زنجبیل طبیعی بهترین درمان بیماری مسافرت

احساس سرگیجه، تهوع و ضعف به هنگام سفر، بدون شک یکی از بدترین احساسهای دنیاست بدین شکل که ابتدا احساس ضعف می کنید، سپس حالت گیجی به شما دست می دهد، بعد حالت تهوع و بالاخره استفراغ ایجاد می شود. برخی از کودکان تقریبا هر موقع سوار اتومبیل می شوند، دچار بیماری مسافرت می شوند. برخی از بزرگسالان زمانی دچاراین بیماری می شوند که برای اولین بار به یک سفر طولانی دریایی می روند. بیماری مسافرت می تواند هنگام مسافرت های دریایی یا هوایی یا حتی در مسافرت های جاده ای هم رخ دهد که بسیار زجرآور است و بعضی از افراد به دلیل همین عارضه از سفر کردن امتناع می کنند. در این مطلب ما تلاش کرده ایم از علت و درمان بیماری مسافرت بیشتر صحبت کنیم.

علت بیماری مسافرت

بیماری مسافرت

تقریبا همهٔ افراد ممکن است مستعد این بیماری باشند، هرچند عده ای نسبت به دیگران مستعدتر به نظر میرسند. در یک تحقیق، در حالی که تقریبا کمی بیش از نیمی از افراد نژاد سرخ و سیاه و تحت مطالعه به بیماری مسافرت مبتلا شدند، عملاً همهٔ چینی های شرکت کنندهٔ در مطالعه به این بیماری دچار شدند. هرچند به نظر می رسد بیماری مسافرت از معده آغاز می شود ولی در عمل شروع این بیماری از گوش داخلی است. اخیراً دریافته ایم که ناهماهنگی میان آنچه چشم میبیند (یک محیط ثابت نظیر اتاقک کشتی)، و آنچه گوش داخلی از اتفاقات بیرون ادراک میکند (حرکت، پیچ و تاب و غلتیدن مداوم یک کشتی در حال حرکت)، باعث ایجاد مشکل می شود. بدن با افزایش تولید هورمون هایی که در نهایت باعث ایجاد گیجی، خواب آلودگی، خستگی، سردرد و تهوع بیماری مسافرت می شوند، به این استرس واکنش نشان میدهد.

درمان بیماری مسافرت

بیماری مسافرت

خوشبختانه برای بیماری مسافرت علاجی طبیعی وجود دارد و آن زنجبیل است. کپسولهای ریشهٔ زنجبیل زمینی که (در بعضی کشورها) در فروشگاههای موادغذایی بهداشتی یافت می شود به اغلب مردم در پیشگیری از بیماری مسافرت کمک میکند. در حقیقت، در برخی آزمایشها ثابت شده که اثر زنجبیل از داروی درامامین بیشتر است و برخلاف درامامین فاقد عوارض جانبی است. دو یا سه کپسول حدود یک ساعت پیش از مسافرت و یک یا دو کپسول هر سه یا چهار ساعت پس از آن، مصرف کنید همچنین می توان با خیساندن زنجبیل تازهٔ پوست کنده و مناسبی در هر سفر دریایی است. برای مقابله با بیماری مسافرت چند اقدام عملی نیز وجود دارد. برای مثال، از انجا که غذاهای دیرهضم صرف نظر از آنکه در چه وضعیتی قرار داشته باشید، معدهٔ شما را به زحمت میاندازند، بهتر است هنگامی که احتمال ابتلاء به بیماری مسافرت وجود دارد از صرف چنین غذاهایی خودداری کنید. در عوض پیش از مسافرت از غذاهای کم حجم، کم چربی و سرشار از نشاسته استفاده کنید. نوع و وضعیت نیز حائز اهمیت است: هرچه آرامتر و بی حرکت تر بمانید، بهتر قادر خواهید بود به مقابله با بیماری مسافرت بپردازید.

در کشتی، در قسمت میانی مستقر شوید که حرکت کمتر است تا به بیماری مسافرت دچار نشوید. در اتومبیل، در صندلی جلو بنشینید زیرا منظرهٔ دید شما کمک خواهد کرد با سردرگمی گوش درونی مقابله کنید. سعی کنید هوای تازه استنشاق کنید در کشتی پائینتر از سطح عرشه قرار نگیرید. در هواپیما، تهویه را باز کنید تا هوا مستقیما به صورت شما بوزد. اگر در یک قایق کوچک هستید، در صورت امکان خود را به هدایت قایق مشغول کنید. در افرادی که فعال هستند و مشغولیتی دارند احتمال ابتلاء به بیماری مسافرت کمتر است. اکثر افراد در صورت مطالعه به هنگام حرکت، دچار بیماری مسافرت می شوند، بنابراین تا زمانیکه متوقف نشده اید، هر نوع مطالعه ای را کنار بگذارید. آرامش خود را حفظ کنید. نگرانی و اضطراب می توانند همان واکنشهای هورمونیی را که باعث تهوع می شوند، تحریک کنند. از روشهای کاهش استرس جهت آرمیدگی بهره بگیرید.

مراقب بوهای تند و نامطبوع باشید. زمانی با یک کشتی به ماهیگیری رفتم. اوضاع به خوبی پیش می رفت تا اینکه ناخدا لنگرانداخت و تعدادی شاه ماهی آب شور بیرون کشید و به تمام افراد کشتی تعارف کرد. پس از مدتی تقریباً همهٔ سرنشینان کشتی ماهیگیری به سمت نرده ها هجوم بردند! (چون دچار حالت تهوع، و استفراغ شده بودند). این مطلب در مورد غذاهای چرب که دیر هضم هستند و معده ای را که از قبلی دچار مشکل است به زحمت میاندازند نیز صادقی است. سعی کنید ذهن خود را به چیزی مشغول کنید. مطالعات نشان داده است که چای زنجبیل تهیه کنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا