کله‌ پاچه غذایی خوشمزه اما بسیار پر چرب

یکی از غذاهای قدیمی و پرطرفدار ایرانی ها کله‌ پاچه است که امروزه نیز طرفداران پرو پا قرص خود را دارد. کله‌ پاچه از جمله غذاهایی است که خوردن آن از قدیم بین ایرانیان مرسوم بوده و در فصل زمستان به دلیل گرم و پرکالری بودن آن طرفدار بیشتری پیدا می‌کند. گاهی می‌خوانیم که مصرف کله‌ پاچه به دلیل چربی بالایی که دارد توصیه نمی‌شود. خوردن کله‌ پاچه دارای خواص مربوط به خود است اما بسیار مهم است که در خوردن آن زیاده روی نشود تا بتوان از مزایای آن بهره مند شد. در این مطلب از خواص و مضرات کله‌ پاچه صحبت می کنیم.

خواص کله‌ پاچه

کله‌ پاچهزبان گوسفند 3 سهم گوشت و هر پاچه 2 واحد گوشت است. زبان گاو و گوسفند سرشار از ویتامین های گروه B مخصوصاً ویتامین ب ۱۲ است و 100 گرم زبان گوساله حدود 130 کیلوکالری انرژی و 100 گرم زبان گوسفند حدود 260 کیلو کالری انرژی دارد. خوردن پاچه برای مبتلایان به تب و کسانی که غذای کم نیاز دارند و مبتلایان به خونریزی رحم و سستی روده و خونریزی بواسیر و به طورکلی برای کسانی که بدنشان محتاج به محکم نمودن اندام است مفید می باشد.در کله‌ پاچه ، چشم بسیار پرچربی است و مصرف آن چندان توصیه نمی‌شود البته باز هم این موضوع به میزان مصرف افراد در ماه بستگی دارد. مغز از نظر متخصصان تغذیه مغز به دلیل چربی و کلسترول بالا قابل خوردن نیست.

بهترین و بدترین قسمت کله‌ پاچه کدام است

کله‌ پاچههمراهان عزیز آسان طب: از نظر تغذیه‌ای، بهترین قسمت پاچه است که چربی کمی دارد و بدترین بخش مغز است که سرشار از کلسترول است. جالب است بدانید مغز گاو یا گوسفند به اندازه 8 زرده تخم‌مرغ کلسترول دارد و جزو مواد غذایی بسیار پرچرب محسوب می‌شود. البته توأم بودن چربی‌هایی مثل تری‌گلیسیرید با کلسترول، جذب کلسترول را بالا برده و باعث افزایش چربی خون می‌شود. این باور که کله‌ پاچه و به خصوص پاچه کلسیم بالایی دارد و برای کسانی که دچار شکستگی هستند مفید است چندان درست نیست. در واقع آنچه برای شکستگی استخوان و جوش خوردن آن مناسب است، پروتئین است که سایر مواد غذایی از این نظر ارجح هستند. بنابراین کله‌پاچه به دلیل چربی بالایی که دارد از این نظر مناسب نیست.

مصرف کله‌ پاچه برای چه اشخاص یا چه بیمارانی به کل مجاز نیست

کله‌ پاچهطبیعتاً کسانی که چربی خون بالایی دارند یا کلسترول و اسید اوریک خونشان بالاست و مبتلا به نقرس هستند، باید از مصرف کله‌ پاچه اجتناب کنند. البته مصرف پاچه حتی در این گروه‌ها بدون اشکال است. آثار مضر کله‌ پاچه با مصرف چاشنی‌ها یی مثل خوردن آب‌غوره، نارنج یا آب‌لیمو بعد از کله‌ پاچه از بین نمی‌رود. مواد ترش تنها احساس دهانی ما را برطرف می‌کنند و چربی را از دهان می‌شویند. یادتان باشد وقتی کلسترول وارد دستگاه گوارش شد، جذب می‌شود و درصدی که دفع می‌شود به قدری کم است که قابل ‌محاسبه نیست. اسیدی که برای هضم لازم است به وسیله معده ترشح می‌شود. خوب جویدن و به اندازه خوردن مهم است. از آنجا که پخت کله‌پاچه وقت‌گیر است معمولاً مردم برای مصرف به کله‌پزی‌ها مراجعه می‌کنند. البته باید حتماً به مغازه‌های معتبر و شناخته‌شده مراجعه کنند زیرا احتمال آلودگی و مسمومیت در صورتی که کله‌پاچه خوب نگهداری نشود، بالاست. البته در بیشتر موارد کله‌پاچه خوب پخته می‌شود و معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌شود اما برخی مغازه‌ها کله‌پاچه را نیم‌پز می‌کنند یا می‌پزند و کنار می‌گذارند و موقع فروش در آب می‌گذارند تا داغ شود که این کار جایز نیست.

مصرف کله‌ پاچه را در کدام وعده توصیه می شود

کله‌ پاچهبرخی افراد آن را به عنوان صبحانه و برخی به عنوان ناهار یا حتی در وعده شام می‌خورند. مرسوم است کله‌ پاچه در وعده صبحانه مصرف شود اما به هر حال مهم آن است که کله‌پاچه را به عنوان وعده اصلی غذایی بخوریم و 2 وعده دیگر در روز سبک باشد. اگر کله‌پاچه در وعده شام خورده می‌شود باید حتماً فاصله زمانی 2 ساعته تا خواب رعایت شود. در غیر این صورت غذا به خوبی هضم نمی‌شود و خواب آشفته‌ای خواهید داشت. مصرف هفته ای یکی دوبار کله پاچه برای شما سم است. اما یکی دو بار در ماه اشکالی ندارد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا