با کودکان معلول مثل کودک سالم رفتار کنید

کودکان معلول گناهی مرتکب نشده اند که اینگونه دنیا آمده اند. پس با آنها مانند کودکان سالم رفتار کنید. چه شما والدین او هستید و چه رهگذری از کنار او. شما باید به او آموزش دهید تا خیلی از کارها را خودش انجام دهد و اعتماد به نفس بگیرد. باید او را به حضور در اجتماع عادت دهید و اجازه ندهید خانه نشین شود. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره رفتار با کودکان معلول اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

رفتار با کودکان معلول
رفتار با کودکان معلول

رفتار با کودکان معلول

کودک معلول ممکن است نیازمند نوع رفتار ویژه در تمام دوران رشد خود باشد اما از هر چیزی مهم تر این است که باید خیلی طبیعی و تا آنجا که ممکن است درست مثل سایر کودکان با او رفتار شود، به خصوص از طرف پدر و مادر. حتی با یک نقص شدید هم کودک معلول می تواند شاد و اجتماعی بار بیاید و باید فرصت یادگیری کنش و واکنش با سایر کودکان از سن پایین به او داده شود.

مهم ترین نکته این است که با وضعیت کودکان معلول خود کنار بیاید و تمام وقت خود را صرف آرزوی اینکه او طور دیگری بود، حمایت بیش از حد او، یا دور نگه داشتن او از دیگران نکنید. مطمئنا افسوس خوردن هیچ کمکی به کودکتان نمی کند. به گزارش مجله پزشکی آسان طب اغلب اوقات پدر یا مادر چنان دل مشغولی در مورد معلولیت کودک خود و درمان آن پیدا می کند که فرزند خود را به عنوان یک انسان فراموش می کند و به این ترتیب نمی تواند از سایر ویژگی های خوب و بی عیب کودک خود لذت ببرد.

بسیاری از کودکان معلول و والدین آنها می توانند از یک زندگی تقریبا عادی برخوردار باشند ولی یکی از دشوارترین مشکلاتی که یک پدر یا مادر ممکن است با آن روبرو شود بزرگ کردن کودکی است که مبتلا به معلولیت های متعدد یا ناتوانی های جسمی چنان شدیدی که قادر به برقراری ارتباط، حرکت، یا بازی کردن نباشد. مثلا برخی از کودکان مبتلا به فلج مغزی شدید نمی توانند بدون کمک دیگران حرکت کنند، قادر به سخن گفتن قابل فهم نیستند، و ممکن است از نظر ذهنی هم عقب افتاده باشند. هرچند بسیار مشکل است ولی درچنین شرایطی باید شجاعانه این حقیقت را بپذیرید که کودک شما تا اخر عمر خود به مراقبت تمام وقت احتیاج خواهد داشت.

رفتار با کودکان معلول
رفتار با کودکان معلول

چگونه می توانید به کودکان معلول خود کمک کنید

به یاد داشته باشید که کودکان معلول شما می توانند یاد بگیرند و دوست داشته باشند. عقیدهٔ کلی متخصصین مراقبت بهداشتی که از کودکان دارای معلولیت های شدید یا متعدد نگهداری میکنند این است که مداخلهٔ کارشناسان باید از سن خیلی پایین اغاز شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب شما باید با سایر فرزندان خود رو راست باشید زیرا آنها باید از خودگذشتگی هایی نشان بدهند؛ آنها می بایستی بخش بزرگی از بار داشتن یک برادر یا خواهر شدیدا معلول را به دوش بکشند. تمام افراد خانواده نه تنها باید چگونگی مراقبت از کودک معلول شما و نحوهٔ تحریک او را بیاموزند، بلکه احتمالا به مساعدت برای ایجاد علاقه در خودشان نسبت به کودک، نیاز خواهند داشت. به علاوه برادران و خواهران نیازمند توجه ویژه هستند تا احساس فراموش شدن یا قربانی شدن برای کودک معلول به آنها دست ندهد. بنابراین باید اوقات خاصی برای گذراندن با هر یک از کودکان خود اختصاص دهید.

برخی از کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن مثل فیبروز کیسه ای یا دیستروفی (تحلیل) عضلانی نیز مشکلات جسمی شدیدی دارند. تشخیص زودرس و درمان مناسب نقش تعیین کننده دارد. این نه فقط به خاطر احتمال رفع بیماری کودک، بلکه به این دلیل است که مداخله زودرس ممکن است زندگی کودک و آسایش و التذاذ از آن را برای کودکتان، تا زمانی که زنده است، طولانی کند.

این را هم بخوانید : الگوی اشتغال معلولین زن ( زنان معلول )

منبع : asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا