گیاه دیفن باخیا،خطرناک است

گیاه دیفن باخیا, گیاهی است با برگ های زیبا از خانواده آراسه( ARACEAE) که گاهی در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط ، گل های کوچکی که بیشتر شبیه گل های آروم لی لی هستند، می دهد که البته خیلی کم دیده می شود (طول گل آن به 13 سانتیمتر می رسد ولی چندان مشخص نیست). برگ ها تقریبا بیضی کشیده با نوک تیز و در روی ساقه بطور مارپیچ بوجود می آیند. ما در این مطلب از نحوه ی کاشت و تگهداری گیاه دیفن باخیا که بسیار زینتی و مناسب خانه است برای شما عزیزان بیشتر صحبت می کنیم.

گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیااین گیاه، از نام(جوزف دیفن باخ), (وفات، 1863 )، سر باغبان گیاهشناسی وین گرفته شده است. گیاه دیفن باخیا که بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است چندین نوع دارد و به دلیل داشتن برگهایی با طرح های زیبا بسیار مورد توجه مردم جهان قرار گرفته و گیاهی مقاوم است و به دلیل سادگی نگهداری در اکثر آپارتمان ها دیده می شود. گیاه دیفن باخیا دارای ساقه های نرم و آبکی و برگ هایی به رنگ سبز بالکه های سفید و زرد و رگ برگهای اصلی گیاه دیفن باخیا کاملا مشخص است که از دو طرف برگ دیده می شوند. برگها بسته به نوع گیاه ، پهن و درشت و یا نسبتا کوچکند و ساقه اصلی غالبا بدون انشعاب بوده، و برگ های انتهایی مداوم در حال فعالیت و رشد می باشند. در بیشتر رقم ها برگهای پایین به تدریج می ریزند و ساقه گیاه حالت لخت به خود می گیرد، که در این صورت گیاه زیبایی خود را از دست می دهد. طول برگ های شکننده این گیاه ممکن است تا 47 سانت نیز برسد و پهنای برگ ها نیز به نصف این مقدار افزایش می یابد. ارتفاع این گیاه به ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر میرسد. طول برگ ها در گیاه بالغ ۵۰ تا ۶۰ و عرض آن حدود ۲۰ سانتی است.

شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیادما: به طور کلی گیاهی گرما دوست است و در زمستان مناسب ترین درجه حرارت 13 تا 18 درجه سانتی گراد و در تابستان بیشتر از بیست و چهار درجه سانتی گراد است. موقعی که هوا خیلی گرم باشد، بهتر است به طور مرتب آب روی برگهایش پاشیده شود زیرا در هوای گرم اگر غبارپاشی نشود، برگ هایش قهوه ای گشته، خود را جمع نموده و می ریزند. در این صورت بهتر است آن را به محل خنک منتقل کرده و آب بیشتری به آن بدهید. در مورد اسپری کردن آب روی برگهای گل دیفن باخیا به این نکته توجه داشته باشید که وقتی نور آفتاب روی برگهایش قرار دارد، نباید آنها را خیس کرد، زیرا در این صورت دچار سوختگی برگ گشته و روی پهنک برگ لکه های قهوه ای ظاهر خواهد شد.

نور: دوستدار محیطی سایه روشن است یعنی مناسب ترین موقعیت، زمانی فراهم می آید که در محلی پرنور و به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشد. در صورتی که در محل کم نور و سایه برای مدت طولانی قرار گیرد، ساقه ها و برگ هایش استحکام خود را از دست داده و رشد بی رویه می کنند و در این صورت گیاه زشت و بدقواره می شود و ساقه هایش خود را می اندازند. در محیط بسیار پرنور که نور آفتاب برای این گیاه مزاحمت ایجاد می کند، برگها زیبایی و جلوه خود را از دست داده، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد. علامت آفتاب سوختگی، خشکی و قهوه ای شدن لبه و اطراف برگهاست.

آبیاری: در تابستان هر هفته دو تا سه بار و در زمستان فقط یک بار به آن آب بدهید. روش دقیق تر برای پیدا کردن زمان آبیاری گیاه دیفن باخیا آن است که اجازه بدهید سطح خاک خشک شود و هر وقت خاک رطوبت خود را از دست داد و خشک شد، به آن آب بدهید. آب کم، موجب توقف رشد و ریزش برگها می گردد البته ریزش برگهای دیفن باخیا ممکن است علتهای دیگری نیز داشته باشد. گیاه دیفن باخیا به آب زیاد حساسیت دارد. اگر به طور بی رویه به آن آب بدهید، خیلی زود دچار پوسیدگی ساقه می گردد.

رطوب: در تابستان غبار پاشی روزانه پیشنهاد می گردد به خصوص اگر دما بالای 24 باشد. همچنین ریختن آب در زیر گلدانی سنگریزه دار (به طوری که ته گلدان با آب در تماس نباشد) جهت تامین رطوبت اثر مثبت دارد. درصورتی که گیاه در اتاق نگهداری شود می توان رطوبت آن را به یکی از سه روش زیر تا اندازه ای تنظیم و تامین نمود:

الف: در هوای گرم زمانیکه درجه حرارت از 22 درجه تجاوز می کند آب را بوسیله اسپری روی آن بپاشند .

ب: آب باید کاملا خالص باشد و در غیر اینصورت اثر املاح روی برگهای آن باقی می ماند .

پ: گیاه در تابستان و در فصل رویش به آب نسبتا زیاد نیاز دارد و در زمستان باید مقدار آنرا کم کرد.

خاک: این گیاه به زهکشی خوبی نیاز دارد بنابراین خاک برگ برای این گیاه مناسب است (مخلوط یک قسمت خاک رس و یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ ) شایان ذکر است که زیاد بودن کود حیوانی باعث پوسیدگی آن می شود.

تکثیر گیاه دیفن باخیا به روش خواباندن هوائی

گیاه دیفن باخیااین روش یکی از ساده ترین راه ریشه دار کردن گیاهان می باشد و بیشتر برای گیاهان زینتی که برگهای پائینی خود را از دست داده اند بکار می رود. بدین منظور قسمتی از ساقه را برحسب نوع گیاه به یکی از سه شکل زیر با چاقوی تیزی شکاف میدهند. تقسیم هوائی گیاه دیفن باخیا همانند فیکوس مراحل مختلف بالا را بایستی رعایت نمود.

1 – حلقه ای پیرامون پوست گیاه بطول در حدود 5 سانتیمتر برمیدارند .

2 – شکافی بصورت V عمودی بر ساقه گیاه حد اکثر باندازه یک سوم قطر شاخه ایجاد می نمایند .

3 – برش مورب از طرف پائین ساقه به بالا و شکافی مورب حداکثر یک دوم قطر شاخه ایجاد میکنند و برای جلوگیری از بسته شدن شکاف یک تکه چوب کوچک بین دو لبه آن قرار می دهند.

هدف از شکاف دادن ساقه قطع آوندهای آبکش حاوی شیره پرورده می باشد زیرا شیره خام توسط آوندهای چوبی به بالای گیاه میرسد. در اثر عمل فتوسنتز ( کربن گیری ) بصورت شیره پرورده درآوندهای آبکش بطرف پائین آمده و در نقطه بریده شده مجتمع گشته و سبب ریشه دار شدن گیاه می گردد. پیرامون قسمت بریده شده را توسط یک کیسه پلاستیکی حاوی خزه و یا پیت مرطوب می پوشانند و پس از تشکیل ریشه ها ساقه گیاه را از زیر ریشه قطع می کنند. بد نیست بدانید که فصل خواباندن هوائی زمان فعالیت گیاهان یعنی بهار تا اواسط تابستان می باشد.

تکثیر گیاه دیفن باخیا  به روش قلمه زدن

گیاه دیفن باخیاپس از اینکه بطریق خواباندن هوائی قلمه ریشه داری بدست آوردیم می توان از باقیمانده گیاه دیفن باخیا با وجودیکه بدون برگ می باشد نیز قلمه گرفت. بدین صورت که اگر طول گیاه دیفن باخیا زیاد باشد 15 سانتیمتر از پایه مادری را نگاهداشته و بقیه آنرا به قلمه های کوچکی تقسیم کرده، بقسمی که هرکدام از قلمه ها حد اقل دارای یک جوانه باشد. سپساین قلمه ها را بطور جداگانه و یا تعدادی از آنها را بطور افقی در روی گلدانی که دارای پیت (تورب) می باشد قرار داده و برای نگهداری رطوبت گلدان را در کیسه نایلونی بگذارید. پس از چندی قلمه ها ریشه دار خواهند شد و پس از ظاهر شدن برگها ، آنها را از کیسه نایلون خارج کنند . باقیمانده پایه مادری نیز بتدریج جوانه زده و گلدان دیگری را بوجود می آورد.

هشدار: گیاه دیفن باخیا از گیاهان سمی می باشد. بنابراین در امور تکثیر و جابجایی آن باید مراقبت کنید و از دستکش استفاده نمایید تا از تماس با شیوه گیاه که سمی بوده و سوزش زیادی ایجادمی کند. نام Dumb Cane بیانگر این واقعیت است که شیره تند برگ و ساقه این گیاه سبب سوزش و بی حسی دهان و گلو می شود به حدی که حتی ممکن است تارهای صوتی فلج شوند. این گیاه نباید در دسترس کودکان باشد تا مبادا جویده شود.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫2.5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا