آشنایی دقیق با فیزیولوژی موها

موهای انسان در زیبایی چهره ی هر فرد تاثیر شگرفی دارد و امروزه به دلیل اهمیت بیشتر افراد چه زن و چه مرد توجه به سلامت موها نیز افزایش یافته است و انسانها در طول سال هزینه های گزافی برای نگهداری و سلامت موهای خود خرج می کنند. حال که می دانیم اهمیت موها تا چه حدی است بد نیست با مبحث فیزیولوژی موها بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم درک بهتری از سلامت موهای خود داشته باشیم. از نظر فیزیولوژی موها  از ۵ قسمت تشکیل شده است که مختصرا  در متن زیر به شرح آن میپردازیم. پیشنهاد ما به عزیزانی که خواستار موهای زیبا هستند این است که این مطلب را با دقت مطالعه کنند.

 

شرح فیزیولوژی موها 

فیزیولوژی موها

کوتیکول که خارجی ترین قسمت مو است تقریبا از ۷ لایه تشکیل شده است و وظیفه آن مراقبت از مو در مقابل هوا، گرد و غبار، شست و شو و عوامل خارجی دیگر می باشد. عمل انعکاس نور در این قسمت انجام می شود و موهای سالم عملی انعکاس نور را بهتر انجام می دهند. این قسمت از مو مانند فلسهای ماهی است و در حالت طبیعی روی هم خوابیده اند. اما به محض تماس با مواد شیمیایی از حالت عادی خارج می شود  که ۱ الی ۳ میکرون ضخامت دارد و ۲۰٪ استحکام مو از این قسمت تأمین می شود.

کورتکس (سفیده ی مو – کور تکس آب داخل مو است و پیگمنت ها و لوله ی مغذی در آن قرار دارد. ۹۰٪ وزن مو را کورتکس تشکیل میدهد و اگر آب داخل مو خشک شود، موها حالت موخورهای می شوند. قابلیت أنعطاف پذیری مو، کشش و ارتجاعی آن مربوط به این قسمت است و اعمال شیمیایی و فیزیکی مو.

پیگمنت (دانه های رنگی مو): پیگمنت ها به دو صورت پراکنده و مجتمع تیره و پیگمنت های پراکنده در موهای روشن می باشند. استحکام پیگمنت ارثی است و عمر پیگمنت ها معمولا ۳۵ سال بوده و کم کم مو دانه های رنگی را از دست داده و سفید میشود. پیگمنت های مو به رنگ آبی، زرد و قرمز میباشند. در موهای روشن پیگمنت های زرد، موهای خرمایی، پیگمنت قرمز و در موهای مشکی پیگمنت آبی بیشتر است.

قسمت های دیگر فیزیولوژی موها

فیزیولوژی موها

لابه خارجی تر راهی مهم را پوشانده مثل پوسته محافظ کار می کند .

مدولا (لوله ی تغذیه) داخلی ترین لایه ی مو است. شفاف بوده و ساختمان چند ضلعی دارد. موها به این وسیله تغذیه می شوند.

روت: ریشه ی مو رشد مو از این قسمت شروع می شود. سلول های این قسمت فعال و زنده میباشند و باتقسیم سلولی و فعالیت باعث رشد موها میگردد. ریشه ی مو داخل پوست است و شامل حفره، پیاز مو، و پاپیلا می باشد. پیاز مو در داخل حفره و حفره پریشه ی مو را احاطه کرده است. و شکلی شبیه لوله دارد و مو را تا سطح پوست می رساند.

پاپیلا برجستگی مخروطی شکل است و در عمق پیاز مو قرار دارد.

موها در ماه ۱ الی ۱/۵ سانتیمتر رشد می کنند و در تابستان و بهار رشد موها بیشتر از زمستان و پاییز است.

منبع: https://mag.asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا