی گیاه یوکا هر چند سال یکبار نمودار شده و گل های سفید و کرم به تعداد زیاد به شکل زنگوله‌ای کوچک و واژگون می‌دهند که محل قرار گرفتن گل آذین وسط برگ است. میوه های قهوه ای رنگ گوشتی و تخم مرغی شکل ظاهر میشود که تا 2.5 سانتی متر طول دارد. گیاه یوکا می تواند تا 9 متر در ارتفاع رشد کند و در عرض تا 4.5 متر گسترده شود، اما معمولا کمتر از 6 متر ارتفاع میگیرد.برگ های آن مانند بند، بدون ستون فقرات و تا 1.2 متر طول دارد. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود. درخت یوکای امریکایی، بلندترین گونه از جنس یوکادر خانواده خنجریان است. نام های متداول برای این گونه عبارتند از درخت یوکای بدون ستون فقرات، یوکای امریکایی نرم نوک، یوکای آبی، یوکای امریکایی غول و itabo. این گیاه بومی مکزیک، بلیز، کاستاریکا، گواتمالا و هندوراس است و گیاه ملی کشور السالوادور می باشد.

شرایط نگهداری از گیاه یوکا

گیاه یوکانور : به نور کافی احتیاج دارد در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد .

درجه حرارت : درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود .

آبیاری : در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود. اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند به آب کمی نیازمند هستند.

خاک : خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.

نحوه ی تکثیر گیاه یوکا

گیاه یوکااگر شما مایلید از روش تجاری برای تکثیر استفاده کنید به یک اره سرشاخه زنی نیاز دارید. ساقه گیاه را با دقت و احتیاط به قسمت هایی به طول ۲۰ – ۱۰ سانت ببرید و سپس قطعات کلفت ساقه را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و هر قطعه رادر گلدانی با قطر ۱۳-۱۱ سانت و کمپوست بذر و قلمه قرار دهید و در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و نور مناسب و کافی به مدت ۲ ماه نگاه دارید. خاک باید کمی مرطوب باشد پس از این مدت ساقه ریشه داده و جوانه های جدید ظاهر می شود . نکته بسیار مهم این است که در این روش علاوه بر مراقبت بسیار زیاد باید ساقه را درست در خاک قرار داد، یعنی انتهای تحتانی ساقه در خاک و قسمت بالای آن رو به بالا باشد.

روش دیگر تکثیر این گیاه ، جدا کردن پا جوش از کنار پایه مادری است زمانیکه طول پاجوشها به ۲۰ سانت رسید ( نباید از ۱۵ سانت کوتاهتر باشد ) ، در اواسط بهار، با استفاده از یک چاقوی خیلی تیز آنها را از انتها یعنی از محلی که به ساقه اصلی متصل است جدا کنید. ابتدا انتهای آنها را درپودر هورمون ریشه زایی قرار داده ، سپس در گلدانی با قطر دهانه ۱۱-۹ سانت و کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاک را کمی مرطوب کنید و گلدان را دردمای حدود ۲۱ درجه – نور مناسب و کافی ولی بدور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید . پس از ۲ ماه ریشه دهی انجام خواهد گرفت . پس از ریشه دهی آبیاری را افزیش دهید ولی دقت کنید که در فواصل آبیاری خاک گلدان تقریبأ خشک شده باشد. گیاه را با کود مایع { کود مایع زربرگ مناسب است } تغذیه کنید. زمانیکه گیاه به اندازه کافی بزرگ شدآن را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانت منتقل کنید اما دقت شود گلدان را زیاد عوض نکنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

 

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا